500 plus w PIT? Polacy wysłali tysiące zapytań, boją się przekroczenia limitów

Czy 500 plus trzeba rozliczyć w PIT? Pytanie o rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych z uwzględnieniem środków z programu Rodzina 500 plus pojawiło się w ostatnich dniach szczególnie wiele razy w sieci. 28 lutego zakończył się bowiem okres wysyłania przez płatników PIT-11, co oznacza, że wszyscy uprawnieni powinni mieć już wszystkie potrzebne do rozliczenia się z fiskusem dokumenty. Czy jednak w PIT trzeba rozliczyć 500 plus? Wyjaśniamy.

Czy 500 plus trzeba rozliczyć w PIT? W końcu w lutym zaczął się okres wypełniania rozliczeń podatkowych za 2022 rok, a urząd skarbowy pyta w formularzu o tak wiele rzeczy. Jednak czy środki ze świadczenia na dzieci podlegają wykazaniu w rozliczeniu rocznym? Odpowiedź jest jednoznaczna: NIE.

Czy 500 plus trzeba rozliczyć w PIT? Polacy masowo pytają o limity

W ostatnich dniach wyraźnie częściej Polacy wklepują w wyszukiwarki internetowe pytanie "czy 500 plus trzeba rozliczyć w PIT?". Wcale nie dziwi to, skoro 500 plus już na jedno dziecko to 6 tys. zł dodatkowych pieniędzy do budżetu domowego w ciągu roku. Wystarczy mieć już trójkę maluchów, by z 500 plus otrzymywać blisko 20 tys. zł rocznie. Przy takich kwotach może więc powstać pytanie o rozliczenie ich ze skarbówką.

Reklama

To konkretne pieniądze, dlatego nie dziwią pytania o rozliczenie PIT z 500 plus. Polacy ze względu na te sumy ślą do wyszukiwarek pytania o limity w dochodach i wyimaginowane progi kwot przyznawanego 500 plus, które miałyby obowiązywać w trakcie rozliczania PIT z urzędem skarbowym. Wyjaśnijmy jednak, że żadne limity nie obowiązują, a beneficjenci 500 plus, którzy pobierają pieniądze na dzieci - niezależnie ile ich mają - nie muszą niczego związanego z 500 plus wykazywać.

500 plus a PIT. Dlaczego pieniędzy z programu Rodzina 500 plus nie wpisują w rozliczenie PIT?

500 plus na żadnym etapie wypełniania wniosku PIT nie zostaje przez nas umieszczone w tym formularzu. Środki z programu Rodzina 500 plus są bowiem świadczeniem nieopodatkowanym, zwolnionym z podatku dochodowego, co oznacza wprost, że nie rozliczamy PIT z uwzględnieniem kwot, jakie uzyskaliśmy z tytułu uczestnictwa w programie. 500 plus nie wpływa również na wysokość podatku do zapłaty.

Składając wniosek o 500 plus nie wykazujemy dochodów, a jedynie posiadanie dzieci, a w rozliczeniu PIT nie wykazujemy żadnych środków z 500 plus. Program Rodzina 500 plus powstał z zamysłem wsparcia polskich rodzin, a nie obciążania ich kolejnymi formalnościami. Konieczność spełniania warunków, limitów i finalnie rozliczanie 500 plus w PIT po prostu odebrałoby programowi atrakcyjności i pozbawiło wsparcie powszechnego charakteru.

500 plus a inne dodatki. Świadczenia nie ma w rozliczeniu PIT, ale co z innymi transferami?

Zaznaczmy na samym początku odpowiedzi na pytanie o kolizję 500 plus z innymi dodatkami: pobieranie 500 plus w żaden negatywny sposób nie wpływa na pobieranie innych świadczeń socjalnych. Nie obowiązują żadne limity pomocy, a my nie jesteśmy rozliczani z pobieranych na dzieci pieniędzy, niezależnie czy dostajemy rocznie 6 tys. zł z 500 plus na jedno dziecko, czy 30 tys. zł na piątkę maluchów.

500 plus nie jest traktowane jako opodatkowany dochód, więc nie wykazujemy go w rozliczeniu PIT. Tak samo nie wpływa na naszą zdolność kredytową i bank w trakcie udzielania kredytu nie będzie, a przynajmniej nie powinien być zainteresowany tym, czy pieniądze z 500 plus pobieramy. Przyznane nam świadczenie na dzieci nie może również wpłynąć na udzielenie nam innej dotacji czy świadczenia.

500 plus niezależnie od dochodu. Nie trzeba pracować, by dostać pieniądze

Tak jak 500 plus nie wpływa na nasze rozliczenie PIT, zdolność do pobierania innych świadczeń czy wspomnianą zdolność kredytową, tak przyznanie świadczenia nie zależy od dochodu. Liczy się wyłącznie fakt posiadania dzieci i sprawowania nad nimi opieki - 500 plus przyznawane jest więc nawet w wypadku osiągania zerowego dochodu, czyli mówiąc wprost, osoby bezrobotne także mają prawo do pobierania środków z tytułu świadczenia Rodzina 500 plus.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | rozliczenia PIT | PIT | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »