Stopy procentowe w strefie euro. "To nie jest moment na zatrzymanie się w podwyżkach"

Prezes EBC Christine Lagarde na konferencji prasowej powiedziała dzisiaj, że można spodziewać się podwyżek stóp proc. o 50 pb. w nadchodzącym czasie. Lagarde oceniła, że rynkowe wyceny dla poziomu stóp proc. EBC nie dają możliwości sprowadzenia inflacji do celu. Następne posiedzenie banku odbędzie się 2 lutego. Po konferencji kurs euro spada o 0,37 proc. wobec dolara do 1,0642. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 15 pb. do 2,09 proc.

- W tym momencie oceniamy, że będziemy musieli znacząco podnieść stopy procentowe. Jest całkiem oczywiste, że na podstawie danych, którymi dysponujemy w tej chwili, znaczny wzrost w stałym tempie oznacza, że powinniśmy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w tempie 50 pb. przez pewien czas - powiedziała prezes EBC, dodając, że można się spodziewać podwyżek stóp proc. o 50 pb. na posiedzeniach w lutym i marcu.

- Nasze projekcje, które uwzględniają rynkowe wyceny dla stóp proc., nie wykazują możliwości powrotu inflacji do 2 proc. w średnim okresie. Musimy jednak zrobić więcej - dodała.

Reklama

"Wykazujemy determinację w działaniu"

Lagarde powiedziała również, że to nie jest moment na zatrzymanie się w podwyżkach stóp proc.

- Utrzymujemy nasz kurs, nie wystarczy wykonać uderzenia i wycofać się. Utrzymujemy nasze nastawienie, ponieważ chcemy, aby te poziomy spadku dynamiki inflacji utrzymywały się na tych restrykcyjnych poziomach wystarczająco długo, abyśmy mogli być pewni, że inflacja wróci do celu. (...) Każdy, kto uważa, że EBC dokonuje zwrotu w nastawieniu w polityce monetarnej, jest w błędzie. Nie wahamy się, wykazujemy odporność i determinację w działaniu - powiedziała przewodnicząca Rady Prezesów.

EUR/USD

1,0477 -0,0017 -0,16% akt.: 18.12.2024, 18:44
  • Kurs kupna 1,0476
  • Kurs sprzedaży 1,0477
  • Max 1,0513
  • Min 1,0467
  • Kurs średni 1,0477
  • Kurs odniesienia 1,0494
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

- Zacieśnianie ilościowe (QT) działa jakby w tle, aby dostosować się do naszego kluczowego narzędzia polityki pieniężnej, jakim są stopy procentowe. (...) Od początku marca 2023 r. portfel aktywów programu APP będzie się zmniejszał w wyważonym i przewidywalnym tempie, ponieważ Eurosystem nie będzie reinwestował wszystkich spłat kapitału z zapadających papierów wartościowych - dodała.

Prezes EBC powiedziała, że ryzyko związane ze wzrostem inflacji jest nadal podwyższone.

- Zagrożenie ze strony inflacji jest przede wszystkim związane z jej dalszym wzrostem. W najbliższym czasie istniejące presje na gazociągi mogą doprowadzić do silniejszych niż oczekiwano podwyżek cen detalicznych energii i żywności. W średnim okresie ryzyka wynikają przede wszystkim z czynników krajowych, takich jak utrzymujący się wzrost oczekiwań inflacyjnych powyżej naszego celu lub wyższe od przewidywanych podwyżki płac. Z kolei spadek kosztów energii lub dalsze osłabienie popytu zmniejszyłoby presję cenową - powiedziała Lagarde.

EUR/PLN

4,2646 -0,0061 -0,14% akt.: 18.12.2024, 18:44
  • Kurs kupna 4,2641
  • Kurs sprzedaży 4,2651
  • Max 4,2703
  • Min 4,2554
  • Kurs średni 4,2646
  • Kurs odniesienia 4,2707
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Gospodarka ograniczana przez wysoką inflację

"Bilans czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego pogorszył się, zwłaszcza w krótkim okresie. Inwazja Rosji na Ukrainę pozostaje poważnym zagrożeniem dla gospodarki. Koszty energii i żywności mogą również pozostawać wyższe przez dłuższy czas niż oczekiwano. Mogłoby dojść do dodatkowego zahamowania wzrostu PKB w strefie euro, gdyby światowa gospodarka osłabiła się bardziej niż się spodziewamy" - dodała.

Według przewodniczącej Rady Prezesów, gospodarka strefy jest ograniczana przez wysoką inflację.

- Wysoka inflacja i zaostrzone warunki finansowania ograniczają wydatki i produkcję, zmniejszając realne dochody gospodarstw domowych i podnosząc koszty przedsiębiorstw. (...) Gospodarka światowa również zwalnia w kontekście utrzymującej się niepewności geopolitycznej, zwłaszcza z powodu nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę oraz zaostrzonych warunków finansowania na całym świecie. Pogorszenie warunków wymiany handlowej w przeszłości, odzwierciedlające szybszy wzrost cen importu niż cen eksportu, nadal odbija się na sile nabywczej w strefie euro - powiedziała.

- Wąskie gardła w  łańcuchach dostaw stopniowo się zmniejszają, chociaż ich skutki wąskich gardeł nadal przyczyniają się jednak do wysokiej inflacji, podnosząc w szczególności ceny towarów. To samo dotyczy znoszenia ograniczeń związanych z pandemią: efekt stłumionego popytu, choć słabnie, nadal powoduje wzrost cen, zwłaszcza w sektorze usług. Deprecjacja euro w tym roku nadal odbija się na cenach konsumpcyjnych - dodała.

EUR/CHF

0,9353 -0,0014 -0,15% akt.: 18.12.2024, 18:44
  • Kurs kupna 0,9353
  • Kurs sprzedaży 0,9353
  • Max 0,9388
  • Min 0,9347
  • Kurs średni 0,9353
  • Kurs odniesienia 0,9367
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

"Rosnące płace mają przywrócić część utraconej siły nabywczej"

W ocenie prezes EBC, rynek pracy pozostaje silny, a wzrost płac podniesie inflację w horyzoncie projekcji.

"Wzrost płac umacnia się, wspierany przez solidne warunki na rynku pracy i pewne wyrównanie płac, aby zrekompensować pracownikom wysoką inflację. Ponieważ czynniki te mają się utrzymać, zgodnie z projekcjami ekspertów Eurosystemu, płace będą rosły w tempie znacznie przekraczającym historyczne średnie i podbijają inflację w całym okresie projekcji. Większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych wynosi obecnie około 2 proc., chociaż dalsze korekty niektórych wskaźników powyżej wartości docelowych uzasadniają dalsze monitorowani" - wskazywała Lagarde.

- Rosnące płace mają przywrócić część utraconej siły nabywczej, wspierając konsumpcję. Jednak w miarę osłabienia gospodarki tempo tworzenia nowych miejsc pracy prawdopodobnie spadnie, a bezrobocie może wzrosnąć w nadchodzących kwartałach - dodała.

Według Lagarde, warunki finansowe w strefie euro pogorszyły się.

- Otoczenie stabilności finansowej pogorszyło się od naszego ostatniego przeglądu w czerwcu 2022 r. ze względu na słabszą gospodarkę i rosnące ryzyko kredytowe. Ponadto w związku ze słabszymi perspektywami gospodarczymi i słabszą sytuacją fiskalną zwiększyła się podatność państw na zagrożenia. Bardziej rygorystyczne warunki finansowania ograniczyłyby narastanie niestabilności finansowej i zmniejszyłyby ryzyko inflacji w średnim okresie, kosztem wyższego ryzyka napięć systemowych i większego ryzyka pogorszenia wzrostu w perspektywie krótkoterminowej - powiedziała Lagarde.

Prezes EBC powiedziała, że wsparcie fiskalne wobec kryzysu energetycznego powinno być tymczasowe i ukierunkowane.

- Fiskalne środki wsparcia mające chronić gospodarkę przed wpływem wysokich cen energii powinny być tymczasowe, ukierunkowane i dostosowane do zachowania zachęt do mniejszego zużycia energii. Środki fiskalne niespełniające tych zasad prawdopodobnie zaostrzą presję inflacyjną, co wymagałoby silniejszej reakcji polityki pieniężnej - powiedziała.

- Środki fiskalne mające na celu zrekompensowanie gospodarstwom domowym wysokich cen energii i inflacji mają osłabić inflację w przyszłym roku, ale zwiększą ją, gdy zostaną wycofane - dodała.

- - - - - - -

15 grudnia Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb. do odpowiednio 2,50 proc., 2,75 proc. i 2,00 proc.

"Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych i oczekuje - na podstawie znacznej korekty w górę perspektyw inflacji - że będzie kontynuować ich podnoszenie. W szczególności Rada Prezesów uznała, że stopy procentowe będą musiały w równym tempie jeszcze znacznie wzrosnąć, do poziomów wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. Utrzymanie stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie z czasem przyczyni się, przez osłabienie popytu, do spadku inflacji i będzie chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych" - napisano w komunikacie EBC.

EBC podał, że program skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany od marca 2023 r.

"Począwszy od początku marca 2023 portfel programu skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany w określonym i przewidywalnym tempie, w miarę jak Eurosystem nie będzie reinwestować wszystkich spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych. Wielkość tego zmniejszania będzie wynosić średnio 15 mld EUR miesięcznie do końca drugiego kwartału 2023, a jego późniejsze tempo będzie ustalone z upływem czasu" - podano w komunikacie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »