Szef Fed popiera podwyżkę stóp o 25 pb

We wczorajszym wystąpieniu przed Kongresem Prezes Fed powiedział, że podwyżka stóp procentowych o 25pb w marcu będzie właściwa (posiedzenie 15-16 marca). Powell odniósł się do wojny na Ukrainie i uznał, że krótkoterminowe skutki inwazji Rosji na Ukrainę, sankcji i innych wydarzeń są wysoce niepewne. Reakcja w polityce pieniężnej będzie zależeć od nowych danych i zmian perspektyw gospodarczych.

Dodał, ze jeśli inflacja pozostanie podwyższona, to możliwa jest dalsza podwyżka o 50pb. Normalizacja polityki pieniężnej będzie polegać na podniesieniu stóp Fed oraz zmniejszeniu jego bilansu. To ostatnie będzie odbywać główne przez korekty reinwestycji i zostanie przeprowadzone w przewidywalny sposób. W naszej ocenie Fed dokona 6 podwyżek stóp procentowych w tym roku.

W środę obserwowaliśmy pewną poprawę nastrojów na rynkach, widoczną zwłaszcza na giełdach akcji. Cały czas widać jednak dużą nerwowość wśród inwestorów. Kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,11, a waluty CEE pozostały pod presją. W ciągu dnia para €/PLN wzrosła prawie do 4,83, ale dzień zakończyła przy 4,75, czyli blisko poziomu otwarcia.

Reklama

- Na bazowych rynkach długu widać natomiast wzrost spreadów obligacji USA i strefy euro. Podczas wczorajszego wystąpienia szef Fed zapowiedział poparcie dla podwyżki stóp w marcu (25pb). Inwestorzy spodziewają się natomiast, że nieproporcjonalnie mocniej uderzona wojną strefa euro na wzrost stóp poczeka zdecydowanie dłużej.
- Na krajowym rynku długu obserwowaliśmy wzrosty rentowności, choć jeszcze nie dotarły one do ostatnich szczytów. Cały czas rynek stawia na scenariusz zdecydowanych podwyżek stóp NBP dla wzmocnienia złotego i walki z inflacją.

Dolar nadal mocny, pomaga wojna i perspektywa podwyżek Fed

- W najbliższych dniach nadal spodziewamy się stabilizacji €/US$ lub dalszego spadku. Rynek coraz mniej wierzy w szybki koniec konfliktu, co wspiera popyt na bezpiecznego dolara. Coraz mocniej rysuje się też scenariusz dużej równicy w momencie rozpoczęcia podwyżek stóp Fed i EBC.

- Wiele wskazuje, że ekonomiczne konsekwencje agresji Rosji będą długotrwałe, zarówno w przypadku koniunktury, jak i inflacji. W USA mało dotkniętych konfliktem od strony PKB wspiera to scenariusz zdecydowanego cyklu podwyżek stóp. W Europie pod znakiem zapytania stoi nie tylko moment rozpoczęcia, ale i skala zacieśnienia polityki EBC. Dlatego obawiamy się, że nie dojdzie do istotniejszego odbicia €/US$ przez większą część tego roku.

EUR/USD

1,0763 -0,0031 -0,29% akt.: 08.12.2023, 22:54
 • Kurs kupna 1,0762
 • Kurs sprzedaży 1,0764
 • Max 1,0800
 • Min 1,0725
 • Kurs średni 1,0763
 • Kurs odniesienia 1,0794
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

- Na bazowych rynkach długu oczekujemy dalszego wzrostu spreadu między Treasuries a Bundem. Wczorajsza wypowiedź szefa Fed bardzo mocno wskazuje, że stopy w USA wzrosną o wiele szybciej niż w strefie euro. Naszym zdaniem nadal też rozkład ryzyk wskazuje raczej na spadek rentowności, zwłaszcza w Europie. Końca agresji Rosji nie widać, a oczekiwania, że po wojnie dojdzie do większej poprawy relacji (w tym handlowych) między Zachodem a Rosją gasną.

Spodziewamy się, że efekty proinflacyjne. wywołane konfliktem. potrwają dużo dłużej niż popyt na bezpieczne aktywa. To będzie skutkować silną presją na Fed, szczególnie, że USA w niewielkim stopniu odczują skutki konfliktu. Dlatego wzrosty rentowności, szczególnie w USA, powinny dominować w 2poł22.

Złoty nadal pod presją perspektywy się poprawiają

Złoty powinien pozostać pod presją w najbliższym czasie. Ryzykiem jest szczególnie przesunięcie się wojny na Zachodnią Ukrainę. Nie spodziewamy się, aby NBP miał bronić konkretnych poziomów €/PLN, raczej skupi się na okresowym wyhamowaniu zmienności. Tym niemniej inwestorzy powinni obawiać się kolejnych interwencji powyżej 4,80. Do momentu deeskalacji napięć trudno też mówić o większej odbudowie wartości PLN.

Średnioterminowe perspektywy złotego się zmieniają po zapowiedzi, że środki z UE będą wymieniane na rynku. To szczególnie istotne gdy do kraju zaczną napływać środki na wsparcie z tytułu uchodźców (wzrosły szanse, że odblokowany zostanie Krajowy Plan Odbudowy).

Dlatego mimo, że konflikt pogarsza jednak średnioterminowe perspektywy gospodarcze Polski, umocnienie złotego, gdy zakończą się walki, może być znaczne.Oczekujemy dalszych wzrostów rentowności SPW.

Na rynku nadal dominuje scenariusz szybszych podwyżek stóp, aby wesprzeć złotego i wyhamować inflację. Swoje prognozy ich docelowego poziomu podnoszą znane instytucje. Zweryfikuje to jednak przyszłotygodniowe posiedzenie RPP. Nie podzielamy opinii o konieczności większych docelowych podwyżek niż do poziomu 4,5%. Wzrost obaw o bezpieczeństwo Polski może też skutkować wyższymi spreadami kredytowymi.

EUR/PLN

4,3373 0,0059 0,14% akt.: 08.12.2023, 22:54
 • Kurs kupna 4,3355
 • Kurs sprzedaży 4,3390
 • Max 4,3376
 • Min 4,3277
 • Kurs średni 4,3373
 • Kurs odniesienia 4,3314
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Zespół analiz makroekonomicznych ING banku

 

 

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe | inflacja świat | recesja | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »