Nie tylko PKB. Jak Polska rozwija się na innych polach? Jesteśmy między Japonią a Portugalią

Polska awansowała o siedem miejsc na liście krajów przebadanych pod względem odpowiedzialnego rozwoju. To przygotowywane przez Polski Instytut Ekonomiczny zestawienie, które ma zwracać uwagę, że rozwój kraju da się mierzyć nie tylko przyrostem PKB. Pokazuje to przykład Polski: pod względem PKB per capita mamy 47. miejsce wśród państw, a w rankingu PIE awansowaliśmy na miejsce 26.

Polska zanotowała znaczący awans w rankingu Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju (IOR) - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Polski think tank zajmujący się gospodarką jak co roku ocenił kraje za pomocą tego właśnie wskaźnika.

Indeks, opracowywany przez analityków powstał w 2019 roku jako próba podkreślenia, że o kondycji danej gospodarki i jakości życia mieszkańców różnych państw świadczy nie tylko wzrost gospodarczy. Nie tylko PKB - i nawet nie tylko PKB per capita, czyli w przeliczaniu na mieszkańca - mogą być wykorzystane w opisie rozwoju gospodarek, wskazują autorzy indeksu. Ich zdaniem niektóre inne miary umożliwią wręcz lepsze przedstawienie zmian zachodzących w poszczególnych krajach.

Reklama

Ekonomiści z polskiego think tanku oceniają kraje pod kątem:

  • bieżącego dobrobytu (mierzonego poziomem konsumpcji i dochodu rozporządzalnego),
  • inwestycji w badania i rozwój (które zwiększają dobrobyt w długim terminie), 
  • dbałości o klimat (co także coraz mocniej będzie wpływało na jakość życia w przyszłości)
  • jakości życia oraz bezpieczeństwa w danym kraju (mierzonych liczbą zabójstw, przewidywaną długością życia oraz poziomem zanieczyszczenia powietrza). 

Wyniki państwa w tych kategoriach składają się na wskaźnik nazwany Indeksem Odpowiedzialnego Rozwoju (IOR). W 2023 roku Polska zanotowała lepszy wynik IOR - podają analitycy PIE. W rezultacie awansowaliśmy na 26. z 33. pozycji w zestawieniu krajów objętych badaniem. 

Znaczący awans Polski. Efekt wzrostu dochodów

Awans Polski to głównie efekt wzrostu dochodów rozporządzalnych oraz konsumpcji w ubiegłym roku - tłumaczą autorzy raportu poświęconemu najnowszej edycji indeksu. Jak wskazują, w Polsce wydatki konsumenckie rosły mocniej na tle państw unijnych. 

Warto podkreślić, że Polska w 2023 roku zdołała awansować jako jedyny kraj Grupy Wyszehradzkiej, czyli wśród państw o zbliżonej do naszej trajektorii rozwoju. Czechy nadal pozostają najwyżej ocenianym krajem z tej grupy, ale w zeszłym roku zaliczyły spadek z 20. na 22. miejsce. To oznacza, że dystans między nami a sąsiadami zmniejszył się z trzynastu do tylko czterech miejsc. Gorzej wypadła też Słowacja (spadek z 27. na 31. miejsce) oraz Węgry (spadek z 28. na 34. miejsce).

Polska notuje też średnio wyższy spadek emisji CO2 niż Czechy, Węgry czy Słowacja. Od  2016 do 2022 roku średnio w krajach Grupy Wyszehradzkiej emisje spadły o 12 procent. W Polsce udało nam się je obniżyć o 18 proc. - wskazuje PIE.

Po pandemii zostaliśmy z problemem. Cofnęliśmy się o kilkanaście lat

Poza sferami, w których notujemy poprawę, Polska ma jednak wielki problem, do którego znacząco przyczyniła się pandemia Covid-19. Chodzi o zwiększoną śmiertelność, która zmniejszyła wskaźnik oczekiwanej długości życia.

Jak podaje PIE, ten problem dotyka nie tylko naszego kraju. "W raporcie ONZ obejmującym 191 krajów zanotowano znaczące cofnięcie w zakresie wskaźników jakości życia, głównie oczekiwanej długości życia, do poziomów z 2016 roku Ta zmiana zatrzymuje 30-letni trend wzrostowy" - wskazują analitycy instytutu. Raport ONZ wskazuje, że globalną przyczyną regresu nie była jedynie pandemia COVID-19, ale również inne czynniki, takie jak konflikty międzynarodowe (np. wojna w Ukrainie) czy czy wpływ zmian klimatycznych. 

Polska odnotowała spadek średniej oczekiwanej długości życia z rekordowych 77,9 lat w 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii, do 76 lat w 2022 roku. To oznacza spadek do poziomu z 2010 roku. 

Światowi liderzy. Przoduje Skandynawia

Spośród krajów UE ujętych w zestawieniu, Polska zajęła 14. miejsce. Plasujemy się więc dokładnie pośrodku unijnej stawki. Tuż za nami w ranking IOR za 2023 roku jest Portugalia. Na 25. miejscu znalazła się zaś Japonia, która zanotowała spadek aż o dziesięć miejsc.

Jeśli chodzi o podium, znalazły się na nim Szwecja, Islandia (druga na podium, pierwszy raz notowana w rankingu) oraz Belgia, która awansowała z 7. miejsca. 

Autorzy zestawienia wskazują na szczególnie dobre wyniki notowane przez kraje nordyckie, nieprzerwanie od powstania indeksu. "To efekt harmonijnego łączenia wymiarów gospodarczego, społecznego i ekologicznego w strategiach rozwojowych tych krajów. Szwecja zajęła najwyższe miejsce w ogólnym zestawieniu, mimo że nie wygrała w indywidualnych kategoriach. Świadczy to o równowadze między poszczególnymi aspektami rozwoju" - podają autorzy raportu. Jak podkreślają, kraje skandynawskie osiągają najwyższe wskaźniki w kategoriach niezwiązanych z finansami, jak np. przeciętna długość życia. Najdłużej żyje się w Norwegii, Szwecji, Islandii i Danii. Wysokie są też wyniki związane z bezpieczeństwem, czystym środowiskiem i zdrowiem obywateli.

"Wśród 40 państw o najwyższych wynikach indeksu ponad trzy czwarte stanowią kraje Europy. Powodują to głównie dobre wyniki w obszarach związanych z nakładami na edukację oraz badania i rozwój jako proc. PKB" - zwraca uwagę Tomasz Mądry, starszy analityk zespołu odpowiedzialnego rozwoju PIE. "W Europie Zachodniej wskaźnik oscylował w przedziale 4,5-6 pkt., a dla całej Unii Europejskiej miał średnią 3,9 pkt. Poza Europą wartości te były niższe - np. w Singapurze wyniósł 2,5 pkt., w Kanadzie 3,8 pkt. Warto zauważyć, że niższe wartości tego filaru obserwowane są również w Europie w krajach znanych jako raje podatkowe, np. Luksemburgu (3,0), Malcie (3,2) czy Irlandii (2,2)" - komentuje ekspert.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | wzrost gospodarczy | Europa Środkowo-Wschodnia | pandemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »