Reklama

Program Dobry Start w 2022 r. Od 1 lipca można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną

Rodzice na dziecko uczące się w szkole mogą otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. Od dzisiaj można składać wnioski o wypłatę świadczenia.

"Możesz raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny, jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem ucznia w wieku do 20 lat" - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej. I podkreśla, że w przypadku ucznia z niepełnosprawnością o pieniądze w ramach programu Dobry Start rodzice mogą wnioskować do 24 roku życia dziecka.

Dobry Start. Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. I trzeba to zrobić elektronicznie przez:

Reklama

  • *PUE ZUS,
  • *portal Emp@tia,
  • *lub przez bankowość elektroniczną.

Jeśli złożymy wniosek do końca sierpnia, pieniądze otrzymamy najpóźniej 30 września 2021 r. Jeśli jednak wniosek złożony zostanie później, świadczenie będzie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.

ZUS przypomina także, że osoby, które nie mają rachunku bankowego, muszą go założyć. "Możesz skorzystać z opcji założenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego" - dodaje ZUS. Pieniądze trafią na rachunek bankowy, który zostanie wskazany we wniosku.

Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.

Świadczenie 300+. Kto może złożyć wniosek?

Jak podaje ZUS, wniosek złożyć może rodzić, przy czym trzeba pamiętać, że jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, z wnioskiem o świadczenie powinien wystąpić jeden z nich. Jeśli oboje złożą wniosek, świadczenie otrzyma ten, który zrobił to jako pierwszy.

Jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców - wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem. "Jeśli drugi rodzic również złoży wniosek ustalimy, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem i temu rodzicowi wypłacimy świadczenie" - podkreśla ZUS.

Z kolei jeśli dziecko - zgodnie z orzeczeniem sądu - jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców - każdy z nich może złożyć wniosek i otrzymać świadczenie dobry start w wysokości 150 zł.

W zależności od sytuacji, wniosek złożyć może także opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję, opiekun prawny dziecka - osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem, osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »