GUS podał dane o produkcji przemysłowej za lipiec
Produkcja przemysłowa w lipcu 2021 r. wzrosła o 9,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w lipcu wzrosła rdr o 12,6 proc., a mdm wzrosła o 0,7 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu rdr o 10,5 proc., a mdm spadku o 3,5 proc.
W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 9,8% w porównaniu z lipcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z czerwcem br. spadła o 3,9%.
W okresie styczeń - lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 17,0% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 5,2%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 12,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% wyższym w porównaniu z czerwcem br.
W większości głównych grupowaniach przemysłowych w lipcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych zwiększyła się o 15,7%, dóbr związanych z energią - o 10,3%, dóbr inwestycyjnych - o 7,2%, dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 6,4%. Zmniejszyła się nieznacznie produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 0,1%.
Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 26,4%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 25,9%, metali - o 22,3%, wyrobów z metali - o 21,5%, maszyn i urządzeń - o 18,6%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 16,6%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8%, papieru i wyrobów z papieru - o 12,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,7%, mebli - o 2,4%.
W porównaniu z czerwcem br., spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w lipcu br. odnotowano w 26 działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,9%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,8%, pozostałego sprzętu transportowego - o 9,6%, maszyn i urządzeń - o 9,4%, mebli - o 7,8%, urządzeń elektrycznych - o 7,6%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,2%.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem br., wystąpił w 8 działach, w tym m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 5,0%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 4,1%, w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,0%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,8%.
Ceny produkcji przemysłowej w lipcu 2021 r. wzrosły rdr o 8,2 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w lipcu wzrosły o 7,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,9 proc.
Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2021 r. były o 1,2% wyższe niż w czerwcu 2021 r. Podniesiono ceny we wszystkich sekcjach przemysłu. Najbardziej wzrosły ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 1,4%, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 3,0% a w górnictwie rud metali - o 0,4%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe podwyższono o 1,3%. Zróżnicowane zmiany cen odnotowano w poszczególnych działach.
Najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 5,7%). Wzrosły również ceny produkcji, m.in.: metali (o 5,1%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 2,4%), papieru i wyrobów z papieru (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,3%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 1,1%), skór i wyrobów skórzanych oraz pozostałego sprzętu transportowego (po 0,8%), wyrobów tytoniowych, pojazdów samochodowych, a także przyczep i naczep (po 0,7%), artykułów spożywczych, jak i chemikaliów i wyrobów chemicznych (po 0,6%), wyrobów tekstylnych, wyrobów farmaceutycznych, jak również maszyn i urządzeń (po 0,5%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych i mebli (po 0,4%), napojów (o 0,3%), odzieży oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,2%), a także urządzeń elektrycznych (o 0,1%).
Ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W sekcjach wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny wzrosły odpowiednio o 0,3% i o 0,2%. W lipcu 2021 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z lipcem 2020 r. podniesiono o 8,2%.
Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 17,6%, w tym w górnictwie rud metali - o 35,0%, a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 5,2%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe wzrosły o 8,3%, przy różnokierunkowych ruchach cen w poszczególnych działach.
Najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 54,3%). Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 33,8%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 12,8%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 11,6%), papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (po 7,8%), wyrobów z metali (o 7,1%), artykułów spożywczych (o 5,4%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 4,7%), mebli (o 2,9%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 2,7%), urządzeń elektrycznych (o 2,4%), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,1%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,5%), napojów, jak i wyrobów farmaceutycznych (po 1,3%), wyrobów tekstylnych (o 1,0%), skór i wyrobów skórzanych (o 0,7%), a także maszyn i urządzeń (o 0,1%). Spadły natomiast ceny produkcji, m.in.: poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,9%), wyrobów tytoniowych (o 2,1%), odzieży (o 2,2%).
Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja podwyższono w skali roku o 4,0%, a w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,9%.
Analitycy Pekao stwierdzili, że lipcowy wynik należy ocenić jako dobry. "Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,7 proc. m/m, co jest wynikiem nieco lepszym od wieloletniego trendu" - napisano.
Bank dodał, że poziom produkcji kształtujący się nieco powyżej wieloletniego trendu (podobnie jak w poprzednich miesiącach 2021 r.) może wydawać się nieco zaskakujący ze względu na zgłaszane przez przedsiębiorstwa problemy natury podażowej (m.in. systematyczny wzrost niedoborów komponentów, surowców i półproduktów, wydłużanie się czasu dostaw).
"Ich dotkliwość jest niewątpliwa, natomiast prawdopodobnie nie na tyle duża, aby ograniczyć w sposób istotny produkcję (za wyjątkiem przemysłu samochodowego)" - ocenił zespół analityczny Pekao. "W przeciwną stronę oddziałuje chęć uzupełnienia uszczuplonych w poprzednich miesiącach zapasów" - dodali eksperci.
"Po danych o PKB za II kw. i pierwszym +twardym+ odczycie miesięcznych danych z III kw. szacujemy wstępnie, że PKB mógł w miesiącach letnich wzrosnąć o 4,5 proc. r/r" - ocenił bank. "Całoroczna prognoza pozostaje niezmieniona i wynosi 5,5 proc. r/r. Wszelkie pokusy do dalszych rewizji prognoz na ten rok zostały ostatecznie wygaszone przez ryzyka związane z IV falą oraz przez nieco niższy od naszych oczekiwań wynik II kwartału" - dodano.
Według Pekao największą niespodzianką okazały się dane dotyczące cen producentów. "Dynamika PPI w lipcu wyniosła 8,2 proc. r/r i była wyraźnie wyższa od konsensusu i naszej prognozy 7,7 proc. r/r" - napisano w analizie. "Część zaskoczenia wynika z rewizji poprzedniego miesiąca o 0,2 pkt. proc., część to wyższy od przewidywań przyrost w samym lipcu" - wskazano.
Jak oceniono, "ceny w przemyśle zaskakiwały na plus w każdym miesiącu tego roku i chwilowo nie widać na horyzoncie powodów, dla których ten wzorzec miałby zostać zerwany". Jako powód bank podał "szok o charakterze globalnym" związany z rosnącymi cenami surowców i transportu oraz opóźnieniami w dostawach, co przekłada się na synchronizację dynamik cen producentów na świecie.
Według analityków, jeśli wzrost cen dóbr przemysłowych zostanie potraktowany przez RPP jako czynnik o charakterze zewnętrznym, może zostać zignorowany jako jeden z elementów wpływających na złożone zjawisko inflacji. "Tak jednak nie jest i o ile zachowanie cen surowców na rynkach światowych sugeruje, że szczyt PPI możemy niedługo mieć za sobą, otoczenie nie przestanie mieć proinflacyjnego charakteru, a według naszych prognoz inflacja CPI utrzyma się w przedziale 5-5,5 proc. r/r do początku przyszłego roku" - oceniono.
"Oznacza to również, że (...) prawdopodobne jest spełnienie wszystkich warunków podwyżki stóp procentowych już na jesiennym posiedzeniu" RPP - wskazano. "Spodziewamy się, że w listopadzie b.r. RPP rozpocznie cykl zacieśniania polityki pieniężnej od podwyżki o 15 pb, a w 2022 r. będzie go kontynuować" - stwierdził bank.
W całym III kw. 2021 r. dynamika produkcji sprzedanej przemysłu powinna utrzymać się na poziomie 10 proc. - ocenili w czwartek analitycy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, komentując najnowsze dane GUS.
W komunikacie resortu zaznaczono, że w sierpniu i wrześniu, kiedy spodziewana dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie odpowiednio ok. 13 proc. i ok. 10 proc., podobnie jak w lipcu w mniejszym stopniu na wyniki wpływać będzie efekt niskiej bazy z zeszłego roku.
