Emmanuel Macron
Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:18)
Aktualizacja Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (13:29)
Emmanuel Macron jest jedną z najbardziej znaczących postaci francuskiej polityki w XXI wieku. Od 2017 roku pełni funkcję prezydenta Republiki Francuskiej, stając się jednym z najmłodszych przywódców w historii tego kraju.
Emmanuel Macron - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Francja
Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron urodził się 21 grudnia 1977 roku w Amiens. Jego droga do prezydentury była wyjątkowa, a jego kadencje charakteryzowały się licznymi wyzwaniami zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Wczesne lata i wykształcenie
Macron pochodzi z rodziny o wysokim statusie społecznym - jego ojciec, Jean-Michel Macron, jest profesorem neurologii, a matka, Françoise Noguès, pracowała jako lekarka.
Emmanuel Macron kształcił się w prestiżowych szkołach - najpierw w jezuickim liceum w Amiens, a następnie w paryskiej szkole średniej Lycée Henri-IV.
Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Université de Paris X, gdzie uzyskał dyplom DEA z zakresu filozofii.
Jego zainteresowania filozoficzne były na tyle silne, że w latach 1999-2001 pracował jako asystent filozofa Paula Ricoura, z którym współpracował przy wydaniu książki "La Mémoire, l’histoire, l’oubli".
Po studiach z filozofii, Macron kontynuował edukację na Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu oraz w École nationale d’administration (ENA) - uczelni, która kształciła wielu francuskich polityków.
Te instytucje odegrały kluczową rolę w kształtowaniu jego podejścia do polityki i zarządzania państwem.
Kariera zawodowa i polityczna przed prezydenturą
Po ukończeniu ENA, Macron rozpoczął karierę jako członek korpusu inspektorów finansowych w ramach Inspection générale des finances, gdzie zajmował się audytem i kontrolą finansową w administracji państwowej. W tym okresie zaczął budować swoją sieć kontaktów w kręgach politycznych i finansowych.
W 2008 roku, po kilku latach pracy w administracji publicznej, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajął się bankowością inwestycyjną w Rothschild & Cie Banque, kontrolowanej przez rodzinę Rothschildów.
W banku tym brał udział w jednej z największych transakcji, jaką było przejęcie przez Nestlé filii koncernu Pfizer o wartości ponad 9 miliardów euro. Ta transakcja przyniosła mu sławę i ugruntowała jego pozycję jako jednego z najbardziej obiecujących finansistów młodego pokolenia we Francji.
Równocześnie z pracą w bankowości, Macron angażował się w politykę. Od 2006 do 2009 roku był członkiem Partii Socjalistycznej. W 2012 roku został zastępcą sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego w administracji prezydenta François Hollande’a, co otworzyło mu drogę do najwyższych szczebli francuskiej polityki.
W 2014 roku Macron objął stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa, zastępując Arnauda Montebourga. Jako minister, Macron skupił się na reformach gospodarczych, które miały na celu liberalizację rynku pracy i stymulowanie wzrostu gospodarczego.
Jego reformy spotkały się jednak z oporem ze strony związków zawodowych, co nie przeszkodziło mu jednak w zdobyciu popularności wśród części społeczeństwa, szczególnie wśród przedsiębiorców i młodych ludzi.
Droga do prezydentury
W 2016 roku Macron założył własny ruch polityczny pod nazwą En Marche!, który szybko zdobył popularność, stając się platformą dla jego kandydatury w wyborach prezydenckich w 2017 roku. W sierpniu 2016 roku Macron odszedł z urzędu ministra gospodarki, deklarując start w wyborach jako kandydat niezależny.
W kampanii wyborczej Macron zdobył szerokie poparcie, m.in. od polityków z różnych stron sceny politycznej, co uczyniło jego kandydaturę wyjątkową.
W pierwszej turze wyborów 23 kwietnia 2017 roku zajął pierwsze miejsce z wynikiem 24,01 proc. głosów, co pozwoliło mu przejść do drugiej tury, w której zmierzył się z Marine Le Pen z Frontu Narodowego.
W drugiej turze, która odbyła się 7 maja 2017 roku, Macron zdobył 66,10 proc. głosów, stając się najmłodszym prezydentem w historii Francji.
Prezydentura
Po objęciu urzędu prezydenta 14 maja 2017 roku, Macron stanął przed wieloma wyzwaniami. Jego pierwsze lata prezydentury były zdominowane przez reformy gospodarcze i społeczne, w tym kontrowersyjne zmiany w systemie emerytalnym, które wywołały masowe protesty.
Pomimo oporu, Macron konsekwentnie dążył do realizacji swoich celów, co często stawiało go w konflikcie z różnymi grupami społecznymi.
Macron odgrywał również aktywną rolę na arenie międzynarodowej. Jego relacje z innymi przywódcami europejskimi, zwłaszcza z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, były kluczowe dla kształtowania polityki Unii Europejskiej. Macron dążył do wzmocnienia integracji europejskiej oraz promowania autonomii strategicznej Europy, zwłaszcza w kontekście rosnących napięć geopolitycznych.
W 2022 roku Macron ponownie ubiegał się o urząd prezydenta i wygrał wybory, zdobywając 58,54 proc. głosów w drugiej turze, pokonując ponownie Marine Le Pen. Jego druga kadencja zaczęła się w maju 2022 roku i była kontynuacją jego polityki reform oraz aktywnej roli na arenie międzynarodowej.
We wrześniu 2022 roku, jego ugrupowanie LREM przeszło rebranding i przyjęło nową nazwę - Renaissance, a Macron objął funkcję honorowego przewodniczącego partii. 9 czerwca 2024 roku, po ogłoszeniu słabych wyników w wyborach europejskich, zdecydował się na rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
W przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się po rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego, partia Renaissance nie zdołała odzyskać pełnej kontroli nad parlamentem.
Wynik wyborów pokazał znaczący spadek poparcia dla ugrupowania Emmanuela Macrona, co przełożyło się na utratę wielu mandatów na rzecz partii opozycyjnych, w tym Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen i lewicowej koalicji NUPES.
Nowy układ sił w parlamencie postawił prezydenta w trudnej sytuacji, zmuszając go do poszukiwania koalicji i kompromisów, aby móc realizować swoje polityczne zamierzenia w drugiej kadencji.
Życie prywatne
Życie prywatne Emmanuela Macrona wzbudzało duże zainteresowanie mediów, zwłaszcza jego małżeństwo z Brigitte Trogneux, która była jego nauczycielką w liceum. Para poznała się, gdy Macron miał 15 lat, a ich związek rozpoczął się rok później, co wywołało wiele kontrowersji.
Pomimo różnicy wieku i początkowego sprzeciwu rodziny, para wzięła ślub w 2007 roku, a Brigitte Macron stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych Pierwszych Dam we Francji.
Temat Emmanuel Macron znajdziesz również w serwisie:
Emmanuel Macron - Wiadomości
-
Jednoznaczna deklaracja ws. umowy z Mercosur. Na szali "suwerenność europejskiego rolnictwa"
Czwartek, 12 grudnia (14:44)Umowa z państwami Mercosur nie przestaje budzić wielkich emocji w całej Europie. Rolnicy z państw członkowskich protestują wobec planów Komisji Europejskiej i część rządów zgłosiła swój... -
Więcej inwestycji i więcej długów. Macron apeluje do Europy
Środa, 17 stycznia (19:52)Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w środę Unię Europejską do zaciągnięcia wspólnego długu na cele inwestycyjne. - Potrzebujemy więcej europejskich inwestycji publicznych -... -
Co dalej z reformą emerytalną we Francji? Jest decyzja Rady Konstytucyjnej
Piątek, 14 kwietnia 2023 (18:08)Francuska Rada Konstytucyjna (odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego) zadecydowała o dalszych losach reformy emerytalnej we Francji. Rada zaaprobowała większość założeń reformy... -
Co wynika z chińskiej podróży Macrona? "Podpisano szereg porozumień"
Piątek, 7 kwietnia 2023 (16:25)Długoterminowa współpraca EDF (Electricite de France) z chińskimi partnerami w energetyce jądrowej; plany budowy nowej linii produkcyjnej dla Airbusa, czy wreszcie szersze otwarcie... -
Francja. Ważny tydzień dla reformy emerytalnej
Poniedziałek, 3 kwietnia 2023 (18:22)Francja wkracza w decydujący tydzień po przyjęciu reformy emerytalnej. Od dzisiaj do czwartku włącznie toczone przez premier Élisabeth Borne rozmowy z politykami i związkowcami będą... -
Brakuje paliwa na francuskich stacjach. To skutek protestów
Czwartek, 23 marca 2023 (12:10)W związku z protestami przeciwko reformie emerytalnej na 14,4 proc. stacji benzynowych w całej Francji nie było w środę benzyny ani oleju napędowego - podał w czwartek dziennik "Le... -
Francja: Elektrownie jądrowe ograniczyły produkcje przez strajki
Piątek, 3 marca 2023 (17:36)W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w... -
Konieczność dłuższej pracy nie przemawia do Francuzów. "System nie ma szans przetrwać"
Niedziela, 19 lutego 2023 (07:50)Francuzi nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Kolejna już reforma, tym razem prezydenta Emmanuela Macrona, napotkała na wielki sprzeciw związków zawodowych...