W. Putin chce zatrzymać Rosjan w kraju. Nowe prawo dotyczące paszportów

Władimir Putin intensyfikuje działania mające na celu zatrzymanie obywateli w kraju. Chodzi zwłaszcza o tych, których mógłby skierować na front wojenny w Ukrainie. W Rosji weszły w życie nowe przepisy dotyczące zatrzymywania paszportów rosyjskich obywateli.

Władimir Putin za wszelką cenę chce zatrzymać w kraju osoby, które mógłby wysłać na wojenny front w Ukrainie. W Rosji właśnie weszły w życie przepisy, które zobowiązują osoby objęte zakazem opuszczania granic kraju, do oddania przedstawicielom władz swoich paszportów w ciągu pięciu dni od otrzymania takiego wezwania - podaje "Rzeczpospolita". 

Jak podawał już w marcu "Financial Times", rosyjskie służby bezpieczeństwa miały konfiskować paszporty urzędników wysokiego szczebla i przedstawicieli kierownictw spółek państwowych, wszystko po to, aby zatrzymać Rosjan w kraju. A z tym Kreml ma poważny problem. Od początku inwazji rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy (22 lutego 2022 roku), z Rosji miało wyjechać nawet milion obywateli.

Reklama

Nowe prawo w Rosji. Putin chce odbierać paszporty

Obowiązek zdawania paszportów przez Rosjan objętych zakazem opuszczania kraju wchodzi w życie w poniedziałek 11 grudnia. Kogo dotyczy? Zakaz opuszczania kraju objął poborowych, pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa, osoby skazane wyrokami sądów oraz osoby, które mają dostęp do tajemnic państwowych lub "informacji o szczególnym znaczeniu".

Zdeponowane paszporty przechowywać ma odpowiedni organ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ). Rosyjscy obywatele, którym zostaną odebrane paszporty, będą mogli je odzyskać dopiero po zniesieniu zakazu podróżowania poza granice kraju, wypełniając odpowiedni formularz.

W przypadku osób, które zostały zatrzymane w kraju z powodu odbycia służby wojskowej, będą również musiały okazać książeczkę wojskową potwierdzającą ten fakt. 

Więcej zmian dotyczących rosyjskich paszportów. Dokumenty stracą ważność

Nowe prawo w Rosji dotyczy także utraty ważności paszportów. Ustawę przyjętą przez Dumę Państwową i zatwierdzoną przez Radę Federacji, podpisał już prezydent Władimir Putin - podaje największy niezależny rosyjski dziennik "Kommiersant".

W przypadku zgubienia paszportu, utraty jego ważności, zmiany danych osobowych przez właściciela lub jego śmierci, paszport straci ważność. Co więcej, obywatel z ograniczonym prawem do podróżowania musi dostarczyć swój dokument do wskazanego urzędu w ciągu pięciu dni od otrzymania takiego polecenia.

W przypadku nieterminowego przekazania dokumentu paszport będzie mógł zostać odebrany. "Mówimy o osobach dopuszczonych do informacji o szczególnym znaczeniu, wysłanych do służby wojskowej, pracownikach FSB, podejrzanych i oskarżonych w sprawach karnych, osobach skazanych i szeregu innych kategorii" - podaje rosyjski dziennik.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Władimir Putin | Kreml | paszport | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »