Decyzja Fedu: Stopy procentowe w USA bez zmian
Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed ogłosił redukcję skupu aktywów o 15 mld dol. od listopada. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.
W komunikacie podkreślono, że Fed dąży do "osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji w USA na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie".
"Ze względu na to, że inflacja W USA utrzymywała się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc." - napisano w oświadczeniu.
"Komitet oczekuje utrzymania akomodacyjnego stanowiska w polityce pieniężnej do czasu osiągnięcia tych wyników" - dodano.
Fed wskazywał, że stopy procentowe w USA będą utrzymane na obecnym poziomie do czasu, aż warunki na rynku pracy osiągną założenia Fedu dotyczące pełnego zatrudnienia, a inflacja wzrośnie do 2 proc. i będzie na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2 proc. przez pewien czas.
"Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w komunikacie.
"Oceniając właściwe stanowisko w polityce pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował oddziaływanie napływających informacji na perspektywy gospodarcze. (...) Ocena Komitetu będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych" - dodano.
W komunikacie napisano, że ograniczenie tempa skupu aktywów w USA przez Fed nastąpi od listopada w zakresie 15 mld dol. miesięcznie.
"W świetle znacznego dalszego postępu, jaki gospodarka poczyniła w realizacji celów Komitetu od grudnia zeszłego roku, Komitet zdecydował o rozpoczęciu zmniejszania miesięcznego tempa zakupów aktywów netto o 10 mld dol. w przypadku papierów skarbowych i 5 mld dol. w przypadku papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką agencyjną" - napisano.
"Począwszy od tego miesiąca, Komitet zwiększy swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 70 mld dol. miesięcznie, a agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o co najmniej 35 mld dol. miesięcznie. Począwszy od grudnia Komitet zwiększy swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 60 mld dol. miesięcznie, a agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o co najmniej 30 mld dol. miesięcznie" - dodano.
W komunikacie napisano, że redukcja skupu aktywów będzie prowadzona w sposób elastyczny.
"Komitet ocenia, że podobne redukcje tempa zakupów aktywów netto będą prawdopodobnie właściwe każdego miesiąca, ale jest gotów dostosować tempo zakupów, jeśli uzasadnią to zmiany perspektyw gospodarczych. Bieżące zakupy i posiadane papiery wartościowe przez Rezerwę Federalną będą nadal sprzyjać sprawnemu funkcjonowaniu rynku i zapewniać akomodacyjne warunki finansowe, wspierając w ten sposób przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - napisano w komunikacie.
W komunikacie stwierdzono, że inflacja wzrosła ze względu na czynniki o charakterze przejściowym.
"Sektory najbardziej dotknięte pandemią poprawiły się w ostatnich miesiącach, ale wzrost liczby przypadków COVID-19 w czasie okresu letniego spowolnił ich powrót do działania. Inflacja jest podwyższona, co w dużej mierze dzieje się za sprawą czynników uznawanych za przejściowe. Nierównowaga podaży i popytu związana z pandemią i ponownym otwarciem gospodarki przyczyniły się do znacznego wzrostu cen w niektórych sektorach. Ogólne warunki finansowe pozostają akomodacyjne, częściowo odzwierciedlając środki polityki mające na celu wspieranie gospodarki i przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - wskazano w komunikacie.
"Ścieżka rozwoju gospodarki nadal w znacznym stopniu zależy od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa. Oczekuje się, że postęp w zakresie szczepień i złagodzenie ograniczeń podaży przyczynią się do dalszego wzrostu aktywności gospodarczej i zatrudnienia, a także obniżenia inflacji. Utrzymują się zagrożenia dla perspektyw gospodarczych" - dodano.
Dotychczas Fed skupował miesięcznie aktywa za 120 mld dol. (80 mld dol. Treasuries i 40 mld dol. papierów zabezpieczonych hipoteką, MBS). Analitycy wskazują, że przy zakładanym tempie zmniejszania zakupów, redukcja programu zakończyłaby się w połowie 2022 r.
Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe w USA na posiedzeniu 15 marca 2020 r., gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. Fed ustanowił wtedy również program skupu aktywów o wartości 700 mld dol., z czego 500 mld dol. wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld dol. na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 14-15 grudnia. Po posiedzeniu zaprezentowane zostaną kwartalne prognozy makroekonomiczne.
Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,11 proc. do 94 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 4 pb. do 1,59 proc.