Ty wygrasz, a skarbówka tylko na to czeka. Podatek budzi niemałe kontrowersje

Podatek od wygranej potrafi zepsuć nawet najpiękniejszą zwycięską fetę. Prawo jest jednak nieubłagane - wygranymi pieniędzmi musimy podzielić się z fiskusem. Założenia podatku od wygranej są takie, że skarbówka zabierze 1/10 naszej nagrody. Jak dokładnie wygląda ten mechanizm i czy zawsze musimy dzielić się pieniędzmi ze skarbówką?

Podatek od wygranej płacony skarbówce nie jest nowym wymysłem. Ta taksacja została wprowadzona już w 1991 roku przy wdrażaniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podpunkt 2. artykułu 30. ustawy wyraźnie wskazuje, że "podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową".

Reklama

Podatek od wygranej uszczupli twoją nagrodę. Skarbówka ściągnie 10 proc. kwoty

Podatek od wygranej pobierany jest w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego, którego wysokość to 10 proc. otrzymanej nagrody pieniężnej. Dobrą i złą wiadomością zarazem może być dla zwycięzcy fakt, że nie musi dokonywać żadnych formalności ze skarbówką w związku z zapłaceniem podatku od wygranej. W praktyce bowiem jest tak, że to podmiot odpowiedzialny za wypłacenie nagrody odprowadza do skarbówki odpowiednią kwotę potrąconą z wygranej kwoty.

Co z podatkiem od wygranej rzeczy? Skarbówce i tak trzeba zapłacić odpowiednią kwotę

Nieco inaczej ma się sprawa z wygranymi rzeczowymi. W takim przypadku zdarza się bowiem, że organizatorzy konkursu lub loterii, którą wygraliśmy, oczekują opłacenia odpowiedniego podatku, jaki muszą przekazać skarbówce, zanim wydadzą nam nagrodę. Wielu może być zdziwionych, że musi zapłacić jeszcze za wygraną rzecz, ale podatek od wygranej nie dotyczy tylko pieniędzy. Nie bez powodu podawana jest więc wartość nagród rzeczowych - łatwiej wówczas obliczyć ile należy się skarbówce.

Sprawa może zrobić się szczególnie mało przyjemna, gdy na przykład w loterii wygrany został samochód. Zapłacenie 10 proc. wartości auta, żeby je w ogóle dostać, potrafi ściąć z nóg. Dlatego też organizatorzy loterii, w których wygrać można nagrody rzeczowe dorzucają do nich nierzadko także pieniądze w takiej kwocie, która pozwoli opłacić podatek od wygranej do skarbówki.

Finalnie jednak zarówno kwota podatku, nawet jeśli to wygrana rzeczowa, trafia do fiskusa za pośrednictwem organizatora. Na jego barkach jest także wypełnienie formularzu PIT-8AR, za pomocą którego wykazywane są wygrane.

Podatek od wygranej może nie obowiązywać. Ze skarbówką nie zawsze trzeba się dzielić

Skarbówka nie zawsze pobiera 10 proc. wartości wygranej. Podejście do podatku od wygranej różni się w zależności od gier w jakich uzyskana została wygrana. W ten sposób możemy rozróżnić różne kwoty, jakimi obwarowany jest podatek od wygranej płacony do skarbówki:

  • gry losowe (także loterie fantowe, pieniężne i promocyjne) - podatek od wygranej wynosi 10 proc. od nagrody, ale nie ma konieczności opłacania taksacji, jeśli kwota wygranej wynosi mniej niż 2280 zł,
  • kasyno - podatek od wygranej w tym wypadku nie obowiązuje wcale, ale tylko w wypadku gdy podmiot, w którym wygraliśmy, działa legalnie i najlepiej gdy dokumentuje wygrane, jakie użytkownicy kasyna uzyskali w trakcie gier,
  • konkursy w internecie - w tym wypadku kwota, jaką musimy odprowadzić, zależy od tego, do jakiej grupy docelowej jest kierowany konkurs - jeśli konkurs kierowany był do ogółu, to wygrana poniżej 760 zł jest zwolniona z podatku od wygranej (tak samo jest w wypadku konkursu ze sprzedaży premiowej), ale skierowanie konkursu do określonej grupy i nie wszyscy będą mieli dostęp do strony konkursowej, podatek trzeba zapłacić niezależnie od tego, jaka okazała się wygrana,
  • konkursy w mediach - podatek od wygranej wynosi 10 proc., jeśli kwota nagrody wynosi więcej niż 2000 zł, ale jeśli wygraliśmy właśnie 2000 zł lub mniej - nie musimy płacić skarbówce nic.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | podatek od wygranej | skarbówka | fiskus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »