300 plus dla sołtysów dostanie więcej osób. Ważne zmiany w ustawie

Senat złożył i przegłosował poprawki do ustawy dotyczącej wprowadzenia nowego świadczenia dla sołtysów. Zaproponowany przez PiS projekt zakładał wypłatę 300 zł do emerytury dla każdego, kto dwukrotnie obejmował funkcję sołtysa i pełnił ją nie krócej niż 8 lat. Ustawa przeszła zmiany w Senacie, który zaproponował rozszerzenie grupy beneficjentów i wyższą kwotę świadczenia dla sołtysów z wyjątkowo długim stażem.

300 plus - tak można mówić o dodatku do emerytury dla sołtysów. Świadczenie sołtysowe, bo tak jest popularnie zwane, znalazło się w rękach Senatu, który w pracach nad projektem ustawy wprowadzającej dodatek postanowił rozszerzyć pomoc dla sołtysów. Zmiany wdrożone przez izbę wyższą parlamentu zakładają istotne zmiany w dodatku do emerytury. Na sołtysowe będzie miała szansę szersza grupa Polaków.

Reklama

300 plus sołtysowego zaproponowane przez Senat. Dwie ważne zmiany senatorów w projekcie

Senat pochylił się nad projektem ustawy o świadczeniu dla sołtysów, który na początku kwietnia ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Pierwszy raz o dodatku do emerytury dla tych szczególnie ważnych na wsi osób mogliśmy usłyszeć na początku marca. To wówczas politycy Solidarnej Polski (obecnie partia funkcjonuje pod nazwą Suwerenna Polska) w dniu sołtysa zaproponowali 200 zł dodatku do emerytury. Pomysł podłapało Prawo i Sprawiedliwość, które w swojej propozycji "dorzuciło" jeszcze 100 zł.

Stawkę dodatkowo podbili senatorowie, którzy sołtysowym zajęli się posiedzeniu w dniach 10-11 maja. Ci chcą rozszerzyć dostęp do świadczenia - zdecydowali się na dwie zmiany w projekcie ustawy. Zarówno podczas prac w komisjach senackich, jak i w trakcie obrad plenarnych Senatu wdrożono zmiany takie jak:

  1. rozszerzenie grupy uprawnionej do sołtysowego,
  2. zmiana brzmienia fragmentu ustawy o dodatku do emerytury, która dotyczy lat potrzebnych do jego otrzymywania.

Nie "dwie kadencje", a "8 lat pracy jako sołtys". Ma to wyrównywać dostęp do sołtysowego

Senatorzy zaproponowali zmianę w brzmieniu projektu ustawy. Zgodnie z propozycją zapis o uprawniającym do dodatku do emerytury okresie "co najmniej dwóch kadencji sołtysa nie mniej niż przez 8 lat" zmieniony został na taki, który wskazuje, że "świadczenie przysługuje, gdy osoba pełniła funkcję przez okres co najmniej 8 lat".

Parlamentarzyści wytłumaczyli, że taki zapis w ustawie o świadczeniu dla sołtysów godziłby w równy dostęp do pieniędzy. Wynikać to miałoby z faktu, że nie ma jednej, ściśle określonej długości trwania kadencji sołtysa, a w różnych sołectwach obowiązują różne widełki czasowe.

Więcej uprawnionych do dodatku do emerytury. Nawet 300 plus sołtysowego dostaną też ci seniorzy

Uchwalony przez Sejm 14 kwietnia projekt ustawy o dodatku do emerytury dla sołtysów zakładał wypłatę świadczenia tylko tym osobom, które pełniły funkcję sołtysa po 1990 roku. Senat we wprowadzonych zmianach rozszerzył grupę uprawnionych do pobierania świadczenia o tych, którzy już dostają emeryturę, a sołtysami byli jeszcze w PRL, czyli przed 1990 rokiem.

Wniosek o dodatek do emerytury dla sołtysów. Do kogo będą mieli zgłaszać się beneficjenci

300 zł dodatku do emerytury dla sołtysów przyznawane ma być na wniosek beneficjenta. Odpowiednie pismo osoba zainteresowana będzie musiała złożyć do prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za pośrednictwem placówki w swojej okolicy. W projekcie założona jest już kwota maksymalnych wydatków poniesionych przez budżet państwa - w 2023 roku ma to być 74 mln zł. W 2024 roku ma to być już 162 mln zł, a w perspektywie 2032 roku ustawodawca spodziewa się wydatku rzędu 233 zł.

300 plus dla sołtysów może zmienić się w 500 plus. Rolę odgrywa staż

Kolejna ważna zmiana dotyczy uzależnienia wysokości dodatku od stażu jako sołtys. Osoby, które pełniły tę funkcję bardzo długo, będą mogły liczyć na wyższe świadczenie. 

Propozycja zakłada przyznanie:

  1. 300 zł tym, którzy co najmniej 8 lat pozostawali sołtysami,
  2. 400 zł tym, którzy byli nimi 12 lat,
  3. 500 zł tym, którzy funkcję sołtysa sprawowali 16 lat.

Ustawa o sołtysowym wróci teraz do Sejmu, który może zaakceptować lub odrzucić poprawki wprowadzone do niej przez Senat. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | sołtysowe | Dodatek do emerytury | emerytura | świadczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »