Wypadek w Orlenie. Zmarł pracownik, drugi trafił do szpitala
Przy realizacji inwestycji Orlenu na terenie rafinerii w Płocku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Na terenie budowy instalacji Olefiny III jeden z pracowników zmarł - informuje tamtejsza policja. Poszkodowanemu starał się udzielić pomocy inny z zatrudnionych, niestety, bezskutecznie.
W środę na budowanej w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku instalacji Olefiny III w wyniku wypadku przy pracy zmarł 30-letni mężczyzna, obywatel Polski. Drugi pracownik, który udzielał poszkodowanemu pomocy, obywatel Korei Płd., trafił do szpitala - poinformowała policja.
Jak przekazała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płocku podkomisarz Monika Jakubowska, zgłoszenie o wypadku przy pracy na terenie budowy instalacji Olefiny III w tamtejszym zakładzie Orlenu wpłynęło w środę około godz. 15.00.
"Niestety, pomimo reanimacji 30-letni mieszkaniec powiatu sierpeckiego zmarł" - podkreśliła podkom. Jakubowska. Dodała, iż na miejscu policjanci wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora. "Wiadomo również, że do szpitala trafił obywatel Korei Płd., który udzielał mężczyźnie pomocy" - zaznaczyła rzeczniczka płockiej policji. Policja nie informuje o okolicznościach wypadku.
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny - i jeden z największych tego typu zakładów w Europie. Umowę na budowę kompleksu Olefiny III na terenie rafinerii w Płocku koncern podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie w czerwcu 2021 r. Zakończenie inwestycji jest planowane na pierwszą połowę 2027 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł.
W kompleksie Olefiny III mają być wytwarzane produkty petrochemiczne wykorzystywane w procesie produkcji tworzyw sztucznych, środków czystości, artykułów medycznych, a także odzieżowych Jest to kluczowy projekt w ramach Programu Rozwoju Petrochemii PKN Orlen.
W 2023 r., gdy budowa instalacji Olefiny III już trwała, w jej pobliżu powstało kontenerowe miasteczko dla pracowników, mogące przyjąć ok. 6 tys. osób. Koncern informował wtedy, że do pracy przy budowie - według danych wykonawcy przedsięwzięcia - są i będą zatrudniani pracownicy m.in. z Korei Płd. i Hiszpanii, a także z Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji i Turkmenistanu.