Nowe szanse, nowe zagrożenia. Polska przed wyzwaniami związanymi z cyfrową rewolucją
Przyspieszenie cyfrowej transformacji, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i zakopanie luki technologicznej dzielącej Polskę od bardziej zaawansowanych krajów. O tym dyskutowali uczestnicy 16. edycji Forum Gospodarczego TIME, które odbyło się w Warszawie w dniach 11-12 marca. Jak co roku Forum było okazją na spotkanie firm telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw zaangażowanych w procesy cyfryzacji z przedstawicielami administracji publicznej. Interia objęła wydarzenie patronatem medialnym.
W dniach 11-12 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Forum Gospodarczego TIME. Wydarzenie, które Interia objęła patronatem medialnym, odbyło się już po raz szesnasty, tym razem pod hasłem "Droga ku cyfrowej dekadzie 2030 - nowe otwarcie".
"Głównym celem 16. Forum było przedstawienie reprezentantom nowego rządu i przedsiębiorstw roli cyfryzacji w powstrzymaniu narastającej luki technologicznej dzielącej Polskę od krajów najwyżej rozwiniętych" - wskazują organizatorzy konferencji.
"W ubiegłych latach wiele projektów i propozycji, które powinny zostać przeanalizowane i uwzględnione przez odchodzący rząd w opracowaniu długofalowej strategii działania zielonej transformacji cyfrowej nie zostało zrealizowanych" - dodają.
Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli rządu i administracji. Uczestniczyli w niej między innymi minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski czy dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Badawczej (NASK) Radosław Nielek.
Minister Gawkowski w swoim wystąpieniu zaakcentował, że rząd chce przyspieszenia budowy sieci 5G. - Uważam, że to co było polskim ideałem, to przekonanie, że jesteśmy w stanie budować polską, cyfrową markę w Europie i tak było przy wdrażaniu sieci 4G LTE - wskazał. Dodał, że wtedy Polska była europejskim liderem. - Dzisiaj jesteśmy europejskim outsiderem, mówię o sieciach 5G. Uważam, że to był błąd i trzeba w tej sprawie przyspieszyć - powiedział szef resortu cyfryzacji.
Wskazał także, że obecnie sieć telekomunikacyjna jest "jądrem myślenia o nowoczesnym państwie, rozwoju tego państwa i cyfryzacji tego państwa". Dodał, że będzie to dla jego resortu "priorytet przy współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej", a w kwestiach dotyczących energetyki - także z Urzędem Regulacji Energetyki.
Przypomnijmy, że sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć rozwój innych innowacji.
Dyrektor NASK poruszył z kolei temat cyberbezpieczeństwa w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. - Rozwój AI sprawi, że potencjalnych cyberzagrożeń będzie coraz więcej - ocenił Mielek. - Musimy być świadomi, że zastosowanie i rozwój AI do różnych obszarów życia, zwiększa ekspozycje na zagrożenia (...). Te rodzaje ataków będą bardziej wyszukane i będą się odbywać w większej skali - mówił.
- Oczywiście że AI zostanie wykorzystana - wszystko co człowiek wymyślił zostało wykorzystane i tak samo zostanie wykorzystana AI - odpowiedział na pytanie o wykorzystanie AI w konfliktach zbrojnych. Jak dodał, ze względu na te zagrożenia niezbędne są regulacje dotyczące sztucznej inteligencji.