Forum Ekonomiczne 2023

Stary Kontynent czekają wyzwania. O nich rozmowy w Karpaczu

Już po raz 32. politycy i przedsiębiorcy, nie tylko z Polski, spotykają się w Karpaczu, by debatować o sprawach ważnych dla naszego kraju, ale też całej Europy, a nawet świata. Od 5 do 7 września zaplanowano tam blisko 470 debat i paneli dyskusyjnych. W największej konferencji polityczno-gospodarczej Europy Środkowej i Wschodniej weźmie udział 5 tysięcy osób.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji forum, tworzonej we współpracy z miastem Karpacz i województwem dolnośląskim, brzmi: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian". Na trzydniowe spotkanie do Karpacza przyjadą goście z ponad 60 krajów: liderzy polityki - premierzy i prezydenci, przedstawiciele gospodarki, m.in. prezesi globalnych firm, także członkowie samorządów i eksperci. Panele, konferencje i debaty relacjonowane będą przez dziennikarzy z Polski i Europy.

Palący temat - energia

Napaść Rosji na Ukrainę i trwająca ponad półtora roku wojna obnażyły słabości Starego Kontynentu. Choćby kryzys energetyczny spowodowany koniecznością uniezależnienia się Europy od dostaw rosyjskiego gazu. Dlatego jedne z centralnych tematów debat dotyczyć będą energii. 

Reklama

W ramach Forum Regionów odbędzie się m.in. panel dyskusyjny “Bezpieczeństwo energetyczne lokalnych społeczności”. Zaś w ramach bloku dyskusyjnego Europa w Świecie odbędzie się dyskusja o tym “Jak wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i Czech do 2050 r.?” 

Europa w obliczu zmian

Agresja Moskwy na Ukrainę zmieniła stosunki polityczne i gospodarcze Europy. Podważyła obowiązujące od dziesięcioleci wartości, a nawet trwałość systemu demokratycznego. Uzmysłowiła też mieszkańcom kontynentu, że żyjemy w czasach fundamentalnych zmian kształtujących oblicze nowej epoki. Czy demokracja XXI wieku jest efektywna? Czy jest i dalej może być oparta na wartościach? A może podczas przemian, których jesteśmy świadkami, nadchodzi jej koniec i niebezpieczny czas sztormów na arenie międzynarodowej? Na te trudne, ale ważne zagadnienia odpowiedzą uczestnicy panelu “Demokracja XXI wieku”. 

Rosyjska agresja na Ukrainę wciąż trwa, jednak rząd w Kijowie ogłosił już zamiar rozpoczęcia pierwszego etapu odbudowy. Prelegenci dyskusji "Odbudowa Ukrainy: między planem a realizacją" zastanowią się nad wyzwaniami, jakie staną podczas rekonstrukcji kraju. Jednym z nich będzie stworzenie wspólnej platformy koordynującej pomoc z Unii Europejskiej i innych państw. W dyskusji weźmie udział m.in. Galyna Janchenko, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy i sekretarz Rady Inwestycyjnej ds. odbudowy Ukrainy.

Cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja

Zainteresowani innym, ważnym dla wszystkim tematem - cyfryzacją - będą mieli okazję posłuchać m.in. dyskusji: “Uwolnienie potęgi demokracji cyfrowej: prowadzenie etycznych kampanii w epoce cyfrowej”, a także “Uchodźcy i migranci na celowniku dezinformacji”. Cyfryzacja to także cyberbezpieczeństwo - zagadnienie dotyczące nas wszystkich. Jemu poświęconych będzie wiele debat. Jedna z nich to “Cyberzagrożenia – przyszłość, która nadeszła. Jak zapewnić pokój w cyberprzestrzeni?”. Inna to - “Współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa – korzyści, nowe kierunki, wyzwania”. 

Forum odbywa się niewiele ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, a wrzesień to czas trwania kampanii wyborczej. Dlatego wśród zaplanowanych dyskusji nie mogło zabraknąć tematu zbliżającej się elekcji. Uczestnicy debaty “Wybory Polaków - co okaże się dla nich najważniejsze w 2023 roku?” będą prognozować, na kogo i dlaczego zamierzają oddać głos przedstawiciele poszczególnych grup społecznych? I najważniejsze - kto zwycięży? A przy okazji zastanowią się, jaką przyszłość widzą dla siebie Polacy i co jest dla nich najważniejsze. 

Nagrody i wyróżnienia

Już po raz 6. na Forum Ekonomicznym zostanie zaprezentowany Raport o stanie gospodarki Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej w 2023 r. Autorami obszernej publikacji naukowej są organizatorzy wydarzenia i Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie. Rada Programowa ponownie wręczy wyróżnienia Człowieka Roku, Firmy Roku i Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej.

Artykuł z ekspozycją partnera

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »