Zmiany w leczeniu sanatoryjnym na horyzoncie. NFZ przygotował już projekt
Narodowy Fundusz Zdrowia chce wprowadzić zmiany w uzdrowiskach, a dokładnie poszerzyć grupę osób, które będą mogły korzystać z takiej formy leczenia. Propozycje mogą wejść w życie już 1 lipca. Uwagi do projektu nowelizacji zarządzenia dotyczącego lecznictwa uzdrowiskowego można zgłaszać do 30 kwietnia. Co dokładnie planuje NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia chce otworzyć sanatoria dla szerszego grona pacjentów. Grupa Polaków, która dotychczas nie mogła korzystać z leczenia uzdrowiskowego, najprawdopodobniej już za kilkanaście tygodni zostanie dopisana do listy uprawnionych do tego pacjentów.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt nowelizacji zarządzenia w sprawie leczenia uzdrowiskowego. Zawiera on kluczowe propozycje zmian, które mają szansę realnie odbić się na codziennym życiu Polaków. Już od 1 lipca 2025 r. prawo do leczenia sanatoryjnego może zyskać zupełnie nowa grupa pacjentów.
Centrala NFZ przedstawiła projekt nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe. Ma to na celu umożliwić zaopiniowanie propozycji zmian przez uprawnione podmioty. Czas na zgłaszanie uwag mija 30 kwietnia. Co dokładnie ma się zmienić?
Jak wyjaśnia portal rynekzdrowia.pl, NFZ chce przede wszystkim zmodyfikować treść § 9 ust. 2. Mowa o tym, by w ogóle zrezygnować ze wskazywania jednostek chorobowych ICD 10: G80, G81, G82, G83 wyłącznie jako rozpoznania zasadniczego w podstawie skierowania, w przypadku wystawienia skierowania na leczenie uzdrowiskowe dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym lub schorzeniami neurologicznymi o zbliżonym obrazie klinicznym, którym Fundusz finansuje świadczenia do ukończenia 18. roku życia.
Wspomniana zmiana w treści § 9 ust. 2 ma zatem już na etapie projektu pozwolić na to, by umożliwić zakwalifikowanie i potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe w zakresie: uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, w kierunku leczniczym zgodnym z oceną lekarza specjalisty, dzieciom do ukończenia 18. roku życia.
Rynek Zdrowia dodaje, że chodzi o przypadki dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym lub schorzeniami neurologicznymi o zbliżonym obrazie klinicznym, gdzie rozpoznaniem zasadniczym lub chorobą współistniejącą jest jednostka chorobowa według międzynarodowej klasyfikacji ICD 10: G80, G81, G82, G83.
To jednak nie koniec zmian, gdyż w ust. 3 Centrala NFZ wskazuje na obowiązek udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego zgodnie z kierunkami terapeutycznymi określonymi dla danego uzdrowiska w decyzji ministra zdrowia, potwierdzającej możliwość prowadzenia tego rodzaju działalności na obszarze objętym operatem uzdrowiskowym, przy czym decyzja ta podlega okresowej weryfikacji co najmniej raz na 10 lat.
W celu uproszczenia procedury, w § 11 zmieniono ust. 1, rezygnując z obowiązku przekazywania w formie papierowej informacji dotyczących: niestawienia się świadczeniobiorcy na leczenie uzdrowiskowe w wyznaczonym terminie, braku wskazań do ustalenia programu leczenia balneologicznego, przerwania tego programu z uzasadnionych przyczyn, samowolnego zaprzestania leczenia lub wydalenia świadczeniobiorcy z turnusu. Proponowana zmiana ma na celu ograniczenie obciążeń biurokratycznych oraz usprawnienie obiegu informacji pomiędzy podmiotami realizującymi leczenie uzdrowiskowe a Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jak wskazano w uzasadnieniu, dokonano również zmian w § 7 ust. 4 oraz § 12 ust. 8, polegających na rozszerzeniu katalogu procedur wyłączonych z możliwości stosowania. Zmiana ta wynika ze specyfiki świadczeń uzdrowiskowych, które realizowane są wyłącznie w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym, bezpośrednio u świadczeniodawcy. W związku z tym procedury ICD-9 wykonywane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, oznaczone kodami: 93.1206, 93.1207, 93.1306, 93.1916, 93.23 oraz 93.37, nie znajdują w tym przypadku zastosowania.
NFZ oferuje Polakom szereg darmowych usług i mowa nie tylko o bezpłatnych wizytach u lekarzy rodzinnych czy specjalistów. Funkcjonuje szereg różnych programów pozwalających na bezpłatne dbanie o swoje zdrowie. Sanatoria to jedna z możliwości dostępna w ramach publicznej służby zdrowia.
Lista osób, które mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie jest krótka. Darmowe leczenie sanatoryjne przysługuje:
- ubezpieczonym w NFZ - osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym,
- emerytom i rencistom - posiadającym ubezpieczenie zdrowotne,
- osobom pracującym - zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzącym działalność gospodarczą (ubezpieczeni).
- dzieciom i młodzieży do 18. roku życia - objętym ubezpieczeniem zdrowotnym (np. jako członkowie rodziny),
- osobom z orzeczoną niepełnosprawnością - jeśli są ubezpieczone,
- weteranom i kombatantom - posiadającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych,
- rolnikom ubezpieczonym w KRUS - z prawem do świadczeń zdrowotnych,
- bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy - pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego,
- osobom skierowanym po leczeniu szpitalnym - jako kontynuacja leczenia, jeśli lekarz uzasadni potrzebę leczenia uzdrowiskowego.
Niemniej trzeba pamiętać, że do sanatorium nie można dostać się z marszu. Warunkiem jest to, że każdy pacjent musi mieć skierowanie od lekarza (najczęściej lekarza rodzinnego lub specjalisty), który określi potrzebę leczenia uzdrowiskowego.
Obecnie w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia można korzystać z pięciu głównych rodzajów leczeń uzdrowiskowych. Każdy z nich charakteryzuje się osobnymi warunkami. Wszystkie wymienione formy leczenia uzdrowiskowego są dostępne dla osób ubezpieczonych w NFZ po uzyskaniu odpowiedniego skierowania od lekarza prowadzącego.
Oto główne rodzaje dostępnych świadczeń uzdrowiskowych na NFZ:
Szpitalne leczenie uzdrowiskowe dla dorosłych:
- Czas trwania: 21 dni.
- Koszt: Bezpłatne dla pacjenta; NFZ pokrywa wszystkie wydatki związane z leczeniem.
- Charakterystyka: Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym, gdzie pacjent otrzymuje kompleksową opiekę medyczną oraz zabiegi terapeutyczne.
Sanatoryjne leczenie uzdrowiskowe dla dorosłych:
- Czas trwania: 21 dni.
- Koszt: Częściowo odpłatne; pacjent ponosi koszty zakwaterowania i wyżywienia, których wysokość zależy od standardu pokoju oraz sezonu.
- Charakterystyka: Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym, gdzie oferowane są zabiegi terapeutyczne oraz rehabilitacyjne.
Rehabilitacja uzdrowiskowa w szpitalu uzdrowiskowym:
- Czas trwania: 28 dni.
- Koszt: Bezpłatne dla pacjenta; NFZ finansuje wszystkie świadczenia.
- Charakterystyka: Intensywny program rehabilitacyjny w szpitalu uzdrowiskowym, mający na celu poprawę sprawności fizycznej pacjenta.
Rehabilitacja uzdrowiskowa w sanatorium uzdrowiskowym:
- Czas trwania: 28 dni.
- Koszt: Częściowo odpłatne; pacjent ponosi koszty zakwaterowania i wyżywienia, których wysokość zależy od standardu pokoju oraz sezonu.
- Charakterystyka: Program rehabilitacyjny w sanatorium uzdrowiskowym, obejmujący różnorodne zabiegi terapeutyczne.
Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne:
- Czas trwania: Od 6 do 18 dni; wybór długości pobytu zależy od pacjenta.
- Koszt: NFZ finansuje jedynie zabiegi; pacjent pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia.
- Charakterystyka: Codzienne dojazdy do uzdrowiska na zabiegi lecznicze, bez konieczności noclegu.
Agata Jaroszewska