"Dodatkowo w sierpniu br. będzie o 1 dzień roboczy mniej, niż w roku ubiegłym" - stwierdzono.
Resort dodał, że "w całym III kw. dynamika produkcji sprzedanej przemysłu powinna utrzymać się na poziomie 10 proc.".
Jak przypomniano, w lipcu 2021 r. w stosunku do lipca 2020 r. wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 z 34 działów przemysłu. Były to m.in.: produkcja urządzeń elektrycznych (26,4 proc.), produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (25,9 proc.), produkcja metali (22,3 proc.), a także wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (16,6 proc.).
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym wystąpił w siedmiu działach, m.in. w: produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 4,7 proc.) oraz mebli (o 2,4 proc.).
Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lipcu o 9,8% r/r wobec wzrostu o 18,4% w czerwcu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (10,8%) oraz naszej prognozy (10,efekty wysokiej bazy związane z odmrażaniem gospodarki przed rokiem - w lipcu 2020 r. odsezonowana produkcja silnie wzrosła (o 6,0% m/m). Spadek dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy czerwcem a lipcem wynikał również z efektu statystycznego w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w czerwcu ich liczba była taka sama jak w 2020 r., podczas gdy w lipcu była o 1 mniejsza niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się pomiędzy czerwcem a lipcem o 0,7%. Szacujemy, że poziom produkcji przemysłowej w lipcu był już o 7,7% wyższy niż przed wybuchem pandemii (tj. luty ub. r.).
Podobnie jak przed miesiącem, wspomniane wyżej silne efekty statystyczne utrudniają precyzyjną ocenę tendencji w poszczególnych branżach przemysłu. W ujęciu sektorowym główną przyczyną zmniejszenia tempa wzrostu produkcji pomiędzy czerwcem a lipcem był wyraźnie wolniejszy wzrost produkcji w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach. Szacujemy, że dynamika produkcji w branżach eksportowych zmniejszyła się w lipcu do 7,9% r/r wobec 23,5% w czerwcu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj spadek produkcji w kategorii "pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy" (-4,7% r/r w lipcu wobec 17,4% w czerwcu). Wynika on z przestojów w części fabryk związanych z niedoborem półprzewodników. Niedobór materiałów był również przyczyną spadku produkcji w kategorii "meble" (-2,4% r/r w lipcu wobec 13,1% w czerwcu). Negatywny wpływ narastających barier podażowych na produkcję był wcześniej sygnalizowany przez lipcowy indeks PMI dla polskiego przetwórstwa (por. MAKROpuls z 02.08.2021). Na relatywnie wysokich poziomach utrzymała się natomiast dynamika produkcji w pozostałych kategoriach przetwórstwa. Szacujemy, że produkcja w branżach związanych z budownictwem zwiększyła się w lipcu o 18,6% r/r wobec wzrostu o 22,6% w czerwcu, a w pozostałych branżach (z wyłączeniem kategorii eksportowych i budowlanych) zwiększyła się ona o 9,1% r/r w lipcu wobec wzrostu o 14,2% w czerwcu.
Uważamy, że w najbliższych miesiącach ożywienie produkcji przemysłowej ograniczane będzie przez narastające bariery podażowe. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą ograniczenia podażowe będą czynnikiem sprzyjającym zwiększeniu nakładów brutto na środki trwałe przez przedsiębiorstwa w niektórych branżach przetwórstwa w II poł. br. Jest to spójne z naszą prognozą zakładającą, że silny wzrost inwestycji ogółem obserwowany w II kw. (12,3% r/r wobec 1,3% r/r w I kw.) utrzyma się również w II poł. br. i wyniesie przeciętnie 9,5% r/r.
Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w III kw. o 4,9% r/r wobec wzrostu o 10,9% w II kw. Jednocześnie dane są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji.
Jakub Olipra
Ekonomistaredit Agricole Bank Polska S.A.