NFZ wydał komunikat przed feriami. Lepiej wyrobić EKUZ, karta pozwoli na oszczędności
Ważny komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia tuż przed rozpoczęciem się okresu ferii zimowych. Niepozorna karta wydawana bezpłatnie może uchronić pacjentów przed płaceniem ogromnych pieniędzy. O wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego powinni zadbać przede wszystkim ci, którzy planują zimowe wyjazdy. NFZ przypomina, że EKUZ nie uchroni przed wszystkimi kosztami.
Pieniądze wydawane na wyjazdy w czasie ferii nie są małe, gdyż w przeciągu roku inflacja wpłynęła również na oferty hoteli, czy biur podróży. Niemniej nie tylko osoby szukające sposobu na oszczędności powinny zadbać o posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina i wyjaśnia szczegóły.
Ważny komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia tuż przed feriami. Rodzice pochłonięci przygotowaniami do wyjazdów nie powinni zapomnieć o jednym z najważniejszych aspektów podróżowania. Niepozorna, niebieska karta wydawana bezpłatnie przez NFZ powinna znaleźć się w każdym portfelu.
NFZ wydał komunikat, gdzie przypomina Polakom, iż EKUZ gwarantuje darmowe leczenie poza granicami kraju. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również uniknąć stresu, wynikającego z otrzymania informacji o setkach, czy nawet tysiącach euro, jakie trzeba zapłacić za opiekę medyczną w szpitalu za granicą.
“Niezależnie od tego, czy wybierasz się na stok w Austrii, Włoszech, czy Francji, warto pamiętać o dokumencie, który może okazać się niezbędny w awaryjnych sytuacjach - Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)" - wyjaśnia NFZ w specjalnym komunikacie. Jak wyrobić kartę EKUZ? Czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu.
NFZ przypomina, że EKUZ to karta, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA , czyli w Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz w Liechtensteinie. Posiadacz wydawanej bezpłatnie karty będzie mógł liczyć na to, że nie wyda fortuny na pomoc medyczną w przypadku nagłej choroby, czy wypadku na stoku na narciarskim.
Co ważne, NFZ zastrzega, że nawet jeśli w danym państwie istnieje obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę, lub za ratownictwo górskie, to posiadacz karty EKUZ również za to nie zapłaci ani złotówki.
Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie osobom ubezpieczonym, ale również osobom nieubezpieczonym, które mają prawo do leczenia, czyli między innymi dzieciom i młodzieży do lat 18. Nie można wyrobić jednej karty dla całej rodziny. Każdy ubezpieczony musi mieć swój EKUZ. Kartę wydaje się na wniosek.
Jak wyrobić kartę EKUZ? Można zrobić to poprzez osobistą wizytę w oddziale NFZ. Niemniej Fundusz w specjalnym komunikacie wyjaśnia, że istnieją również inne opcje zadbania o wydanie bezpłatnego dokumentu uprawniającego do darmowego leczenia zagranicą. Uprawnieni do EKUZ mogą wnioskować o niego poprzez:
- Internetowe Konto Pacjenta,
- aplikację MojeIKP,
- pocztę tradycyjną (wysłanie wniosku do oddziału NFZ),
- elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
NFZ wylicza, że na narty warto zabrać EKUZ, gdyż na stokach narciarskich dochodzi do wypadków i urazów. Co więcej, posiadając tę wydawaną za darmo niebieską kartę, można liczyć na szybko dostęp do opieki zdrowotnej. W komunikacie pada również przypomnienie, że koszty leczenia za granicą są wysokie.
"Bez EKUZ za leczenie w krajach UE musisz zapłacić z własnej kieszeni. Na przykład transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te zostaną znacząco ograniczone lub całkowicie pokryte" - informuje NFZ w komunikacie. Niewiele osób wie, że w Austrii, Szwajcarii, czy nawet uwielbianej przez Polaków Słowacji, nawet będąc ubezpieczonym, trzeba częściowo zapłacić samemu za transport medyczny.
- EKUZ pozwala na darmowe leczenie za granicą. Obowiązują jednak konkretne zasady. Świadczenia objęte kartą to:
- koszt leków,
- nagła pomoc medyczna w przypadku skręceń, złamań, czy innych urazów,
- leczenie szpitalne i ambulatoryjne w przypadkach, które nie mogą czekać do powrotu do Polski.
Ważne zastrzeżenie pozwalające korzystać z darmowej opieki medycznej dotyczy tylko leczenia niezbędnego i nieplanowanego. Oznacza to, że pacjenci chcący wykorzystać system i zaoszczędzić na leczeniu nie będą mogli tego zrobić. NFZ dokładnie zaznacza bowiem, że EKUZ nie pokryje kosztów związanych z planowanymi zabiegami i operacjami, czy kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. W tym przypadku obowiązuje jednak wyjątek. NFZ wyjaśnia, że koszty powrotu do kraju zostaną pokryte tylko w przypadku, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu.
Zapłacić za akcję ratunkową będą musiały również osoby, które uprawiają sporty wiążące się z ryzykiem. Pacjenci nie mogą również liczyć na to, że EKUZ uchroni ich przed wydatkiem związanym z podwyższeniem standardu usług na życzenie, mowa między innymi o wnioskowaniu o pojedynczy pokój w placówce medycznej.