Europejski Bank Centralny znajdzie się w potrzasku
Bieżący tydzień przynosi lawinę podwyżek stóp procentowych. Tych planowanych (Kanada), tych większych od planowanych (Nowa Zelandia) oraz tych nieplanowanych (Korea, bank bez... prezesa). Jest jednak jeden wyjątek i to wcale nie drobny. Stóp nie zamierza podnosić EBC, tak naprawdę nie zamierza robić nic.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Zacznijmy od tego, że rozpiętość inflacji w strefie euro to od 4,6% na Malcie do zatrważających 15,6% na Litwie. To małe kraje, ale np. w Hiszpanii jest to obecnie 9,8%.
Tymczasem EBC od lat utrzymuje najważniejszą dla rynku (w warunkach wyprodukowanej przez siebie nadpłynności) stopę depozytową na poziomie -0,5% i w najlepsze prowadzi dodruk, niezbędny wielu rządom do utrzymania finansów publicznych w jakichkolwiek ryzach.
To właśnie brak odwagi politycznej w ciągu ostatnich kilkunastu lat zapędził bank centralny w przysłowiowy kozi róg, pozbawiając go realnych narzędzi do walki z zagrożeniem inflacyjnym.
Efekt jest taki, że teraz inflacja ucieka i inne banki w popłochu dostosowują politykę pieniężną, ale EBC biernie przygląda się sytuacji w obawie o konsekwencje jakiegokolwiek ruchu.
Tak chyba należałoby sformułować oczekiwania przed dzisiejszym posiedzeniem - EBC już wcześniej zapowiedział, że wygasi dodruk "w którymś momencie trzeciego kwartału" i moment ten równie dobrze może ogłosić na czerwcowym posiedzeniu.
Jakikolwiek zwrot byłby sporym zaskoczeniem dla rynku i zapewne wywołałby spore umocnienie euro, szczególnie, że para EUR/USD wybroniła na razie macowe minimum na poziomie 1,08.
Na rynku wczoraj było dość optymistycznie pomimo przeciętnego startu sezonu wyników na Wall Street.
Dziś poza decyzją EBC (13:45, konferencja 14:30) mamy jeszcze dane o sprzedaży detalicznej i nowych bezrobotnych w USA (14:30), a także kolejne publikacje kwartalne: Citigroup, Morgan Stanley, Goldman Sachs czy Wells Fargo (wszystkie przed otwarciem rynku). O 9:35 euro kosztuje 4,6404 złotego, dolar 4,2534 złotego, frank 4,5578 złotego, zaś funt 5, 5881 złotego.
dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB