Wyższy VAT na wyroby z konopi siewnej. "Zasadnym jest podwyższenie stawki podatku"

Ministerstwo Finansów (MF) chce podwyższenia VAT-u na dostawy konopi siewnej do palenia lub do wdychania bez spalania. Z założeń projektu ustawy, który we wtorek zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych rządu, wynika, że wysokość podatku od towarów i usług miałaby wzrosnąć z 8 do 23 proc. Resort proponuje również m.in. likwidację obniżonej stawki VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły), co oznaczałoby jej podwyższenie do 23 proc.

W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazały się we wtorek założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowane przez resort finansów. 

MF chce podwyższyć VAT na dostawy konopi siewnej z 8 do 23 proc.

Resort, na czele którego stoi Andrzej Domański, zaproponował objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) - do palenia lub do wdychania bez spalania. "Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc." - czytamy we wpisie opublikowanym na stronie KPRM. 

Reklama

Jak zauważa money.pl, jeżeli plan resortu finansów zostanie wcielony w życie, ceny marihuany medycznej mogą wzrosnąć. W Polsce medyczna marihuana jest legalna od 1 listopada 2017 r., a kupić na receptę można ją w Polsce od 17 stycznia 2019 r. Żeby produkt konopny mógł zostać uznany za legalny, jego stężenie THC, podstawowego składnika konopi mającego właściwości psychoaktywne, musi być niższe niż 0,3 proc. 

Powołując się na dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia serwis podaje, że w ubiegłym roku w polskich aptekach sprzedano ponad 4,6 tony medycznej marihuany. Dla porównania, w 2022 r. sprzedano niemal 3,5 tony mniej tego produktu - około 1,2 tony. 

MF proponuje więcej zmian. Zniknie obniżona stawka VAT dla tzw. żywych koniowatych?

Projektowana ustawa zakłada również objęcie 0 proc. stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi. Resort finansów wyjaśnił, że przepisy ustawy o VAT przewidują obecnie stosowanie stawki 0 proc. tylko w odniesieniu do pełnomorskich statków ratowniczych i pełnomorskich łodzi ratunkowych. Przyznał, że dyrektywa VAT daje większą swobodę w tym obszarze.

Projektowana ustawa ma zlikwidować obniżoną stawkę VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły), dostosowując krajowe przepisy o VAT do unijnej dyrektywy w zakresie stawek podatku od wartości dodanej. Oznacza to podwyższenie stawki VAT do 23 proc. w przypadku takich zwierząt

Jak podano w wykazie, MF zamierza doprecyzować też przepisy dotyczące opodatkowania VAT-em nawozów i środków ochrony roślin - zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz paszy i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych poprzez odwołanie do definicji tych produktów określonych w przepisach branżowych. Ministerstwo proponuje też obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23 proc. do 5 proc.  

Jak podano w wykazie, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: VAT | medyczna marihuana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »