Ostatnie godziny na złożenie wniosku. Później stracisz przynajmniej 500 zł

500 plus dziś ma kluczowy termin. W piątek 30 czerwca mija czas na złożenie wniosku o świadczenie 500 plus na nowy okres. Dotrzymanie go gwarantuje ciągłość świadczeń. ZUS przypomina, że osoby, które zrobią to po 30 czerwca, dostaną mniej pieniędzy. Zostaną pozbawione co najmniej jednej wypłaty, a jeśli nie złożą wniosku odpowiednio szybko po 30 czerwca, na jednej wypłacie może się nie skończyć.

500 plus lepiej załatwić najszybciej, jak się da, jeśli ma się prawo do świadczenia. Dzisiaj mija kluczowy termin, o czym przypomina zresztą sam ZUS. "Rodzicu, nie złożyłeś jeszcze wniosku o 500 plus? Chcesz otrzymać świadczenie za wszystkie miesiące w okresie rozliczeniowym 2023/2024? Musisz złożyć wniosek do 30 czerwca" – przypomina w sieciach społecznościowych ZUS.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, prawo do świadczenia jest przyznawane każdego roku od 1 czerwca do 30 maja roku następnego. Przypomnijmy, że za pół roku, 1 stycznia 2024 roku 500 plus ma zmienić się w 800 plus.

Reklama

500 plus ma kluczowy termin właśnie dziś. Im szybciej wniosek, tym szybciej wpłata

Rodziny, które złożyły dokumenty w maju pierwsze pieniądze, z wyrównaniem za czerwiec, dostaną do końca lipca. Te, które ubiegają się o 500 plus w czerwcu, na rozpatrzenie wniosku i pierwsze świadczenie, z wyrównaniem od czerwca, będą musiały poczekać do końca sierpnia 2023 roku.

Składający dokumenty po 30 czerwca 2023 r. nie otrzymają wyrównania. Będą mieli przyznane pieniądze od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Nie dotyczy to wniosków dla nowo narodzonego dziecka. Aby prawo do świadczenia zostało ustalone od daty urodzin, rodzice mają na złożenie dokumentu trzy miesiące.

Wyłącznie drogą elektroniczną. Wniosek o 500 plus możesz złożyć przez aplikację mZUS

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mają do wyboru cztery możliwości: 

  1. Pierwszą jest platforma PUE ZUS. Tam też można znaleźć wszystkie dane na temat wniosku i jego obsługi.
  2. Dokumenty można też złożyć za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji.
  3. Trzecim sposobem jest Emp@tia - portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
  4. Czwartym sposobem na złożenie wniosku o 500 plus jest bezpłatna aplikacja mZUS. 

Aplikacja ta zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+ i można go wysłać z tabletu lub telefonu. Jeśli rodzic lub opiekun składał już dokumenty i otrzymał świadczenie, to może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Zostanie on automatycznie uzupełniony o wcześniejsze dane. Podobnie w przypadku PUE ZUS - jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku można automatycznie pobrać ich dane. 

Odpowiedź w sprawie wypłaty 500 plus przyjdzie na PUE ZUS

Od tego roku przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego wymaga wydania decyzji administracyjnej. Decyzje o przyznaniu 500 plus są wysyłane drogą elektroniczną - do skrzynki odbiorczej na profilu PUE ZUS. Znajdą ją tam wszyscy zainteresowani, również ci, którzy złożyli wnioski przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Na podstawie danych podanych we wniosku, ZUS automatycznie założył każdemu profil na PUE.

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców i opiekunów. Mogą się o nie starać również zamieszkali w Polsce obywatele UE oraz pozostali cudzoziemcy. Rodziny z innych krajów muszą do wniosku dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu i prawo do dostępu do rynku pracy. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | termin | wnioski | świadczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »