PKN Orlen przejął spółkę Petrolot

PKN Orlen podpisał w piątek umowę kupna od PLL LOT 49 proc. udziałów w Petrolot, zwiększając tym samym do 100 proc. swoje zaangażowanie w spółce - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podpisał w piątek umowę kupna od PLL LOT 49 proc. udziałów w Petrolot, zwiększając tym samym do 100 proc. swoje zaangażowanie w spółce - poinformował płocki koncern.

"Transakcja jest zgodna z planami koncernu w zakresie dalszego rozwoju sprzedaży paliwa lotniczego poprzez spółkę Petrolot" - podkreślił w komunikacie PKN Orlen.

Zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na przejęciu przez płocki koncern kontroli nad Petrolotem, wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Petrolot sp. z o.o. to działający od 1997 r. największy polski podmiot świadczący usługi w zakresie zaopatrzenia samolotów w paliwa lotnicze, magazynowania i obrotu paliwami lotniczymi. Dysponuje własną bazą magazynową o pojemności 22 tys. metrów sześc. w 12 lokalizacjach na terenie kraju. Posiada także 48 autocystern i 134 cysterny kolejowe dla dostaw paliw do magazynów lotniskowych.

Reklama

W 2011 r. Petrolot dostarczył paliwo lotnicze 1528 zagranicznym i krajowym odbiorcom. Spółka zatrudnia 186 pracowników i posiada certyfikaty jakości oraz świadectwa potwierdzających najwyższe standardy obsługi przewoźników lotniczych w tym m.in. ISO 9001 - 2008 oraz AQAP - 2120:2009.

- - - - -

PKN Orlen przedłużył do końca 2015 r. kontrakt na dostawy ropy

PKN Orlen przedłużył do końca 2015 r. z Mercuria Energy Trading w Genewie (Szwajcaria) kontrakt długoterminowy z grudnia 2009 r. na dostawy ropy naftowej do zakładu głównego w Płocku. Wartość umowy to około 26 mld zł.

Jak poinformował w piątek PKN Orlen, aneks do kontraktu, w ramach którego Mercuria Energy Trading dostarczy rurociągiem "Przyjaźń" do płockiego koncernu 3,6 mln ton ropy naftowej typu REBCO rocznie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r.

PKN Orlen podał, że w określonych w aneksie sytuacjach dostawy ropy mogą być również realizowane drogą morską, czyli poprzez gdański Naftoport. Umowa z grudnia 2009 r. zawarta przez PKN Orlen z Mercuria Energy Trading w Genewie obowiązuje do końca grudnia 2012 r.

"W wyniku przeprowadzonych negocjacji z naszymi dotychczasowymi partnerami, zdecydowaliśmy się przedłużyć obowiązujący kontrakt na kolejne trzy lata. Utrzymujemy dobre warunki handlowe, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw dla koncernu w tak trudnym otoczeniu rynkowym i niestabilnej sytuacji na rynku ropy" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec.

PKN Orlen podał, iż podpisanie umowy z Mercuria Energy Trading "nie kończy procesu kontraktacji umów długoterminowych" na dostawy ropy naftowej. "Kontynuujemy proces negocjacji z pozostałymi partnerami" - zaznaczył w prezes płockiego koncernu.

Po przedłużeniu umowy z Mercuria Energy Trading płocki koncern dysponuje dwoma umowami długoterminowymi na dostawy ropy naftowej do zakładu głównego spółki - drugi kontrakt, podpisany w 2011 r. z Souz Petrolium będzie obowiązywał jeszcze przez dwa kolejne lata.

PKN Orlen przypomniał, że spółki z Grupy Mercuria dostarczają ropę do zakładu głównego spółki - rafinerii i kompleksu petrochemicznego w Płocku - już od kilkunastu lat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: przejęcia | Petrolot Sp. z o.o. | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »