Rewolucja w rejestracji pojazdów? Minister cyfryzacji ma plan

Rejestracja nowo zakupionego pojazdu przez smartfon czy umówienie się na wizytę lekarską w ramach NFZ kilkoma kliknięciami - wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski chciałby, żeby jak największą liczbę spraw urzędowych obywatele mogli załatwiać cyfrowo. Zapowiada również powołanie specjalnej instytucji ds. sztucznej inteligencji.

W wywiadzie dla serwisu Business Insider Polska Krzysztof Gawkowski zauważył, że powierzenie ministrowi ds. cyfryzacji także funkcji wicepremiera stanowi dowód na to, jak ważna dla społeczeństwa i państwa stała się cyfrowa gospodarka. Zdaniem Gawkowskiego, resort cyfryzacji "stał się jest jednym z kluczowych elementów systemu państwa. Obecnie to obszar bardzo silnie powiązany z bezpieczeństwem kraju." W tym kontekście, podkreślił wicepremier, rządzący muszą też "myśleć o rozwoju innowacyjności oraz bezpieczeństwie mobilnym obywateli".

Plany Krzysztofa Gawkowskiego. Więcej usług w aplikacji mObywatel

K. Gawkowski, pytany o swoje najbliższe plany, wskazał na chęć wdrożenia nowych funkcjonalności w aplikacji mObywatel. Jako przykład wskazał możliwość zapisania się na wizytę do lekarza w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także rejestrację nowo zakupionego pojazdu, która to procedura zwykle jest bardzo czasochłonna.

Reklama

- Wyobrażam sobie, że moglibyśmy zacząć od wdrożenia cyfrowej, zdalnej rejestracji samochodu bez potrzeby udawania się do urzędu - powiedział wicepremier Gawkowski. - Każdy, kto rejestrował samochód, doskonale wie, ile czasu to zajmuje.

- Podobnie jest z zapisami na wizytę u lekarza w ramach NFZ. Marzy mi się, żeby do końca czteroletniej kadencji naszego rządu wdrożyć również takie rozwiązania - dodał.

Wicepremier przyznał, że chciałby, aby "w Polsce można było załatwiać najważniejsze formalne kwestie związane ze sprawami administracyjnymi, czy z ochroną zdrowia, kilkoma kliknięciami w telefonie".

Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że pierwszą ustawą, jaką zajmie się jego resort, będzie Prawo Komunikacji Elektronicznej, które ma regulować aspekty prawne związane z telekomunikacją. - Drugie ważne wyzwanie to przyjęcie ram Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa i wdrożenie dyrektywy NIS2 (dyrektywy w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej - red.) - dodał.

Wybory przez aplikację w telefonie?

Pytany o to, czy wyobraża sobie przeprowadzenie wyborów powszechnych w Polsce przez aplikację w smartfonie w dającej się przewidzieć przyszłości, Krzysztof Gawkowski odpowiedział, że on sam jest "zwolennikiem tego, żeby podejmować wszystkie możliwe działania, które będą skutkowały tym, że kiedyś przez telefon, przez aplikacje, czy przez różnego rodzaju działania zdalne będziemy mogli głosować."

Jak dodał, istotne w tej sprawie jest porozumienie polityczne i stworzenie koncepcji łączącej politykę z cyfryzacją, a także zapewnienie rozwiązań gwarantujących tajność głosowania. 

Resort cyfryzacji chce się zmierzyć z wyzwaniami AI

Krzysztof Gawkowski podkreślił również, że resort cyfryzacji pod jego kierownictwem chce rozwijać i przyspieszać prace związane z wykorzystaniem możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

- Już w styczniu zamierzam powołać instytucję, która będzie sterowała pracami w obszarze AI - zapowiedział polityk.

Zdaniem wicepremiera, na rządzie spoczywa obowiązek uświadomienia Polaków, że AI coraz mocniej wkracza w codzienne życie i wywołania dyskusji o tym, jak w dobie sztucznej inteligencji wyglądać będzie praca czy rozwój firm. Według K. Gawkowskiego, taką dyskusję należy podjąć również po to, by nie zmarnować szans na współuczestnictwo Polski w przemianach technologicznych, które są nieodłącznie związane z rozwojem gospodarczym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »