ZUS wydał komunikat. Ważne informacje na temat renty wdowiej

Ważny komunikat dotyczący renty wdowiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy wyjaśnili, jak przygotować się do wizyty w oddziale, aby dopełnić formalności i ubiegać się o wsparcie finansowe dla osób, których współmałżonek zmarł. W ZUS zadadzą konkretne pytania.

Renta wdowia to nowe rozwiązanie, które ma poprawić sytuację seniorów, których współmałżonkowie zmarli. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ukrywa, iż zainteresowanie świadczeniem jest duże. Tylko od 1 stycznia do ZUS wpłynęło już ponad 298,3 tys. wniosków o wypłacenie pieniędzy

Ważny komunikat ZUS dotyczący renty wdowiej

ZUS opublikował na stronie internetowej specjalny komunikat dotyczący renty wdowiej. Chociaż wniosek o wypłacenie świadczenia po zmarłym małżonku można złożyć elektronicznie, to spora część emerytów decyduje się na skorzystanie z tradycyjnej ścieżki i osobiście stawia się w oddziałach instytucji. 

Reklama

Specjalny komunikat ZUS dotyczy tego, czego spodziewać się podczas wizyty w zakładzie i jak właściwie przygotować się do złożenia formularzu ERWD, który upoważnia do ubiegania się o rentę wdowią. 

"Jeżeli klient będzie potrzebował wsparcia, pracownicy ZUS pomogą mu wypełnić wniosek" -zapewnia ZUS w komunikacie. Urzędnicy przypominają jednak o podstawowym aspekcie związanym z rentą wdowią. Bez tego do seniora nie trafi ani złotówka. 

Renta wdowia: Sprawdź, zanim pójdziesz do ZUS

ZUS w komunikacie zastrzega, że jeszcze zanim petent pojawi się osobiście w oddziale z wnioskiem o przyznanie świadczenia, kluczowe jest sprawdzenie tego, czy przysługuje mu prawdo do dwóch świadczeń. Jedno z nich jest własnym świadczeniem składającego wniosek (np. renta lub emerytura), a drugie świadczenie to renta rodzinna po zmarłym współmałżonku. Co ważne, urzędnicy nie odrzucą wniosku o rentę wdowią również wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. 

"Jeżeli ma prawo tylko do jednego świadczenia, a spełnia warunki, aby otrzymać drugie, najpierw powinien złożyć wniosek o drugie świadczenie. Renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń. Wnioskodawca sam wybiera wariant wypłaty (we wniosku): 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej" - wyjaśnia ZUS w komunikacie. 

Jak przygotować się do wizyty w ZUS w związku z rentą wdowią?

Urzędnicy ZUS pomogą w złożeniu wniosku o przyznanie renty wdowiej, ale zadadzą bardzo konkretne pytania. Są one kluczowe do potwierdzenia nie tylko tożsamości, ale samego zaistnienia prawa do wypłacenia pieniędzy w ramach nowego świadczenia. 

ZUS wyjaśnia, iż w czasie wizyty i składania wniosku o rentę wdowią pracownicy urzędu zapytają między innymi o numer PESEL, wspólność małżeńską (pytanie o to, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe), a także o datę śmierci współmałżonka, z której racji wnioskującemu przysługuje prawo do renty rodzinnej. 

"Na wizytę w placówce ZUS wnioskodawca powinien wziąć ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport, może też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi tożsamość i sprawdzi dane adresowe. Należy też podać numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie" - wyjaśnia ZUS. Co jednak ważne, w przypadku ustalonego prawa do renty rodzinnej, jak i do własnego świadczenia, wnioskodawca nie musi dołączyć do wniosku o rentę wdowią żadnych dokumentów

W komunikacie zastrzeżono jednak, że nie ma obowiązku rezygnowania z chęci otrzymywania pieniędzy ze świadczeń za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wypełnianie rubryki dotyczącej konta bankowego nie jest zatem obowiązkowe.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »