PIT 36 czy PIT 37. Jakie zeznanie podatkowe złożyć w urzędzie skarbowym?
15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT, która pozwala na rozliczenie się z fiskusem online. Zeznania podatkowe za 2022 będziemy mogli składać do 2 maja 2023. Najpierw musimy jednak wiedzieć, jaki rodzaj dokumentu powinniśmy złożyć. Kto składa PIT-36? Dla kogo jest PIT-37? Co daje rozliczenie PIT przez internet? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Złożenie deklaracji podatkowej przez internet to ogromna wygoda. Nie musimy mieć papierowej dokumentacji ani obawiać się pomyłkowego wpisania danych w złym miejscu. Znacznie łatwiej poprawić taki błąd na komputerze. Co najważniejsze, nie musimy też wychodzić z domu i poświęcać czasu na z reguły nieprzyjemne wizyty w urzędzie. To jednak niejedyne zalety rozliczenia PIT online.
Składając zeznanie przez internet, przyspieszamy też termin otrzymania ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku. Zanosząc dokumenty do urzędu, na zwrot możemy czekać do 3 miesięcy. Wysłanie PIT online skraca ten okres do 45 dni. Czas oczekiwania może być oczywiście znacznie krótszy.
Nie zapomnij: Ważne 1,5 proc. w rozliczeniu PIT. To nic nie kosztuje, a może pomóc
PIT przez internet możemy rozliczyć za pomocą e-deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, usługi Twój e-PIT lub za pośrednictwem przeznaczonych do tego zewnętrznych programów. Do złożenia rocznej deklaracji nie jest wymagany podpis elektroniczny. Swoją tożsamość zweryfikujemy, podając pięć informacji:
- imię;
- nazwisko;
- data urodzenia;
- PESEL;
- NIP (jeżeli prowadzimy działalność);
- kwota przychodu za rok poprzedni.
Deklaracje podatkowe za 2022 rok możemy składać do 2 maja 2023 włącznie.
Zeznanie podatkowe PIT-37 składają wszyscy, których przychody były rozliczane przez płatnika (pracodawcę). Jeżeli w danym roku nie rozliczaliśmy się z fiskusem osobiście, np. uzyskiwaliśmy wynagrodzenie tylko z tytułu umowy o pracę, to rozliczamy się formularzem PIT-37.
Zobacz także: Czy PIT-37 rozliczy urząd skarbowy, czy trzeba to zrobić samodzielnie
Dokument z reguły wypełnia się na podstawie PIT-11, który każdy pracownik powinien otrzymać od swojego płatnika do końca lutego. Na PIT-37 nanosimy wtedy kwoty z otrzymanego zeznania od pracodawcy oraz wskazujemy ulgi i odliczenia, które przysługują nam za dany rok podatkowy.
Należy pamiętać, że PIT-37 składamy tylko wtedy, kiedy zaliczki na podatek ze wszystkich naszych dochodów obliczał pracodawca. Choćby jedno źródło zarobku, z którego rozliczaliśmy się samodzielnie, kwalifikuje nas do rozliczenia za pomocą formularza PIT-36.
PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które rozliczały się z fiskusem samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim wpłacania określonych zaliczek na podatek. Z reguły ten formularz jest przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Nawet jeżeli bez pośrednictwa płatnika uzyskaliśmy tylko część naszych przychodów, rozliczamy się za pomocą PIT-36.
W tym roku, za sprawą nowych przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu 2.0, PIT-36 będzie pełnił jeszcze jedną ważną funkcję.
Osoby, które w 2022 były opodatkowane podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową, o ile uznają to za korzystne. Podatnik, który chce zmienić ryczałt na skalę, zrobi to wypełniając PIT-36 zamiast dotychczasowego PIT-28.
Czytaj więcej: Polski Ład. Zmiana formy opodatkowania - o tym musi pamiętać przedsiębiorca
Musimy jednak pamiętać, że wcześniejsze złożenie PIT-28 blokuje możliwość zmiany sposobu opodatkowania. Pośpiech nie jest więc wskazany, tym bardziej że od 2023 roku PIT-28 możemy rozliczać w tym samym terminie co inne formularze, czyli do 2 maja, a nie tak, jak rok temu do końca lutego.
Bez względu na to, czy wypełniamy PIT-36 czy PIT-37, roczne rozliczenie podatkowe za rok 2022 będzie pierwszym podatkiem, za który będziemy mogli zapłacić za pomocą BLIK.
Czytaj także:
Firmy muszą się spieszyć. Ostatni dzwonek na odzyskanie zawyżonych składek ZUS
Najlepsza ulga dla rodzin z 500 plus. Odliczysz aż 1112 zł za jedno dziecko