Reklama

Kto musi zapłacić podatek od spadku, a kto jest zwolniony?

Podatek od spadku to opłata na rzecz urzędu skarbowego, która obowiązuje wszystkich podatników nabywających majątek w formie dziedziczenia lub darowizny. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają na zwolnienie z niego. Kto nie płaci podatku od spadku?

Spadek to całokształt praw i obowiązków majątkowych, które zaczynają obowiązywać w chwili śmierci spadkodawcy. Osoby decydujące się na przyjęcie spadku, w wielu przypadkach muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. 

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Do zapłacenia podatku od spadku zobowiązane są osoby, które nabyły majątek o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku dla spadków i darowizn. Do tej pory obowiązywało kilka progów kwoty wolnej:

Reklama

  • 9637 zł w przypadku I grupy podatkowej, do której zalicza się takich spadkobierców jak: małżonek, zstępni, rodzeństwo, rodzice czy teściowie.
  • 7276 zł  w przypadku II grupy podatkowej, którą stanowią dalsi krewni - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie zstępnych itp.
  • 4902 zł w przypadku spadkobierców z III grupy podatkowej, do której zalicza się osoby niespokrewnione ze spadkodawcą oraz nieuwzględnione w poprzednich grupach.

Mimo, że wraz z początkiem roku w życie wszedł Polski Ład, do tej pory nie przedstawiono nowej wysokości kwoty wolnej od podatku dla spadków i darowizn, co oznacza że wysokość podatku od spadku 2022 pozostaje taka sama, jak w ubiegłych latach. 

Podatek od spadku oblicza się wg, skali, od nadwyżki, przekraczającej kwotę wolną od podatku. 

Podatek od spadków i darowizn

 Kwota spadku lub darowizny
Grupa
podatkowa
do 10278 zł10278-20556 złponad 20556 zł
I3 %308,30 zł
plus 5 % nadwyżki
ponad 10278 zł
822,20 zł
plus 7 % nadwyżki
ponad 20556 zł
II7 %719,50 zł
plus 9 % nadwyżki
ponad 10278 zł
1644,50 zł
plus 12 % nadwyżki
ponad 20556 zł
III12 %1233,40 zł
plus 16 % nadwyżki
ponad 10278 zł
2977,90 zł
plus 20 % nadwyżki
ponad 20556 zł

Kto i kiedy może być zwolniony z podatku od spadku?

Zwolnienie z podatku od spadku możliwe jest w przypadku najbliższej rodziny spadkodawcy - zstępnych, rodzeństwa, rodziców, małżonka -  pod warunkiem, że złożą oni odpowiednie oświadczenie. W tym celu należy wypełnić formularz SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się spadku. Każdy ze spadkobiorców musi złożyć osobne oświadczenie.

 

Jeśli spadkobiorca dowiedział się o istnieniu spadku po przekroczeniu tego terminu również ma szansę na uniknięcie podatku. Musi jednak złożyć formularz SD-Z2 nie później, niż pół roku od momentu otrzymania informacji na temat dziedziczenia majątku.

  

Podatek od spadku. Jak wypełnić formularz SD-Z2?

Wniosek ten można otrzymać w dowolnym oddziale urzędu skarbowego lub pobrać online ze strony podatki.gov.pl. Wypełnienie formularza nie powinno przysporzyć wielu trudności, ponieważ jest on przejrzysty i intuicyjny. Oto kilka kroków, które ułatwią wypełnienie formularza SD-ZS:

1. W pierwszej części niezbędne jest podanie swoich danych oraz daty przyjęcia spadku.

2. Następnie należy opisać tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.

3. Konieczne jest również zaznaczenie we wniosku rodzaju dokumentów potwierdzających nabycie spadku (i dołączenie ich do formularza w formie załączników). 

4. Następnie trzeba określić stosunek osobisty do spadkodawcy (rodzaj pokrewieństwa lub powinowactwa).

5. Ostatnim krokiem jest podpis wnioskodawcy starającego się o zwolnienie z podatku od spadku. 

Formularz SD-Z2 można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub przesłać online. Konieczne jest jednak posiadanie podpisu kwalifikowanego. 

Czytaj również:

Joe Biden przyleci do Polski. Wizyta w piątek

Giganci naftowi nie będą inwestować w Rosji

Zobacz także:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »