NIK chce zawiadomić prokuraturę ws. tarcz finansowych. Szef PFR odpowiada
Narasta konflikt między Marianem Banasiem a Pawłem Borysem. W lipcu padły pierwsze oskarżenia ze strony szefa NIK, potem riposta i wstąpienie na drogę prawną przez szefa Polskiego Funduszu Rozwoju. W czwartek opublikowano z kolei raport NIK wytykający nieprawidłowości w tarczach antykryzysowych i finansowych. Prezes Banaś zapowiada, że po kontroli przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań prezesa PFR. - Wykażę przed sądem w ramach złożonego pozwu przeciwko prezesowi Marianowi Banasiowi, że mówi nieprawdę - komentuje Paweł Borys.
To kolejna odsłona konfliktu, który rozpoczął się latem. Najwyższa Izba Kontroli zarzuca, że były nieprawidłowości w rządowych tarczach antykryzysowych, w tym w zarządzanych przez Polski Fundusz Rozwoju tarczach finansowych. W czwartek został opublikowany raport i zapowiedź prezesa Banasia w sprawie zawiadomień do prokuratury.
- NIK przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniami prezesa PFR. NIK rozważa także przygotowanie dwóch kolejnych zawiadomień - zapowiedział prezes Marian Banaś w specjalnym oświadczeniu video (na samej konferencji nie był obecny).
- Źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli - tak NIK ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to pomogło łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale jedynie doraźnie i trafiało nie tylko do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali - napisano w komunikacie NIK.
Jak wskazuje, zarządzanie swoimi programami pomocowymi w ramach tarcz finansowych rząd powierzył Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Jednak zdaniem Izby, zaplanowane w 2020 r. przez ówczesnego Ministra Rozwoju zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia dla spółki oraz nieokreślenie w podpisanych z nią umowach końcowego terminu zakończenia realizacji programów spowodowały, że umowy te szeroko zabezpieczyły interesy PFR, a mocno ograniczyły jego odpowiedzialność za niewłaściwą realizację tarcz.
Izba skontrolowała przekazanie przedsiębiorcom środków w ramach 107,3 mld zł przeznaczonych na pomoc, a objętych nadzorem ówczesnych Ministrów: Rozwoju oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. NIK ma zastrzeżenia do obu koordynujących pomoc resortów.