Kandydat do RPP: Wartość złotego względem dolara i euro wygląda nieźle
Trzeba pilnować kwestii dostarczania kapitału dla biznesu, więc nie może być on zbyt drogi - powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat Sejmu na członka RPP Wiesław Janczyk. Jego zdaniem, wartość złotego względem dolara i euro wygląda całkiem nieźle.
- Jeżeli mówimy o polityce pieniężnej, to musimy pilnować w kwestii dostarczania kapitału do biznesu. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie był zbyt drogi. Uważam, że należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB, który, jeżeli będzie wysoki, to zdołamy zabezpieczyć potrzeby społeczne, potrzeby socjalne. Bezpieczeństwo państwa, wydatki na zdrowie, na ochronę granic - powiedział Janczyk.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji że będziemy działać ekstraordynaryjnie w zakresie stopy referencyjnej. Nie będę osobą, która będzie namawiać do pochopnego działania, czy bez zastanowienia - dodał.
Zdaniem Janczyka obecny poziom stóp procentowych jest "adekwatny".
Kandydat do RPP uważa, że wartość złotego względem dolara i euro wygląda "całkiem nieźle"
- Wartość złotego w stosunku do euro i dolara wygląda całkiem nieźle. Osobiście jestem mile zaskoczony tym ostatnim dowartościowaniem złotego po okresie przejściowym. Nie zostały pokonane te progi, w których byliśmy w roku 2008. Mamy de facto stabilną sytuację - powiedział.
NBP musi brać pod uwagę, obok inflacji, także poziom bezrobocia - powiedział Wiesław Janczyk.
- (...) mamy trzecie najniższe bezrobocie w UE według Eurostatu (...). To jest rzecz imponująca. (...) Warto sobie uświadomić, że wiodące kraje na świecie (...) do zasad polityki pieniężnej włączają także politykę dotyczącą miejsc pracy i bezrobocia. To, że my nie zapisaliśmy tego w Konstytucji, to nas nie zwalnia z tego, żebyśmy kątem oka, jako osoby podejmujące decyzje, jako NBP, Rada, Sejm, rząd nie widzieli tego zmartwienia. Imponujące jest to, że udało nam się to bezrobocie ustawić na tak niedotkliwym dla społeczeństwa poziomie. Czym innym jest to, że rosną ceny, a czym innym to, że milion, 2 miliony i więcej osób przychodzi do domu bez wypłaty. Jakkolwiek nie pomijam głównego zagadnienia, którym jest kwestia inflacji i wysokości stóp procentowych - powiedział Janczyk.
Według Janczyka, korzyści z posiadania własnej polityki pieniężnej są "nie do przecenienia".