Progi podatkowe w Polsce. Sprawdź, w którym jesteś i jakie obowiązują cię podatki
Znajomość wysokości progów podatkowych przez przedsiębiorców pozwala zaplanować, jaką formę opodatkowania warto przyjąć w danym roku. Dla osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie ma możliwości takiej zmiany.
Obecny rok nie wprowadza żadnych zmian w zakresie progów podatkowych. Podobnie jak w latach ubiegłych, pierwszy próg podatkowy obejmuje osoby, których dochód nie przekracza 120 tysięcy złotych.
Do drugiego progu podatkowego klasyfikują się osoby, których dochód przekroczył 120 tysięcy złotych.
Należy zaznaczyć, że nie ma tu znaczenia, czy pieniądze te zostały zarobione z tytułu jednej umowy, czy kilku zleceń oraz umowy o pracę, wynajmu mieszkania itp. Liczy się całościowy dochód w danym roku podatkowym.
Dochody do 120 000 złotych objęte są podatkiem dochodowym w wysokości 12%. Powyżej wspomnianej kwoty podatek wzrasta i to znacznie — do 32%.
Zatem po przekroczeniu drugiego progu, od każdej zarobionej złotówki należy odprowadzić 32 grosze podatku dochodowego. Jednocześnie należy pamiętać, że dochody do 30 tysięcy złotych są zwolnione od podatku.
Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, ale pracują i uzyskują przychody z dowolnego stosunku pracy, mogą skorzystać z ulgi i nie opłacać podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł. Do tego progu przychody są całkowicie zwolnione z PIT.
Zaliczkę na podatek dochodowy odprowadza się od podstawy. Podstawą jest kwota, którą otrzymuje się po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne i koszty uzyskania przychodu od przychodu.
Aby poznać wysokość podatku, uzyskaną podstawę mnoży się przez stawkę podatkową i odejmuje od niej kwotę wolną od podatku.
Oczywiście w imieniu pracowników w przypadku umów o pracę czy zlecenia całość obliczeń i odprowadzania składek jest po stronie pracodawcy.
W przypadku zdecydowanej większości podatników 12% dochodów jest automatycznie odprowadzana do urzędu skarbowego jako zaliczka. Po zakończeniu roku podatkowego należy zweryfikować, czy odprowadzona zaliczka pokrywa podatek należny, czy konieczna jest dopłata. Jeśli pracownik przekroczy 120 tysięcy złotych przychodu będzie musiał dopłacić określoną sumę. Jeżeli zarobki nie przekroczyły 120 tysięcy złotych, podatnik otrzyma zwrot zaliczki.
Jeśli podatnik prowadzący działalność przewiduje, że w danym roku podatkowym może przekroczyć drugi próg podatkowy, ma możliwość przejścia na podatek liniowy.
Czas na zastanowienie się ma do końca lutego danego roku. W przypadku podatku liniowego płaci się stałą zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%, niezależnie od uzyskiwanego dochodu i źródeł jego pozyskania. Podatnik wybierający formę liniową podatku musi rozliczać się samodzielnie.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli ostatecznie przychód nie osiągnie drugiego progu, odprowadzone zaliczki na podatek (19%) będą znacznie wyższe niż przy rozliczaniu się na podstawie skali podatkowej (12%).
Dlatego zastanawiając się nad formą opodatkowania w danym roku, warto dokładnie zastanowić się nad planowanymi wydatkami, które mogą być zaklasyfikowane jako koszt uzyskania przychodu i starać się określić prognozowany przychód na podstawie dotychczasowej działalności.
Istotnym faktem jest również ten, że osoby prowadzące działalność mogą rozliczać się wespół z małżonkiem. Stanowi to awaryjną furtkę w sytuacji, gdy na koniec roku przychody firmy będą wyższe od spodziewanych i nominalnie powinny być klasyfikowane do drugiego progu podatkowego.
Osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się na podstawie skali podatkowej, mogą rozliczać się z małżonkiem. Jest to jeden ze sposobów wykorzystywanych po to, aby nie płacić podatku 32% przy przekroczeniu drugiego progu.
Przy rozliczaniu się wraz z małżonkiem, dopuszczalny dochód mieszczący się w pierwszym progu zostaje podwojony. Dlatego, jeśli np. jeden z małżonków uzyskuje niskie dochody, a drugi przekroczył drugi próg, korzystnym jest wspólne rozliczenie i tym samym, pozostanie przy stawce podatku 12%.
Oczywiście rozwiązanie to nie zadziała, jeśli oboje małżonków przekracza drugi próg podatkowy.
Przekroczenie drugiego progu podatkowego wiąże się z przykrym obowiązkiem odprowadzenia wysokiej daniny. Nic dziwnego zatem, że wiele osób, które balansują na granicy obu progów, odczuwa niepewność.
Drugiego progu podatkowego można uniknąć poprzez rozliczenie się wspólne z małżonkiem, pod warunkiem jednak, że jej/jego dochody pozostają w pierwszym progu i pozostawiają "margines" do wykorzystania przez drugiego małżonka.
Można także korzystać z różnego rodzaju ulg, jednak przy wysokich zarobkach zazwyczaj nie spełnia się warunków do ich wykorzystania (wyjątkiem są ulgi termomodernizacyjne czy ulga rodzinna przy trójce i większej liczbie dzieci).
KO