W jaki sposób uniknąć podatku Belki?
Jeśli na starość chcemy żyć na takim samym poziomie jak dzisiaj, odkładanie pieniędzy z myślą o dodatkowej emeryturze należy uznać za konieczność. Niestety, niemal wszystkie sposoby oszczędzania wiążą się z 19-proc. daniną na rzecz urzędu skarbowego, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Niemal, bo w nielicznych przypadkach podatku Belki płacić nie trzeba lub można go - z korzyścią dla końcowego efektu - odroczyć.
Z założenia, z podatku Belki są zwolnione inwestycje w nieobowiązkowy trzeci filar: składki płacone na Indywidualne Konto Emerytalne (chyba że wypłata zgromadzonych środków nastąpi przed ukończeniem 60. roku życia) i na PPE, w ramach grupowych, pracowniczych programów emerytalnych w firmach (w tym wypadku także są obostrzenia związane z osiągnięciem określonego wieku lub prawa do emerytury).
Konta osobiste w banku są, według badań CBOS i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, najpopularniejszym sposobem oszczędzania pieniędzy przez Polaków z myślą o dodatkowej emeryturze. Ale zarówno ROR-y, jak i specjalne konta oszczędnościowe, nie dość, że pozwalają na wypłatę pieniędzy praktycznie w dowolnym momencie (a tym samym nie wymuszają niezbędnej w długotrwałym oszczędzaniu systematyczności), to jeszcze obciążone są podatkiem Belki.
Banki znalazły jednak sposoby na uniknięcie tejże daniny. Podatku od zysków kapitałowych, ze względu na specyficzną konstrukcję związaną z zaokrąglaniem podatku, można uniknąć w przypadku lokat i kont oszczędnościowych z jednodniową kapitalizacją, lokat jednodniowych i lokat nocnych. Podatku Belki nie zapłacimy także w przypadku tzw. polisolokat, czyli lokat w formie polisy ubezpieczeniowej, bowiem zgodnie z prawem świadczenia ubezpieczeniowe są z niego zwolnione.
Z kolei tzw. fundusz parasolowy pozwala na odroczenie podatku Belki. Fundusz parasolowy składa się z różnych subfunduszy: bezpiecznych, zrównoważonych i agresywnych. Inwestor może przenosić pomiędzy nimi swoje oszczędności, nie rozliczając się z urzędem skarbowym z zysków, jakie osiągnie, opuszczając jeden subfundusz i reinwestując w drugi. Zrobi to dopiero w momencie wypłaty środków z funduszu parasolowego.
Odroczenie jest jednak dla niego korzystne. Przy przenoszeniu pieniędzy z jednego subfunduszu do drugiego zyski są bowiem reinwestowane w całości - stanowią część kapitału kolejnego subfunduszu i potencjalnie pozwalają na większe zyski w tej drugiej inwestycji.
Podatek Belki będzie także odroczony w przypadku systematycznego oszczędzania, gdy decydujemy się na inwestycje w fundusze opakowane w polisę ubezpieczeniową na życie - zapłacimy go dopiero po zakończeniu polisy i wypłacie pieniędzy.
Adam Bujalski
księgowy Tax Care
Polecamy: PIT 2010