Nowe informacje o wolnej Wigilii. Polacy nie będą zadowoleni
Nowe informacje na temat wolnej Wigilii. Szymon Hołownia podczas wtorkowej konferencji prasowej wskazał, iż nie jest wykluczone, że Lewica wprowadzi zmiany w forsowanym projekcie ustanowienia 24 grudnia jako dodatkowego dnia wolnego od pracy. Na zmiany w kwestii pracy w Wigilię trzeba będzie poczekać jeszcze rok? "W tym momencie spowodowałoby to już za duży bałagan w gospodarce i w życiu, które jest już poukładane" - oświadczył polityk.
Wigilia wolna od pracy to od kilku tygodni jeden z głównych tematów w kraju. Po nieoficjalnych informacjach jakoby posłowie Lewicy próbowali przyśpieszyć prace nad projektem ustawy, we wtorek (19.11) na jaw wyszły kolejne wiadomości. Przekazał je Szymon Hołownia.
Kwestia wolnej Wigilii budzi ogromne emocje. Jednym z tematów sporu są kwestie gospodarcze, jakie przynosi ze sobą dodatkowy dzień wolny od pracy. Szymon Hołownia już wcześniej wskazywał, że pośpiech wprowadzania nowych przepisów nie jest wskazany. Dodatkowo z racji całego procesu legislacyjnego wolna Wigilia może stać się faktem dopiero około 20 grudnia.
Marszałek Sejmu ponownie zabrał głos w sprawie dodatkowego dnia wolnego od pracy, jakim może stać się 24 grudnia. Szymon Hołownia podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wskazał na możliwe zmiany, jakie w projekcie ustawy wprowadzą posłowie Lewicy. Potwierdzenie ich sprawi, że na wolną Wigilię trzeba będzie poczekać do 2025 r.
"Pojawiły się głosy, pani wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat, ale też innych uczestników rozmów, że Lewica być może będzie w stanie zgodzić się na to, czy położy na stole takie rozwiązanie, żebyśmy, owszem, uchwalili wolną Wigilię, ale z rocznym vacatio legis, a więc od następnego roku" - powiedział Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu wskazywał, że roczne vacatio legis pozwoliłoby na uniknięcie dużego bałaganu w gospodarce, a także "w życiu, które jest już poukładane". Posłowie pracujący w dwóch komisjach nad projektem ustawy o wolnej Wigilii otrzymali od Szymona Hołowni specjalną prośbę. Polityk zwrócił się z apelem, aby do następnej środy “uporali się z tą kwestią".
Podczas konferencji prasowej w Sejmie padło wyjaśnienie, że tydzień to wystarczający czas na to, aby zrobić wysłuchania i skonsultować się z właściwymi osobami. Szymon Hołownia ponownie podkreślił, że ustawy o wolnej Wigilii nie należy uchwalać pośpiesznie, niemniej w siedem dni politycy pracujący w komisjach powinni przygotować właściwe dokumenty, tak by sprawa mogła ruszyć dalej.
Przypomnijmy, iż zgodnie z najnowszym sondażem przygotowanym na zlecenie "Rzeczpospolitej", kwestia Wigilii, jako dnia ustawowo wolnego od pracy, połączyła Polaków ponad politycznymi podziałami. Co ciekawe, poparcie dla poselskiego projektu jest większe w przypadku wyborców prawicy (PiS i Konfederacja) niż wśród elektoratu obecnej władzy.
W badaniu 67,5 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem zmian w przepisach, z czego, aż 34,5 proc. odpowiedziało, że 24 grudnia "zdecydowanie" powinien być wolny. Jedynie 16,9 proc. Polaków w sprawie wolnej Wigilii jest "raczej" przeciwnych dodaniu do kalendarza dni wolnych od pracy daty 24 grudnia.