Kto płaci podatek od nieruchomości? Maksymalna stawka na 2024 r. jest już znana

Podatek od nieruchomości to podatek lokalny. Nalicza się go od posiadanych gruntów, budynków i budowli. Kto płaci podatek od nieruchomości? Ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2024 roku?

Kto musi płacić podatek od nieruchomości?

Obowiązkiem płacenia podatku od nieruchomości objęci są przede wszystkim właściciele danej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że powinno go opłacać również użytkownicy wieczyści i posiadacze ograniczonych praw własności do danego gruntu czy budynku.

Podatek ten płacony jest zarówno przez osoby fizyczne, jak i spółki nieposiadające osobowości prawnej. Podatkiem od nieruchomości objęci są też posiadacze zależni nieruchomości, która należy do Skarbu Państwa lub gminy.

W tych ostatnich przypadkach podatnik nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości, ale podatkiem jest objęty na mocy umowy zawartej z jej właścicielem.

Podatek od nieruchomości: co jest nim objęte?

Jak sama nazwa wskazuje, podatek ten dotyczy nieruchomości, zatem zarówno gruntu, na którym znajduje się dany budynek, jak i samej budowli - o przeznaczeniu mieszkalnym lub gospodarczym. Niektóre kategorie nieruchomości są jednak wyjęte z opodatkowania.

Reklama

Zalicza się do nich m.in. użytki rolne i grunty leśne, które właściciel wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej, nieruchomości wykorzystywane przez jednostki samorządu terytorialnego, grunty pod drogami publicznymi (również pod kanałami żeglugowymi) i siedziby ambasad.

Oprócz tego podatku od nieruchomości nie płacą żłobki i kluby dziecięce, uczelnie i instytuty badawcze, publiczne i niepubliczne jednostki objęte systemem oświaty oraz użytki ekologiczne i tereny zadrzewione. Pełna lista wyjętych spod opodatkowania nieruchomości znajduje się na stronie rządowej.

Jak wylicza się podatek od nieruchomości?

Podstawą opodatkowania jest powierzchnia gruntów, jeśli chodzi o ziemię i w przypadku budynków - powierzchnia użytkowa.

Powierzchnia użytkowa wyliczana jest na podstawie wysokości pomieszczenia. I tak powyżej 2,2 metra cała powierzchnia lokalu jest uznawana za użytkową, między 1,4 metra a 2,2 metra jedynie 50 proc. uznawane jest za użytkowe, a poniżej 1,4 metra nie nalicza się podatku.

Podatek od nieruchomości ustalany jest na mocy decyzji lokalnego organu podatkowego: będzie to zatem burmistrz, prezydent miasta lub wójt. Wysokość zobowiązania wyliczana jest na podstawie deklaracji, jaką złożył podatnik.

Do końca 2023 roku maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 1 zł za 1m2 powierzchni użytkowej, a w przypadku budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej - 28,78 zł od 1m2 powierzchni użytkowej.

Są to jednak maksymalne stawki określone przez ministra finansów: w praktyce gminy samodzielnie ustalają wysokość stawek, ale nie mogą one przekraczać powyższych kwot.

Kiedy opłaca się podatek od nieruchomości?

Wyliczenie wysokości podatku nieruchomości dostarczane jest do podatnika listem poleconym początkiem roku kalendarzowego. Zobowiązanie można opłacić za jednym razem lub podzielić je na raty, płatne do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku podatkowego.

Wysokość podatku od nieruchomości w 2024 roku

Od stycznia 2024 roku zapowiadany jest wzrost maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Samorządy samodzielnie decydują o tym, czy podwyżki zostaną wprowadzone na podlegających ich terenach. Już teraz jednak wiadomo, że niektóre gminy podjęły uchwały o podwyższeniu podatku od nieruchomości do maksymalnej wskazanej przez Ministra Finansów wartości.

O pierwszych miastach, które podały już stawki na 2024 r. pisaliśmy więcej w tym artykule

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | nieruchomości | mieszkanie | podatek od nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »