Wreszcie przyciśniemy ZUS!

Jeżeli organ odwoławczy stwierdzi, że dana osoba ma prawo do emerytury lub renty, to decyzja w sprawie przyznania jej świadczenia i ustalenia jego wysokości powinna być wydana w ciągu miesiąca od uzyskania przez ZUS takiej informacji.

Wynika to z przyjętego we wtorek przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny projektu nowelizacji do ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Chodzi o zmianę art. 118 ust. 1a tej ustawy, który stanowi, że "organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji".

Zaproponowany przez senatorów artykuł 118 ust. 1a doprecyzowuje pojęcie "dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji". Wskazuje, że może to być również "dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego" do komórki ZUS wydającej decyzję o przyznaniu lub wysokości świadczenia, jeżeli tylko z orzeczenia tego wynika, że dana osoba jest uprawniona do renty bądź emerytury. Od tego dnia zacznie płynąć 30-odniowy termin na wydanie decyzji.

Reklama

Zdaniem autorów projektu, "pozwoli to wyeliminować przewlekłość przy wydawaniu decyzji przez organ rentowy do czasu rozstrzygnięcia okoliczności, które mogą mieć wpływ na nieznaczne podwyższenie świadczenia".

"Przez wyjaśnienie +ostatniej niezbędnej okoliczności+ trzeba rozumieć wyjaśnienie ostatniej okoliczności koniecznej do ustalenia samego istnienia prawa wnioskodawcy do świadczenia. Organ rentowy nie powinien zatem zwlekać z wydaniem decyzji, nawet gdyby było to spowodowane chęcią korzystniejszego ustalenia uprawnień zainteresowanego" - argumentowali senatorowie.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia; do spraw wszczętych, a niezakończonych przed tą datą, mają mieć zastosowanie nowe przepisy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | Dana | renty | emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »