Rok 2022 dla obligacji skarbowych. Padł rekord sprzedaży
W ubiegłym roku wysoka inflacja sprawiła, że Polacy zaczęli nie tylko oszczędzać, ale również poszukiwać możliwości ochrony swoich oszczędności przed utratą realnej ich wartości. Jedną z najpopularniejszych form okazały się obligacje skarbowe. Inwestorzy zachęceni wysoką stopą zwrotu oraz niskim ryzkiem transakcji zdecydowali się powierzyć rekordową sumę Skarbowi Państwa.
Rok 2022 okazał się rekordowy dla obligacji skarbowych. Polacy kupili emitowane przez Skarb Państwa papiery wartościowe na łączną kwotę 57,1 mld zł - najwięcej w historii emisji. Oznacza to około 32-proc. wzrost w stosunku do roku 2021 i aż 50-proc. w porównaniu do roku 2020.
Najchętniej wybieranym wariantem obligacji okazały się być te czteroletnie. Ich wartości sprzedaży wyniosła ponad 24,1 mld zł, stanowiąc 42 proc. całości. Ich popularność wynika z faktu, że są indeksowane wskaźnikiem inflacji, a ten niemal do końca roku systematycznie rósł.
Z drugiej skutecznie zachęcił inwestorów do zakupu obligacji, dla których odsetki obliczane są oparciu o ten wskaźnik.
Drugimi co do popularności obligacjami okazały się instrumenty 1-roczne - ich udział w całkowitej sprzedaży wyniósł 22 proc. W tym przypadku stopa zwrotu indeksowana jest o wartość stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, która utrzymuje się, obok inflacji, na historycznie wysokim poziomie (obecnie wynosi 6,75 proc.).
Podium zamknęły obligacje 3-miesięczne. W tym przypadku stopa zwrotu jest stała, zatem wysokość odsetek była znana z góry. Udział tego typu instrumentów w całości sprzedaży wyniósł 16 proc.
Na rekordowy wynik sprzedaży miało wpływ kilka czynników. Obok otoczenia makroekonomicznego i wysokich poziomów inflacji i stóp procentowych do oferty obligacji oszczędnościowych wprowadzono trzy nowe oferty. Inwestorzy otrzymali dodatkowy wybór spośród obligacji rocznych i dwuletnich, oba warianty o oprocentowaniu zmiennym oraz obligacji trzyletnich o oprocentowaniu stałym.
Rozszerzona została również sieć sprzedaży instrumentów skarbowych. Od 2022 roku można dokonać ich zakupu również w Banku Pekao. Nie trzeba posiadać tam rachunku rozliczeniowego - wystarczy udać się do wybranych punktów sprzedaży, aby stać się właścicielem obligacji. Można to także zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.
- Warto podkreślić, że jest to produkt, który jest bardzo prosty w obsłudze. Wybieramy obligacje, na których chcemy oszczędzać i wpłacamy pieniądze. Po ustalonym okresie, otrzymujemy nasze oszczędności wraz z należnymi odsetkami - dodaje Sebastian Skuza.
Bezpieczeństwo inwestycji jest w przypadku obligacji skarbowych jednym z kluczowych czynników. To Skarb Państwa ma zagwarantować, że powierzone mu oszczędności są bezpieczne, a jednocześnie odpowiadać za wypłatę należnych odsetek. Tego typu cecha inwestycji była jedną z ważniejszych przy podejmowaniu decyzji finansowych w 2022 roku, zwłaszcza w postpandemicznych warunkach, w dobie kryzysu energetycznego i niepewności na arenie międzynarodowej.
Przy obecnej inflacji na poziomie 16,6 proc. trudno o znalezienie takiej formy inwestowania, która "na czysto" przyniosłaby zysk, a jednocześnie nie wymagałaby od inwestora zaangażowania i skłonności do ryzyka. Jednak przeznaczenie oszczędności na zakup skarbowych.