NIK nie zostawił suchej nitki na Polskim Ładzie. "Chaos, niepokój, złamanie podstawowych reguł"

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak wprowadzano Polski Ład - flagową reformę systemu podatkowego z czasów rządów PiS - i przedstawiła wnioski z tej kontroli na specjalnej konferencji prasowej. NIK nie zostawiła suchej nitki na sposobie implementacji Polskiego Ładu do krajowego porządku prawnego. Zdaniem kontrolerów, ustawa wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie.

Omawianie wniosków z kontroli NIK rozpoczął wiceprezes tej instytucji, Michał Jędrzejczyk, który na wstępie zaznaczył, że analizie poddano "jeden z najbardziej kontrowersyjnych programów rządowych w ostatnich latach", którego wprowadzanie wiązało się ze "złamaniem podstawowych reguł legislacji podatkowej".

NIK: Polski ład miał uporządkować podatki, a wprowadził zamieszanie

Ustawa z 29 października 2021 r., zwana Polskim Ładem, miała na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu fiskalnego. Jak jednak wynika z ustaleń NIK, ustawa wprowadziła chaos w systemie podatkowym oraz wywołała niepokój wśród podatników

Reklama

"Wprowadzone zmiany w największym stopniu dotyczyły podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. ponad 25 mln osób" - zaznaczyła Izba w sprawozdaniu z kontroli.

Według NIK podczas prac nad projektem nie przeprowadzono wielu koniecznych analiz dotyczących niektórych zasad obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

NIK negatywnie oceniła sposób wdrażania zmian podatkowych przewidzianych w "Polskim Ładzie", wskazując, że "wybrane zmiany systemowe wprowadzono nierzetelnie oraz nieskutecznie". Podkreślono, że podatnikom nie zapewniono też odpowiedniego czasu na przygotowanie się do nowych przepisów.

NIK: Nawet służby skarbowe nie zostały przygotowane do "Polskiego Ładu"

Izba zauważyła, że projekt ustawy przewidywał nowelizację 22 ustaw i liczył wraz z uzasadnieniem 500 stron, ale mimo wysokiego stopnia skomplikowania i rozległości wprowadzanych zmian ustawa weszła w życie po 38 dniach od ogłoszenia. Według NIK, ustawa takich rozmiarów i o takich konsekwencjach powinna mieć dłuższe vacatio legis.

Przedstawiciele NIK zwrócili też uwagę na fakt, że nawet pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie zostali dobrze przygotowani do zmian w systemie podatkowym wprowadzanych przez Polski Ład - zorganizowano dla nich za mało szkoleń, a te szkolenia, które się odbyły, nie zostały poddane ocenie pod kątem skuteczności.

- Chaos, brak spójności, ciągłe zmiany przepisów, wszystko w ramach jednej z najważniejszych reform (...) Wymagana byłaby tu transparentność oraz uważność wprowadzania tych przepisów - podsumował prowadzący konferencję rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

W sesji pytań i odpowiedzi pojawił się wątek personalnej odpowiedzialności za błędy we wdrażaniu Polskiego Ładu. - Generalnie odpowiedzialność całą (...) ponosił pan minister Kościński, który poniósł odpowiedzialność polityczną - stwierdziła Anna Wojcieszkiewicz, p.o. Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów NIK.

Mowa o ministrze finansów Tadeuszu Kościńskim, który pełnił tę funkcję w rządzie Mateusza Morawieckiego od października 2021 do lutego 2022. Kościński 7 lutego 2022 złożył rezygnację ze stanowiska, biorąc na siebie odpowiedzialność polityczną za "Polski Ład". 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Najwyższa Izba Kontroli (NIK) | Polski Ład | kontrola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »