Hanna Gronkiewicz-Waltz

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (11:30) Aktualizacja Poniedziałek, 4 listopada 2024 (11:30)
Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz, urodzona 4 listopada 1952 roku w Warszawie, jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w polskiej polityce i finansach. Prawniczka, ekonomistka oraz profesor nauk prawnych, pełniła kluczowe funkcje publiczne, w tym prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz prezydent Warszawy. Jej dorobek zawodowy obejmuje także liczne działania na rzecz modernizacji stolicy oraz szeroką działalność akademicką. Była również zaangażowana w politykę na szczeblu krajowym i europejskim.
Hanna Gronkiewicz-Waltz - najważniejsze informacje
Hanna Gronkiewicz-Waltz /Jacek Domiński /Reporter

Hanna Gronkiewicz-Waltz - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Młodość i wykształcenie

Hanna Gronkiewicz-Waltz urodziła się w Warszawie, w rodzinie Wojciecha i Marii Gronkiewiczów. Ojciec był adwokatem i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, natomiast matka pracowała w handlu zagranicznym.

Młoda Hanna do 12. roku życia mieszkała u dziadków w Płocku, a następnie przeniosła się do Warszawy, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 113 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Dobiszewskiego. Jej wykształcenie obejmuje także studia muzyczne.

W 1975 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w publicznym prawie gospodarczym. W 1981 uzyskała stopień doktora nauk prawnych, a w 1993 habilitowała się na podstawie pracy dotyczącej roli banku centralnego w gospodarce. W 2013 roku otrzymała tytuł profesora nauk prawnych.

Kariera naukowa

Po ukończeniu studiów, Gronkiewicz-Waltz rozpoczęła pracę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej dorobek naukowy skupia się głównie na prawie bankowym i gospodarczym. Pracowała również jako adiunkt na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej oraz była profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Była członkiem wielu organizacji naukowych, w tym Collegium Invisibile. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego

W 1992 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz została powołana przez Sejm na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego, co uczyniło ją pierwszą kobietą na tym stanowisku w Polsce.

W czasie jej kadencji upłynniono kurs złotego oraz wprowadzono denominację polskiej waluty. Funkcję prezesa NBP sprawowała do 2000 roku, a w latach 1998-2000 była także przewodniczącą Rady Polityki Pieniężnej. Jej wkład w stabilizację polskiej gospodarki został wysoko oceniony, co zaowocowało wyróżnieniem jej w międzynarodowych rankingach bankowców.

W 1995 roku Gronkiewicz-Waltz wzięła udział w wyborach prezydenckich jako kandydatka popierana przez konserwatywne środowiska, uzyskując jednak zaledwie 2,76 proc. głosów.

Wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Po zakończeniu pracy w NBP, w 2001 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w Londynie, odpowiedzialnego za zarządzanie zasobami ludzkimi i administracją.

Funkcję tę sprawowała do 2004 roku, przyczyniając się do rozwoju strategii banku w obszarze inwestycji w rozwijające się gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej.

Działalność polityczna

W 2005 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, obejmując stanowisko wiceprzewodniczącej partii. W tym samym roku uzyskała mandat poselski w wyborach parlamentarnych, zdobywając największą liczbę głosów w okręgu warszawskim. Jako posłanka V kadencji Sejmu przewodniczyła Komisji Skarbu Państwa.

Prezydent Warszawy

W 2006 roku Platforma Obywatelska zgłosiła Gronkiewicz-Waltz jako kandydatkę na prezydenta Warszawy. W drugiej turze wyborów pokonała Kazimierza Marcinkiewicza, zdobywając 53,18% głosów. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku i sprawowała urząd przez trzy kadencje, do 2018 roku.

Podczas prezydentury Hanna Gronkiewicz-Waltz znacząco przyczyniła się do modernizacji stolicy. Powstały wówczas takie obiekty, jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Most Marii Skłodowskiej-Curie.

Ukończono budowę pierwszej linii metra i rozpoczęto prace nad centralnym odcinkiem drugiej linii. Podjęła również decyzje dotyczące modernizacji Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz wdrożenia systemu rowerów miejskich Veturilo.

Jej rządy nie były jednak wolne od kontrowersji, zwłaszcza w kontekście afery reprywatyzacyjnej, która wybuchła w 2016 roku. Zarzuty dotyczące nieprawidłowości w procesie zwrotu nieruchomości warszawskich doprowadziły do powołania Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Choć Gronkiewicz-Waltz nie była bezpośrednio oskarżana, wielu komentatorów politycznych uważało, że ponosiła polityczną odpowiedzialność za te nieprawidłowości.

Inwestycje i rozwój stolicy

Podczas prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, Warszawa przeszła szereg kluczowych modernizacji infrastrukturalnych. Rozbudowa sieci metra, rewitalizacja bulwarów wiślanych oraz liczne inwestycje w transport publiczny, w tym zakup nowoczesnych autobusów i tramwajów, przyczyniły się do poprawy jakości życia w stolicy. Zrealizowano również inwestycje w edukację, zdrowie oraz kulturę.

Późniejsza działalność

Po zakończeniu prezydentury Hanna Gronkiewicz-Waltz zaangażowała się w działalność europejską. W 2019 roku została powołana na przewodniczącą misji doradczej ds. klimatyczno-neutralnych miast przy Komisji Europejskiej. W ramach tej funkcji zajmowała się kwestiami związanymi z redukcją emisji CO2 i zrównoważonym rozwojem miast.

W 2022 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Warszawy, co było symbolicznym podziękowaniem za lata pracy na rzecz rozwoju stolicy. W 2024 roku kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskała mandatu.

Temat Hanna Gronkiewicz-Waltz znajdziesz również w serwisie:

Hanna Gronkiewicz-Waltz - Wiadomości

  • Tyle od ZUS w ramach emerytury dostała Hanna Gronkiewicz-Waltz

    Tyle od ZUS w ramach emerytury dostała Hanna Gronkiewicz-Waltz

    Środa, 30 października (18:35)
    Informacje na temat emerytury Hanny Gronkiewicz-Waltz trafiły do opinii publicznej. Była prezydent Warszawy musiała złożyć aktualne oświadczenie majątkowe. Pieniądze, jakie trafiły do...
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie europosłanką. Na takie zarobki może liczyć

    Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie europosłanką. Na takie zarobki może liczyć

    Piątek, 20 września (16:52)
    Na pensję rzędu 10 377,43 euro brutto miesięcznie może liczyć Hanna Gronkiewicz-Waltz po objęciu mandatu europosłanki. Daje to obecnie niemal 45 tys. zł, zaś "na rękę" - niemal 35 tys....
  • Oboje rządzili NBP, teraz walczyli o mandat europosła. Znamy wyniki wyborów

    Oboje rządzili NBP, teraz walczyli o mandat europosła. Znamy wyniki wyborów

    Poniedziałek, 10 czerwca (10:15)
    Jak wynika z ostatecznych wyników wyborów Marek Belka i Hanna Gronkiewicz-Waltz nie otrzymali mandatu posła do Parlamentu Europejskiego. W przeszłości oboje stali na czele Narodowego...
  • Reklama
  • A. Glapiński przed Trybunałem Stanu? Była prezes NBP: nie był niezależny

    A. Glapiński przed Trybunałem Stanu? Była prezes NBP: nie był niezależny

    Wtorek, 26 marca (06:35)
    Jak uważa była prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz, złożenie wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest uzasadnione. Jej...
  • Trwa remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie

    Piątek, 26 czerwca 2015 (16:36)
    Trwa remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Ucierpiał na skutek pożaru, do którego doszło 14 lutego br. Ogień był gaszony przez 12 godzin, a temperatura miejscami sięgała 1000 stopni...
  • Gruba Kaśka ma już 50 lat

    Gruba Kaśka ma już 50 lat

    Wtorek, 30 września 2014 (06:00)
    Z okazji 50. rocznicy uruchomienia studni infiltracyjnej "Gruba Kaśka" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz zaproszeni goście zwiedzili "Grubą Kaśkę", gdzie zostali...
  • Reklama
  • Warszawa chce stworzyć przestrzeń dla innowacyjnych firm

    Warszawa chce stworzyć przestrzeń dla innowacyjnych firm

    Czwartek, 22 maja 2014 (06:00)
    Stołeczny samorząd podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia kompleksowego systemu wsparcia lokalnych start-upów. Projekt ma pomagać najmniejszym firmom w zdobywaniu kapitału na start...
  • Wielkie zmiany cen biletów w Warszawie

    Czwartek, 22 sierpnia 2013 (17:02)
    W 2014 r. bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Warszawie będzie zastąpiony 75-minutowym, nie wzrośnie cena biletu 20-minutowego, mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, mniej...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »