Reforma składki zdrowotnej tuż-tuż? "Decyzja w najbliższych dniach"

Czy długo oczekiwana reforma składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w końcu stanie się faktem? - Rozmawiałam z ministrem finansów, żeby osiągnąć kompromis ws. reformy składki zdrowotnej, i w najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję - zapewniła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Reforma składki zdrowotnej dzieli koalicjantów od wielu miesięcy. Każda z partii tworzących większość parlamentarną ma swoje propozycje zmian. Ostatnio temat zszedł na plan dalszy z uwagi na powódź w południowo-zachodnich województwach, ale teraz powraca i - jak przekonuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - rozwiązanie jest bliskie.

Reforma składki zdrowotnej. Koalicja bliska porozumienia?

Szefowa MFiPR w czwartek wieczorem na antenie TVP Info przekazała, że decyzja o reformie składki zdrowotnej nastąpi w najbliższych dniach. Poinformowała, że rozmawiała na jej temat z szefem resortu finansów Andrzejem Domańskim, aby "osiągnąć kompromis". "W najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję" - dodała.

Reklama

Przy okazji podkreśliła zalety rozwiązania proponowanego przez jej ugrupowanie. Przekonywała, że propozycja reformy zaproponowana przez Polskę 2050 jest "dobra i kompromisowa" i ulży mikroprzedsiębiorcom. Przypomniała, że reforma składki zdrowotnej jest "wspólnym koalicyjnym zobowiązaniem", które musi zostać przez rząd zrealizowane.

Składka zdrowotna. Najpierw zniesienie daniny od sprzedaży aktywów trwałych

W połowie września minister finansów Andrzej Domański poinformował, że ostateczny kształt projektu reformy składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców ma być zbliżony do założeń przedstawionych przez resorty finansów i zdrowia w marcu br. Przypomniał, że w budżecie zarezerwowano kwotę 4 mld zł, która ma wyrównać wpływy do NFZ zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.

Szef MF zapowiedział też, że w pierwszej kolejności do Sejmu trafi projekt ustawy przewidujący zniesienie składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych - czyli np. od sprzedaży firmowego samochodu.

W marcu Domański razem z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawili założenia zmian składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wedle ich propozycji rozliczający się na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia; wysokość składki ma być stała, niezależna od osiąganego dochodu.

W przypadku płacących podatek liniowy składka miałaby być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.

Osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłaciłyby 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia - do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia; powyżej tego limitu składka będzie powiększana o 3,5 proc. nadwyżki.

Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ilu koalicjantów, tyle propozycji

Projekt zmian ws. składki zdrowotnej przygotowany przez Polskę 2050 przewiduje z kolei, że miałyby być wprowadzone trzy ryczałtowe kwoty składki w wysokości 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia.

Koncepcja Lewicy zakłada zastąpienie od 2026 r. obecnej składki zdrowotnej 9-proc. podatkiem od zdrowia, który uiszczaliby zarówno płatnicy PIT, jak i CIT. 

Propozycja PSL z kolei zakłada rozłożenie obniżki składki zdrowotnej na etapy.

Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy - trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu.

Wraz z tzw. Polskim Ładem, został wprowadzony obowiązek odprowadzenia przez przedsiębiorców składki zdrowotnej także od sprzedaży środków trwałych.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »