Zwrot podatku 2024. Ile czeka się na przelew z urzędu skarbowego?

Po złożeniu rocznego zeznania PIT podatnicy, którzy mieli nadpłatę, oczekują z utęsknieniem na jej zwrot. To, kiedy pieniądze trafią na ich konto, zależy od dwóch czynników - jaką formę rozliczenia wybrali i kiedy wywiązali się z tego obowiązku. Przy rozliczeniu PIT przez internet już w lutym dostaniemy pieniądze w pierwszej kolejności. Jeżeli będziemy czekać do ostatnich dni i wybierzemy formę papierową, ten okres bardzo znacząco się wydłuży.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2023/2024?

Ze złożeniem rocznej deklaracji podatkowej nie warto czekać zbyt długo, ponieważ im szybciej złożysz PIT, tym większa szansa na to, że urząd skarbowy szybciej zwróci ci nadpłacony podatek. Podatnicy mogą składać roczne zeznania podatkowe już od 15 lutego 2024 r. Ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mija natomiast 30 kwietnia 2024 r.

Kiedy zwrot podatku z PIT 2023/2024?

Podatnicy, którzy złożą deklarację podatkową w tradycyjnej papierowej formie, na zwrot podatku będą czekać nawet do 90 dni. Na szybszy zwrot podatku z kolei mogą liczyć osoby, które złożą zeznanie podatkowe w formie elektronicznie. Wówczas urząd skarbowy dokona zwrotu w ciągu maksymalnie 45 dni. Podatnicy, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i złożą deklarację PIT elektronicznie, na zwrot podatku będą czekać najkrócej, bo zaledwie do 30 dni. 

W praktyce zwroty podatków często realizowane są znacznie szybciej, zwłaszcza jeżeli zwrot nadpłaty nie przekracza 5 000 zł, a podatnik dopełnił obowiązku w pierwszych dniach, gdy pojawiła się taka możliwość. Od 2022 r. zatwierdzenie zwrotu podatku do 5 000 zł następuje automatycznie, jeżeli PIT został dostarczony poprzez usługę Twój e-PIT.

Jak sprawdzić status zwrotu podatku w urzędzie skarbowym?

Aby sprawdzić, czy urząd skarbowy wysłał już zwrot nadpłaconego podatku, wystarczy zalogować się do usługi Twój e-PIT, wybrać sekcje "Złożone dokumenty", a następnie "Status zwrotu". Tam znajdują się informacje o statusie zwrotu oraz dacie jego wysłania, jeżeli urząd dokonał już przelewu.

Reklama

Kto nie otrzyma zwrotu podatku PIT za 2023?

Jeżeli nie otrzymałeś zwrotu nadpłaconego podatku w ustalonym terminie, być może w twoim przypadku zwrot w ogóle nie przysługuje. Zwrotu podatku nie otrzyma podatnik, który zalega z płatnościami na rzecz państwa, np. w formie nieopłaconych biletów, alimentów czy innych zaległości. Wówczas nadpłata podatku zostanie automatycznie zaliczona na poczet należności. Nadpłata podatku może zostać również zajęta na poczet długów w ramach postępowania egzekucyjnego.

Jeżeli jednak termin zwrotu podatku nie minął, ale zbliża się ku końcowi, to być może podatnik nie podał numeru konta bankowego, na które urząd mógłby wysłać zwrot. W takiej sytuacji zwrot nadpłaconego podatku zostanie wysłany za pośrednictwem poczty. Z należnej kwoty potrącone zostaną koszty przekazu. 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | zwrot podatku | PIT | rozliczenia PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »