Ponowne przeliczenie emerytury. Ile mogę zyskać i kto może złożyć wniosek?

Ponowne przeliczenie emerytury, choć wymaga od seniorów złożenia odpowiedniego wniosku, może okazać się wyjątkowo opłacalne. Jak wiadomo, wysokość świadczenia uzależniona jest od publikowanych przez GUS tabeli średniego dalszego trwania życia. Ostatnie zostały opublikowane w kwietniu 2023 roku. Czy warto więc zadbać o ponowne przeliczenie emerytury. Wyjaśniamy, kto może złożyć wniosek i gdzie oraz którzy seniorzy są z tego przywileju wyłączeni.

Co to jest ponowne przeliczenie emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić w kilku momentach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza ją w sytuacji, kiedy po przyznaniu świadczenia senior pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Inne założenie mówi o tym, że ponowne przeliczenie emerytury ma miejsce, kiedy obecnie możemy udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub zarobki uzyskiwane po przyznaniu świadczenia.

Reklama

Ponowne przeliczenie emerytury jest również dla osób, które przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia. Mowa oczywiście o dokumentach, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby uwzględnić podczas ponownego obliczania emerytury

Jak wygląda ponowne przeliczenie emerytury? Przede wszystkim ma to miejsce na wniosek emeryta, a sama emerytura przeliczana jest od miesiąca, w którym złożony został dokument. Dobra informacja jest taka, że seniorzy nic na tym nie tracą, ponieważ ponowne przeliczenie emerytury, nawet jeśli wyjdzie na niekorzyść, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. 

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury dotyczy przede wszystkim seniorów aktywnych na rynku pracy. Wspomnieliśmy wcześniej o odpowiedniej dokumentacji, ale z przywileju mogą skorzystać także inni emeryci. Ponowne przeliczenie emerytury dotyczy także sytuacji przejścia z okresu pobierania wcześniejszej emerytury do powszechnego wieku emerytalnego. Taki emeryt może zyskać, wnioskując o ponowne przeliczenie kapitału początkowego. 

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Nad tym powinny zastanowić się kobiety wychowujące dzieci przed 1999 r. Okres urlopu wychowawczego przed tą datą obwarowany był niższym kapitałem początkowym. Stąd ponowne przeliczenie emerytury może być opłacalne dla kobiet, które do kapitału początkowego mogą zaliczyć maksymalnie sześć lat opieki.

Kto nie może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury nie zawsze jest możliwe. Choć nie ma żadnych ustawowych przeciwwskazań co do złożenia wniosku, to wysokość świadczenia nie ulegnie zmianie w przypadku emerytów niepracujących. Kto nie może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

W tej grupie są emeryci, którzy po spełnieniu warunków do uzyskania świadczenia, nie prowadzili żadnej działalności zarobkowej. To oznacza w praktyce, że na ich konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie były odprowadzane żadne dodatkowe składki. W tym przypadku wniosek o ponowne przeliczenie emerytury nie zmieni nic w wysokości świadczenia emerytalnego.

Jak i gdzie złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście. Wystarczy udać się do najbliższej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na miejscu wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, jak zwykle w takich urzędowych sprawach, można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu. Dokumenty może złożyć także pełnomocnik emeryta, który chce wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Oczywiście można to zrobić za pośrednictwem poczty lub przy pomocy pośrednictwa polskiego urzędu konsularnego. Jakie dokumenty są niezbędne? Do wniosku o ponowne przeliczenie emerytury należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy:

Ponowne przeliczenie emerytury wymaga również dokumentów potwierdzających osiągane wynagrodzenie. Obecnie najwięcej zyskają osoby, które nabyły prawa emerytalne między kwietniem 2022 a marcem 2023. Wtedy średnia długość życia wyraźnie spadła w porównaniu do wcześniejszych lat, co było m.in. efektem covidu. Najnowsze tabele życia na okres od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. mają już wyższe odczyty, ale i tak niższe niż jeszcze w 2020 r.  

CZYTAJ TAKŻE:

Kiedy ZUS wypłaca emeryturę? Możesz zmienić swój termin wypłaty, ale jest haczyk

5540 zł dodatku do emerytury tylko pod jednym warunkiem. Pieniądze ZUS częściej daje kobietom

Chcesz poznać stan swojej przyszłej emerytury? ZUS przeliczył już waloryzację

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »