Uwaga: Złoty wraca do wspinaczki

Na starcie tygodnia złoty próbuje powrócić na wzrostową ścieżkę, a kurs EUR/PLN zawraca w kierunku 4,50. W poniedziałkowy poranek w gronie głównych walut najsłabsze jest defensywne trio: dolar, jen i frank szwajcarski. USD/PLN jest przy 3,97, a kurs franka w okolicy 4,32 zł. Taki obraz rynku sugeruje dobitnie, że obawa o inwazję Rosji na Ukrainę słabnie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Złoty: prognozy kursu euro na najbliższy tydzień

Przedweekendowa ucieczka od ryzykownych walut i aktywów w kierunku tzw. bezpiecznych przystani jest odwracana. Po pierwsze, za dobry omen przyjmowane są francuskie próby organizacji szczytu z udziałem prezydentów Władimira Putina i Joe Bidena. Po drugie, w USA trwa długi weekend (dziś obchodzony jest Dzień Prezydenta) i biorąc pod uwagę ostrzeżenia amerykańskiej administracji, część uczestników handlu wkalkulowała wysokie prawdopodobieństwo bezpośredniego rozpoczęcia ofensywy przez rosyjskie oddziały wojskowe.

Reklama

Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że kwestią czasu jest zejście kursu EUR/PLN poniżej ostatnich minimów 4,48 i kontynuacja zniżki do 4,45. Solidnym fundamentem złotego stała się w tym roku polityka pieniężna NBP: kontynuacja podwyżek stóp procentowych, wskazanie, że cykl dopiero mija półmetek i przychylne spojrzenie na umocnienie polskiej waluty.

Asem w rękawie złotego może stać się zakończenie sporu polskiego rządu z Unią Europejską. W piątek premier Mateusz Morawiecki sugerował, że odblokowanie finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy staje nieco bardziej prawdopodobne. Drobne gesty i porzucenie kolizyjnego kursu na pewno należy postrzegać pozytywnie z punktu widzenia waluty, ale na pełny przełom być trzeba będzie zaczekać do wiosennych wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

W rezultacie na ziszczenie się optymistycznego dla złotego scenariusza zapewne trzeba będzie trochę poczekać. Tak długo jak napięcie geopolityczne sięga zenitu, kurs euro powinien nadal krążyć w wokół 4,50, a pierwszą istotną barierą może być okolica 4,53. Swoistym sufitem dla notowań powinny być okolice 4,57-4,58, które powstrzymały paniczny wystrzał kursu przed tygodniem. Dopiero ich sforsowanie zaburzy pozytywny średnioterminowy układ kursu.

EUR/USD

1,0869 0,0002 0,02% akt.: 17.05.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0868
  • Kurs sprzedaży 1,0870
  • Max 1,0877
  • Min 1,0837
  • Kurs średni 1,0869
  • Kurs odniesienia 1,0867
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Euro: niemiecka gospodarka w blokach startowych

Na początku roku wzrost gospodarczy na Starym Kontynencie zdaje się przyśpieszać. Po pierwsze stopniowo, łagodzone są epidemiczne restrykcje, co poprawiać powinno sentyment gospodarstw domowych i nastroje w usługach. Po drugie, pojawiają się oznaki wygasania najostrzejszych zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw, co przekłada się na poprawę kondycji przemysłu.

Takie oceny potwierdzane są przez poniedziałkowe odczyty indeksów PMI, głównych barometrów koniunktury dla Niemiec. Wskaźnik dla usług wystrzelił z 52,2 do 56,6 pkt. Choć dane dla przemysłu nie utrzymały poprzedniej, bardzo wysokiej wartości i zanotowano spadek z 59,8 do 58,5 punktów, to należy odnotować najwyższą od około pół roku wartość składowej oddającej nowe zamówienia.

Warto pamiętać, że za rozczarowującą dynamikę PKB w 2021 roku odpowiadają w dużej mierze problemy natury logistycznej i tarapaty branży motoryzacyjnej. Ich wygasanie powinno przełożyć się na optymistyczne postrzeganie perspektyw gospodarki naszego głównego partnera handlowego. Lada moment stawać będzie się to argumentem za przychylniejszym spojrzeniem na euro.

Przyśpieszanie wzrostu trafiać będzie na podatny grunt pod postacią zmiany nastawieniu Europejskiego Banku Centralnego. W rezultacie spodziewamy się, że EUR/USD z obecnie notowanych okolic 1,14 w najbliższych kilku miesiącach podniesie się do 1,18, a poprawa kondycji największej europejskiej gospodarki stanie się dodatkowym atutem złotego.

EUR/PLN

4,2610 0,0016 0,04% akt.: 17.05.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,2592
  • Kurs sprzedaży 4,2627
  • Max 4,2689
  • Min 4,2597
  • Kurs średni 4,2610
  • Kurs odniesienia 4,2594
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »