Nowe stawki ryczałtu 2024. Jakie zmiany w ryczałcie od nowego roku?

Od początku roku 2024 został rozszerzony zakres rodzajów działalności, których prowadzenie upoważnia do rozliczania się w oparciu o ryczałt przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo, zmieniono także stawki ryczałtu. Dowiedz się, co jest ważne w 2024, jeśli wybrałeś ryczałt jako formę opodatkowania.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: najważniejsze informacje

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to zdecydowanie najprostsza forma opodatkowania. Nie wymaga skomplikowanych obliczeń, co wynika z faktu, że przychodów nie pomniejsza się o koszty ich uzyskania.

Oczywiście ma to swoje minusy: jeśli prowadzimy działalność, w której generujemy znaczną ilość kosztów (np. posiadamy auto w leasingu, telefon firmowy lub często dokonujemy zakupu towarów i usług), taka forma opodatkowania zdecydowanie nie będzie dla nas korzystna.

Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać wszystkie osoby fizyczne, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą, albo świadczą usługi najmu. Dopuszczalne jest również rozliczanie się w ten sposób osób działających w formie spółki jawnej lub cywilnej.

Reklama

To, co każdy ryczałtowiec musi wiedzieć, to jego stawka podatkowa. Dla każdego typu usług i konkretnych towarów przypisano zdefiniowaną stawkę ryczałtu. Oprócz tego konieczna jest znajomość limitów, do których możliwe jest rozliczanie się w ten sposób.

Limit na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2024 roku

Każda osoba, chcąca rozliczać się w oparciu o tę formę opodatkowania, powinna sprawdzić, czy jej przychody mieszczą się w limicie przewidzianym dla ryczałtu.

Przychody z działalności wykonywanej samodzielnie nie mogą przekraczać 2 000 000 euro, natomiast przychody pochodzące ze spółki nie mogą łącznie dla wszystkich wspólników wynosić 9 218 000 euro.

Jak widać, limity te są na tyle duże, że zdecydowanie większa część podatników może w ten sposób się rozliczać. Nie zawsze jednak będzie to dla nich korzystne - jak już wspomniano, przy generowaniu dużej sumy kosztów, lepiej rozważyć inną formę opodatkowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 roku

W zależności od tego, jaki mamy profil działalności, powinniśmy wybrać odpowiednią stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Istnieje ich aż osiem.

Jeśli działalność jest złożona, możliwe jest korzystanie z kilku stawek. Wyróżnia się pięć podstawowych stawek - najpopularniejszą jest 17 proc., następnie 15 proc., 8,5 proc., 5,5 proc. i 3 proc.

To, które z nich przypisane zostały do konkretnych działalności, reguluje artykuł 12 ustęp 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawka ryczałtu 17%

Według tej stawki mogą rozliczać się osoby, które wykonują tzw. wolne zawody. Wymienia się pośród nich między innymi tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, biegłych rewidentów, doradców inwestycyjnych, nauczycieli pracujących na godziny.

Osoby chcące rozliczać się w oparciu o tę stawkę nie mogą zatrudniać innych osób.

Stawka ryczałtu 15%

Tą stawką można opodatkować świadczenie specjalistycznych usług, między innymi reprodukcję komputerowych nośników informacji czy sprzedaż motocykli oraz akcesoriów i części do tych pojazdów. Ta stawka dotyczy działalności polegającej na przechowywaniu cieczy i gazów, pośrednictwa w sprzedaży hurtowej czy różnorodnych usług licencyjnych.

Stawka ryczałtu 14%

W oparciu o tę stawkę mogą rozliczać się osoby świadczące usługi z zakresu opieki zdrowotnej, architektury i inżynierii, analizy technicznej, specjalistycznego projektowania.

Stawka ryczałtu 12%

Ta stawka dotyczy osób świadczących usługi związane z wydaniem pakietów gier komputerowych, ale także wydawaniem oprogramowania systemowego i wielu innych rodzajów oprogramowania.

Stawka ryczałtu 8,5% do kwoty 100 000 złotych oraz 12,5% powyżej tej kwoty

Skorzystanie ze stawki 8,5% jest możliwe tylko dla osób świadczących usługi z pewnego zakresu, ale w pewnych okolicznościach możliwe jest również do pewnego limitu: 100 000 złotych. Po przekroczeniu tego limitu “wpada" się do następnego przedziału ryczałtu: 12,5%.

Najpopularniejszą grupą osób korzystającą z tej stawki są osoby czerpiące dochód z najmu i dzierżawy, ale także wykonujące usługi z zakresu prac rozwojowych i badawczych.

Stawka 8,5% bez dodatkowego limitu

Ta stawka dotyczy przychodów uzyskiwanych np. z działalności usługowej w zakresie gastronomii.

Stawka 5,5%

Ta stawka stosowana jest odnośnie do działalności wytwórczej, robót budowlanych oraz przewozów samochodami o ładowności powyżej 2 ton.

Stawka 3%

Ta stawka jest dość “pojemna" i obejmuje między innymi działalność gastronomiczną, ale także usługi w zakresie produkcji zwierzęcej, handlu, działalności rybaków.

Na koniec warto również wspomnieć, że bardzo rzadko stosowaną stawką jest 2 proc. - wykorzystuje się ją do opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego z własnej uprawy i hodowli.

Podsumowując, wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako swoją formę opodatkowania, warto dokładnie sprawdzić, jaką stawką ryczałtu jesteśmy objęci i w jakiej kategorii działalności z punktu widzenia prawa się znajdujemy.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatek ryczałtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »