Wystarczy odliczyć jedną ulgę w Twój e-PIT. Skarbówka zgłosi się do ciebie po dokumenty

Ulga na internet jest chętnie odliczana od podatku dochodowego, gdy przychodzi czas rozliczeń ze skarbówką. Zasady jej użycia są proste - wystarczy ponieść koszty z tytułu opłat za użytkowanie internetu i móc to wykazać przy rozliczeniu PIT. Naliczenie ulgi internetowej w usłudze Twój e-PIT jest bardzo proste. Jednak musimy mieć świadomość, że wówczas zgłosi się do nas skarbówka. Urząd może zażądać dokumentów.

Ulga na internet w rozliczeniu ze skarbówką jest chętnie stosowana przez Polaków. Do skorzystania z niej prawo ma każdy podatnik, który uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniósł koszty związane z użytkowaniem internetu. Takie warunki dopuszczają do skorzystania z ulgi wielu Polaków. Skorzystać można z niej dwukrotnie, ale pod warunkiem, że wydarzy się w dwóch następujących po sobie latach podatkowych.

Reklama

Ulga na internet w PIT. W rozliczeniu ze skarbówką możesz odliczyć 760 zł, a nawet 1520 zł

Ulga na wydatki związane z użytkowaniem internetu albo po prostu ulga internetowa - dzięki niej możemy odliczyć aż 760 zł od podatku. Jeszcze większa jest kwota odliczenia, jeśli rozliczamy się z małżonkiem. Wówczas możemy odliczyć nawet 1520 zł. W wypadku, gdy będziemy korzystać z ulgi na internet w pełni możliwości, czyli zastosujemy to odliczenie w dwóch kolejnych po sobie latach wraz z małżonkiem, przy rozliczeniu ze skarbówką odliczyć możemy aż 3040 zł.

Podczas rozliczania się za pomocą tradycyjnego formularza, musimy użyć druku PIT 0. To właśnie tam powinniśmy nanieść wartości związane z ulgą. Do składanego w skarbówce PIT powinniśmy dorzucić rachunki poświadczające, że to my, zapisani imieniem i nazwiskiem, płacimy określoną sumę na rzecz wskazanego podmiotu z tytułu opłat za internet.

Rozliczenie przez Twój e-PIT z ulgą na internet. Odliczenie stosujesz tak samo

Ulga na internet może zostać rozliczona także w trakcie korzystania z usługi Twój e-PIT. Dzięki niej nie musimy rozliczać sami poszczególnych kwot, ale system Krajowej Administracji Skarbowej wstępnie przelicza podatki za nas. Tak przygotowana deklaracja podatkowa czeka w systemie Ministerstwa Finansów w usłudze Twój e-PIT.

Deklaracja rozliczona przez KAS jest gotowa do wysłania, ale system zajął się nią jedynie w stopniu podstawowym, co oznacza, że nie została zastosowana żadna ulga, ani - nawet jeśli pozostajemy w związku małżeńskim - Twój e-PIT nie zastosuje rozliczenia z małżonkiem za nas. Jeśli więc chcemy rozliczać się z małżonkiem, dzieckiem czy też zastosować ulgę, potrzebne jest zaangażowanie po stronie podatnika.

W wypadku zastosowania ulgi na internet rozliczenie wymaga od nas tego samego, co konieczne jest przy rozliczaniu się na papierze. Musimy wpisać określone kwoty ulgi w poszczególne rubryki i posiadać odpowiednie rachunki, które poświadczą, że zapłaciliśmy wskazaną kwotę za korzystanie z sieci.

Przez usługę Twój e-PIT rozliczysz ulgę na internet bez dokumentów. Skarbówka sama się po nie zgłosi

Przy rozliczaniu się ze skarbówką przez usługę Twój e-PIT nie ma jednak opcji przesłania rachunków, które wskażą, że mamy prawo do odliczenia ulgi na internet. Dokumentów nie da się podpiąć w żaden sposób pod wysyłane przez Twój e-PIT rozliczenie. Co wtedy?

Krajowa Informacja Skarbowa na swojej infolinii informuje, że choć rachunków, nawet w wersji elektronicznej, nie da się wysłać przez Twój e-PIT, to trzeba je mieć cały czas na podorędziu. Okazuje się, że skarbówka w trakcie weryfikowana rozliczenia sama zgłosić się może po dokumenty do tych osób, które rozliczały ulgę na internet w Twój e-PIT.

Powinniśmy mieć więc zachowane faktury gotowe do przedstawienia skarbówce. Ta potrzebuje dokumentacji w celu uprawomocnienia zastosowania ulgi na internet w rozliczeniu podatnika. Mało tego, podatnik, który zastosował ulgę na internet w swoim rozliczeniu ze skarbówką, powinien przechowywać odpowiednie rachunki przez przynajmniej pięć lat. W tym okresie skarbówka może zgłosić się w celu weryfikacji.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga na internet | podatek | skarbówka | Twój e-PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »