Rolnicy muszą szykować się na zmiany. Mają wejść w życie od Nowego Roku
Istotne zmiany dla rolników już niedługo mogą stać się faktem. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem od 1 stycznia 2025 r. polepszeniu ma ulec sytuacja podmiotów skupujących produkty rolne. Projekt zmian w ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR) zakłada m.in. zmniejszenie ilości składanych deklaracji i jednorazowe wpłaty na wskazany rachunek do 14 lutego. Kluczowa jest informacja, iż lista podmiotów, które mogą wnioskować o rekompensatę w ramach FOR, ma zostać wydłużona. Wyjaśniamy szczegóły.
Nowe przepisy lada dzień mogą zmienić codzienność wielu rolników. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) poinformowała o przyjęciu we wtorek (19.11) projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw złożonych przez ministra rolnictwa.
Zgodnie z założeniami przekazanymi w oficjalnym komunikacie przez KPRM, w przypadku pozytywnego procesu legislacyjnego zmiany przedłożone przez Czesława Siekierskiego, szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.
Co dokładnie się zmieni? Sprawa jest o tyle istotna, iż projekt zakłada zmniejszenie formalności i rozszerzenia beneficjentów Funduszu Ochrony Rolnictwa. Politycy chcą również wprowadzić ułatwienia dla podmiotów skupiających produkty rolne.
Jak tłumaczy KPRM, obecny kształt przepisów zezwala Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa wydania decyzji dotyczącej przyznania rekompensaty producentom rolnym, w momencie, gdy nie otrzymają oni od skupujących podmiotów pieniędzy za sprzedane produkty rolne z racji niewypłacalności. Pieniądze te wypłacane są właśnie z Funduszu Ochrony Rolnictwa. FOR ma się jednak zmienić. Znamy dokładne założenia.
Zgodnie z założeniem twórców projektu zmiany ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa kluczowe jest umożliwienie składanie jednej, a nie czterech deklaracji na rok. Co więcej, po 1 stycznia 2025 r. w życie ma wejść przepis ograniczający termin wypłacalności pieniędzy w ramach FOR. Środki mają trafić na wskazany rachunek rolnika do 14 lutego danego roku następującego po roku rozliczeniowym w przypadku jednorazowych wpłat.
Kolejną zmianą proponowaną przez resort rolnictwa jest ograniczenie wysokości nakładania kar za brak złożenia deklaracji do wysokości naliczonych wpłat na rachunek Funduszu. Mowa o kwocie nie wyższej niż 10 tys. zł. Modyfikacją ma zostać również objęta kwota wolna od wpłat. Po wejściu w życie nowych przepisów zostanie ona zmniejszona z 20-krotności do 5-krotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Dodatkowo, rolnicy nie będą musieli składać rocznej deklaracji, gdy kwota wpłat nie przekracza 5-krotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Co jeszcze się zmieni?
Nie tylko kwestie formalne mają ulec zmianie. W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie pojawia się również wiadomość o rozszerzeniu listy podmiotów, które będą mogły starać się o pieniądze w ramach rekompensaty z FOR. Lista ta ma powiększyć się o:
- organizacje producentów owoców i warzyw lub zrzeszeń organizacji producentów owoców i warzyw,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
- grupy producentów rolnych lub związki grup producentów rolnych,
- organizacje producentów rolnych lub zrzeszeń organizacji producentów rolnych,
- spółdzielnie rolników lub związki spółdzielni rolników,
- rolnicze zrzeszenia branżowe.
Jaroszewska Agata