Fala ulew nad Polską. Właściciele nieruchomości zapłacą podatek od deszczu

Podatek od deszczu to opłata, która pierwszy raz pojawiła się w 2018 roku. Nałożony na właścicieli nieruchomości podatek od deszczu nie ma określonej kwoty, ponieważ wszystko zależy od powierzchni. Wciąż jednak spora grupa Polaków nie zdaje sobie sprawy, że istnieje konieczność opłacania podatku od deszczu, a co gorsza zapomniała o tym także część samorządów. Dlatego też niektórych czekać może nieprzyjemność opłacenia należności także za poprzednie lata.

  • Podatek od deszczu to opłata, o której nie można zapomnieć, szczególnie w obecnym roku podczas fali ulew, jakie przechodzą przez Polskę.
  • Choć opłata deszczowa obowiązuje od 2018 roku, niektórzy zobowiązani przez jakiś czas jej unikali. 
  • Teraz jednak mogą zostać zmuszeni do jej opłacania, ponieważ wynikało to z zapominalstwa - po ich stronie, jak i po stronie samorządu, który ściąga daninę. 

Podatek od deszczu obowiązuje już od pięciu lat. Opłata została wprowadzona w ramach walki z "betonozą" i niedoborami wody. Nowa opłata miała sprawić, że właściciele nieruchomości przychylniej spojrzą na środowisko i rzadziej będą decydować się na betonowanie powierzchni zielonej, która do nich należy. 

Reklama

Kto płaci opłatę deszczową?

Podatek od deszczu, którego oficjalna nazwa to "podatek od zmniejszenia naturalnej retencji terenowej", jest zapisany w Prawie wodnym od 1 stycznia 2018 roku. Do jego regulowania zobowiązani są ci, których działki są zabetonowane w określonym wymiarze. 

Podatek od deszczu muszą płacić więc ci spośród właścicieli, których nieruchomości jednocześnie spełniają wskazane poniżej wymogi kwalifikujące do opłaty deszczowej:

  1. mają powierzchnię przekraczającą 3500 m²,
  2. niepodłączone do kanalizacji,
  3. ich obszar w 70 proc. został zabetonowany

Domy jednorodzinne nie płacą. Podatkiem od deszczu objęte największe nieruchomości

W praktyce takie zasady oznaczają, że właściciele domów jednorodzinnych nie powinni niczego się obawiać. Objęci podatkiem od deszczu są przede wszystkim przedsiębiorcy posiadający większe nieruchomościSpośród tych, którzy opłacają podatek od deszczu, największy odsetek stanowią właściciele:

  • wielkopowierzchniowych sklepów,
  • zakładów produkcyjnych
  • magazynów
  • i innych większych obiektów, jak na przykład hotele.

Ile podatku od deszczu do zapłaty?

Wysokość opłaty zależy od zastosowanych rozwiązań retencyjnych na terenie nieruchomościKwota podatku różni się w zależności od tego, jak właściciel zadbał o kwestię retencji w obrębie nieruchomości. 

Portal Murator.pl wskazuje, że są obecnie stawki wahają się w przedziale od 0,10 zł do 1 zł za 1 m2. Podatek od deszczu należy opłacać za jeden rok jej obowiązywania.

  • Niższa stawka podatku od deszczu przeznaczona jest dla tych, którzy posiadają urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności powyżej 30 proc. odpływu rocznego.
  • Najwyższą stawkę opłacą natomiast ci, którzy tego typu urządzeń i instalacji na działce nie posiadają w ogóle.

Niektórzy zapłacą podatek od deszczu za 5 lat wstecz

Niektórzy zobowiązani do zapłaty mogą zapłacić do 5 lat wstecz. O obowiązku pobierania podatku od deszczu zapomniała bowiem część gmin, która odpowiada za ściąganie daniny. W przypadku, gdy obowiązany jej regulowaniem podmiot nie wniósł opłaty, a samorząd się o nią nie upominał, może czekać niemiła niespodzianka.

Cytowana przez Money.pl Małgorzata Pałys, menedżer działu podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska, już w ubiegłym roku wskazywała, że taki obrót spraw może mieć miejsce w 2023 roku. 

W najgorszej sytuacji są ci, którzy dotąd nie zapłacili "podatku" za deszcz, choć objęci nią byli od początku obowiązywania. Ci będą musieli nie tylko pokryć należności za 5 lat, ale także zapłacić odsetki. 

W 2023 r. zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązania będą ściągane za 5 poprzednich lat, możemy zakładać, że wkrótce organy podatkowe zaczną się upominać o daninę wraz z należnymi odsetkami - ostrzegała już w ubiegłym roku ekspertka Ayming Polska. 

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podatek deszczowy | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »