28 lutego mija ważny termin. Część Polaków musi do wtorku zapłacić 300 zł

Opłata roczna BDO 2023 to zobowiązanie, które do 28 lutego opłacić musi część Polaków. Termin uiszczania opłaty rocznej jest stały i zawsze mija wraz z końcem drugiego miesiąca roku. Do zapłaty, w zależności od przynależnej nam kategorii, płacimy 100 zł lub 300 zł. Czym jednak jest opłata roczna, co to BDO i kto jest zobowiązany opłacać daninę? Wyjaśniamy.

Opłata roczna BDO 2023 - pod tym hasłem kryje się tegoroczna wersja daniny, którą zobowiązani są opłacać co roku niektórzy polscy przedsiębiorcy na poczet wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Jeśli nie wniesiemy należnej opłaty rocznej za wpis do BDO, zostaniemy z bazy usunięci, a dalsza działalność gospodarcza będzie odbywała się pod groźbą wysokiej kary finansowej.

Reklama

Kto musi płacić opłatę roczną BDO 2023?

Do uiszczania opłaty rocznej za wpis do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami zobowiązani są określeni polscy przedsiębiorcy. Nie każdy, kto się w bazie danych znajduje, musi opłatę roczną pokrywać. Ustawodawca wskazał, że jedynie grupa przedsiębiorców wymienionych w art. 57 ust. 1 ustawy o opadach jest zobowiązana do regulowania opłaty rocznej.

Przedsiębiorstwa, które obowiązuje opłata roczna w myśl art. 57 ust. 1 ustawy o odpadach, to podmioty wprowadzające na polski rynek:

  • akumulatory i baterie,
  • sprzęt elektroniczny i elektryczny,
  • pojazdy,
  • opony,
  • oleje smarowe,
  • produkty w opakowaniach.

Opłata roczna dotyczy także:

  • importerów, producentów oraz wewnątrzwspólnotowych (w ramach UE) nabywców opakowań,
  • autoryzowanych przedstawicieli wyznaczonych decyzją producentów sprzętu z zagranicy.

Jaka jest wysokość opłaty rocznej BDO 2023?

To, ile mamy do zapłacenia opłaty rocznej, zależy od wielkości naszego przedsiębiorstwa. Opłata roczna różni się bowiem stawką, w zależności od rozmiaru działalności - różnicujemy wysokość opłaty względem tego, czy mowa o mikroprzedsiębiorstwie czy o przedsiębiorstwie innym niż mikro. Przypomnijmy, że do grupy mikroprzedsiębiorstw zaliczają się wszystkie biznesy, w ramach których nie jest zatrudnionych więcej niż 10 osób, a maksymalny obrót roczny nie przekracza 2 mln EUR (9 mln 451 tys. zł według kursu z 24.02.23).

Do zapłacenia w ramach opłaty rocznej za wpis do bazy danych mamy dwie kwoty dedykowane różnym grupom przedsiębiorstw:

  • dla mikroprzedsiębiorców opłata roczna BDO 2023 wynosi 100 zł,
  • dla pozostałych przedsiębiorców opłata roczna BDO 2023 wynosi 300 zł .

Kiedy opłata roczna nie jest wymagana?

Są wyjątki, gdy opłaty rocznej za wpis do bazy danych rozliczać nie trzeba. Przedsiębiorcy, którzy wedle prawa są zobowiązani do opłacanego co roku wpisu do BDO, nie muszą wnosić w danym roku opłaty rocznej, jeśli w tym samym roku dokonali opłaty rejestrowej za wpis do BDO i po raz pierwszy w bazie danych się znaleźli.

Opłata roczna, a nawet opłata rejestrowa za pierwszy wpis do bazy danych BDO nie obowiązuje przedsiębiorcy również wówczas, gdy przedsiębiorca znajduje się już w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy w danym roku taki przedsiębiorca wpis do BDO już uzyskał.

Jak zapłacić opłatę roczną BDO 2023? Do kiedy czas na uregulowanie wpłaty?

Opłata rejestrowa, jak i opłata roczna BDO powinna zostać opłacona w urzędzie marszałkowskim odpowiadającym miejscu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności. Wpłaty dokonujemy na numer rachunku urzędu. Do kiedy powinniśmy dokonać opłaty rocznej BDO? W 2023 roku termin uregulowania opłaty rocznej mija 28 lutego we wtorek. Jeśli mowa zaś o opłacie rejestrowej, to dokonujemy jej w tym terminie, w którym zaczynamy działalność i staramy się o wpis do BDO.

Jaka kara za brak opłaty rocznej?

Lepiej nie narażać się na brak uiszczonej opłaty rocznej BDO lub opłaty rejestrowej za wpis do bazy danych w momencie, gdy już prowadzimy działalność. Z tego tytułu możemy mieć niemałe kłopoty. Brak opłaty rocznej grozi wykreśleniem z bazy danych, a prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu grozi karą finansową w wysokości od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł. 

Co więcej, nawet mając opłaconą opłatę roczną BDO, możemy narazić się na wyżej wskazaną karę finansową. Wystarczy nie umieszczać przypisanego z BDO numeru rejestrowego na dotyczących przedsiębiorstwa dokumentach. Wskazywanie na nich numeru jest takim samym obowiązkiem, jak opłata roczna BDO 2023 uregulowana do 28 lutego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BDO | termin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »