PIT-38. Kto korzysta z tego formularza, jak go wypełnić, co ze stratą?
PIT-38 to deklaracja podatkowa skierowana do osób, które osiągają dochody z tytułu posiadania udziałów w spółkach, papierów wartościowych lub podobnych instrumentów finansowych. Obejmuje ona również podatników wprowadzających do obrotu kryptowaluty. W 2022 roku należy ją złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej do 2 maja. Jak wypełnić formularz PIT-38? Wyjaśniamy.
Wybór właściwego druku PIT to pierwszy krok do prawidłowego rozliczenia z fiskusem. PIT-38 to nieco mniej popularny formularz, który jest wybierany głównie przez graczy giełdowych i osoby handlujące kryptowalutami.
Druk PIT-38 skierowany jest do osób rozliczających przychody kapitałowe. Należą do nich m.in.:
- przychody z obrotu papierami wartościowymi
- zyski pochodzące z inwestycji na giełdzie
- odsetki od lokat, depozytów bankowych itp.
- przychody z udziałów w spółkach
- zyski z obrotu kryptowalutami
Osoby posiadające środki na lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych nie muszą jednak samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym, ponieważ w ich imieniu robi to bank, odliczając od zysku podatek dochodowy. W pozostałych przypadkach podatnik musi rozliczyć się sam.
Aby wypełnić PIT-38 w 2022 roku, konieczne jest zebranie danych o wszystkich przychodach kapitałowych uzyskanych w 2021 roku. Biura maklerskie są zobowiązane do przesyłania klientom druku PIT-8C. Powinny być one dostarczone podatnikom do 1 marca 2022 r.
PIT-38 nie daje możliwości skorzystania z żadnych ulg. Nie można go również rozliczać wspólnie z małżonkiem, ani jako osoby samotnie wychowujące dziecko.
Podatnicy wypełniający PIT-38 mogą natomiast przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Formularz ten trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego do 2 maja 2022 r. Można to zrobić samodzielnie, wysyłając druk tradycyjną pocztą lub online.
Rozliczając podatek giełdowy za pomocą formularza PIT-38, można skorzystać z darmowego programu lub przygotowanej przez Ministerstwo Finansów platformy.
Podatnik ma możliwość rozliczenia straty - czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami - poniesionej w ciągu ostatnich 5 lat. Jednorazowo można jednak odliczyć tylko połowę straty, natomiast drugą połowę przenieść na kolejny rok rozliczeniowy.
Stratę można odliczyć tylko w latach, w których osiąga się dochody. W tym celu konieczne jest wypełnienie części D PIT-38.
Podstawowa stawka podatku od dochodów kapitałowych wynosi 19 proc. W związku z tym, że urząd skarbowy nie pobiera od nich zaliczek na podatek dochodowym konieczne jest opłacenie go w jednej transzy, po rozliczeniu formularza PIT-38.
Można to zrobić przelewem lub w kasie urzędu skarbowego.
Czytaj również:
PGNiG upatruje szans w rynku LNG
Zmiany w Kodeksie pracy. Pojawiają się nowe pojęcia i obowiązki
Zobacz także: