Wykreślenie hipoteki. Na czym polega procedura i jakie są koszty?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest możliwe, gdy spłacimy kredyt, podejmujemy decyzję o refinansowaniu zobowiązania. Temat ten pojawia się również przy kupnie i sprzedaży nieruchomości. Na czym polega procedura? Jak wypełnić formularz, kto powinien to zrobić oraz ile musimy zapłacić? Wyjaśniamy wszystkie kwestie.

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie kredytu, pożyczki czy innej umowy. Hipoteką zostaje obciążona nieruchomość. Każdy potencjalny kupiec może sprawdzić, czy dane mieszkanie lub dom ma dług hipoteczny, ponieważ jest on wpisany w księgę wieczystą. 

Kiedy możemy wykreślić hipotekę?

Hipotekę możemy wykreślić, gdy spłaciliśmy już ostatnią ratę zobowiązania lub w przypadku refinansowania kredytu hipotecznego. Refinansowanie polega na przeniesieniu kredytu do innego banku w celu uzyskania niższej raty.

Reklama

Hipotekę możemy również wykreślić przed sprzedażą nieruchomości, która jest nią obciążona. Jest to konieczne do przeprowadzenia transakcji notarialnej. 

Kto powinien wykreślić hipotekę?

Hipotekę z księgi wieczystej może wykreślić zarówno kredytobiorca, jak i wierzyciel hipoteczny. W praktyce jednak to właściciel nieruchomości załatwia wszelkie kwestie formalne

Zgodnie z art. 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece bank ma obowiązek współpracować z wierzycielem hipotecznym. Nie musi jednak samodzielnie składać wniosku o wykreślenie nieruchomości z hipoteki. 

Zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki

Jak wspomniano, bank musi współpracować z wierzycielem hipotecznym. W związku z tym po spłacie ostatniej raty kredytu powinien wystawić właścicielowi nieruchomości kwit mazalny, czyli dokument poświadczający spłacenie długu i tym samym wykreślenie hipoteki. 

Czasem do wykreślenia hipoteki potrzebne są podpisy notarialne poświadczone. Dzieje się tak w przypadku, gdy hipoteka zabezpieczała prywatną pożyczkę, a nie tę udzieloną przez bank. Kwestie te warto skonsultować z notariuszem.

Koszty za wykreślenie hipoteki

Wystawianie kwitu mazalnego przez bank może być objęte opłatą, lecz nie każdy wierzyciel ją pobiera. Stałym kosztem jest natomiast opłata sądowa za wykreślenie hipoteki, która wynosi 100 zł od jednego właściciela. Jak uiścić opłatę?

Za wykreślenie hipoteki możemy zapłacić w kasie sądu lub elektronicznie. Przy tej drugiej opcji wystarczy wejść na stronę gov.pl w "opłaty sądowe". Innym sposobem na uiszczenie opłaty jest tradycyjny przelew. W tytule należy wpisać "wykreślenie hipoteki" oraz numer księgi wieczystej.

Wniosek o wykreślenie hipoteki

Do wykreślenia hipoteki niezbędny jest wniosek, który trzeba dostarczyć do sądu rejonowego prowadzącego księgę wieczystą nieruchomości. Możemy go złożyć zarówno osobiście, jak i elektronicznie.

Do wniosku należy dołączyć zgodę banku oraz dowód, że podpisana osoba może reprezentować wierzyciela. Musimy także dostarczyć potwierdzenie o uiszczonej opłacie

CZYTAJ TAKŻE:

Duża zmiana na rynku najmu. Taka sytuacja potrwa do stycznia

Kontrowersyjny kredyt 2 proc. bliski końca. Na ile wniosków starczy środków?

Tyle kosztuje pozwolenie na budowę. Kto je wydaje i ile trzeba czekać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hipoteka | procedury | opłata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »