Kamala Harris

Środa, 4 grudnia 2024 (09:05) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (09:16)
Kamala Harris jest jedną z najbardziej wpływowych postaci na amerykańskiej scenie politycznej. Jako pierwsza kobieta, a także pierwsza osoba o kolorze skóry innym niż biały, objęła stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, stając się symbolem zmieniającego się oblicza amerykańskiej polityki.
Kamala Harris - najważniejsze informacje
Kamala Harris /SAUL LOEB / AFP /East News

Kamala Harris - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Stany Zjednoczone (USA)

Kamala Devi Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland, Kalifornia. Jej życie, pełne wyzwań i przełomowych osiągnięć, jest inspirującą historią walki o sprawiedliwość i równość. 

Edukacja

Kamala Harris przyszła na świat w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. Jej matka, Shyamala Gopalan, była lekarką specjalizującą się w badaniach nad rakiem piersi, a ojciec, Donald J. Harris, znanym ekonomistą. 

Imię Kamala, które w sanskrycie oznacza "lotos", nawiązuje do jej bogatego dziedzictwa kulturowego, które miało istotny wpływ na jej wychowanie. 

Gdy Kamala miała siedem lat, jej rodzice się rozwiedli, a opiekę nad nią i jej młodszą siostrą, Mayą, przejęła matka. W wieku 12 lat Kamala wraz z rodziną przeniosła się do Montrealu, gdzie jej matka rozpoczęła pracę badawczą w Żydowskim Szpitalu Ogólnym oraz pracę dydaktyczną na Uniwersytecie McGilla. 

W okresie dorastania Kamala angażowała się społecznie, tworząc z innymi małą grupę taneczną, która występowała w lokalnych domach kultury i na imprezach charytatywnych. Ukończyła liceum w Montrealu w 1981 roku. 

Dalszą edukację Kamala kontynuowała na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów dla Afroamerykanów, gdzie zdobyła tytuł licencjata z politologii i ekonomii. 

W czasie studiów aktywnie uczestniczyła w różnych organizacjach studenckich, brała udział w protestach przeciwko segregacji rasowej i dołączyła do korporacji Alpha Kappa Alpha, pierwszego afroamerykańskiego studenckiego bractwa. W 1989 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Kalifornijskim, zdobywając stopień juris doctor. 

Kariera prawnicza

Kamala Harris rozpoczęła swoją karierę prawniczą w 1990 roku, kiedy to została przyjęta do Kalifornijskiej Izby Adwokackiej. Specjalizowała się w sprawach dotyczących molestowania seksualnego dzieci, co odzwierciedlało jej głębokie zaangażowanie w walkę o prawa pokrzywdzonych i sprawiedliwość. 

W latach 1990-1998 pracowała jako zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, zdobywając doświadczenie, które miało stać się fundamentem jej późniejszej kariery politycznej. 

W 2004 roku Kamala Harris została wybrana na prokuratora okręgową San Francisco, stając się pierwszą kobietą o innym niż biały kolorze skóry pełniącą ten urząd. Jej praca na tym stanowisku była skoncentrowana na reformach systemu sprawiedliwości, w tym na walce z recydywizmem oraz promowaniu programów resocjalizacji. 

Prokurator generalna Kalifornii

W 2011 roku Kamala Harris została wybrana na prokuratora generalną Kalifornii, stając się pierwszą kobietą, osobą o innym niż biały kolorze skóry i osobą azjatyckiego pochodzenia, która objęła ten urząd. W trakcie swojej kadencji Harris skupiła się na ochronie praw konsumentów, obronie praw obywatelskich oraz reformie wymiaru sprawiedliwości. 

Mimo że była zdeklarowaną przeciwniczką kary śmierci, jako prokurator generalna musiała bronić jej w sądzie. Decyzja o złożeniu apelacji od orzeczenia sędziego federalnego, który uznał karę śmierci za niekonstytucyjną, spotkała się z kontrowersjami, ale pokazała jej pragmatyzm w pełnieniu obowiązków. 

Harris odegrała również kluczową rolę w walce z kryzysem wykluczenia mieszkaniowego, który uderzył w Kalifornię po kryzysie finansowym z 2008 roku. Wynegocjowała ugodę opiewającą na 25 miliardów dolarów na rzecz właścicieli domów dotkniętych tym kryzysem, co uznano za jedno z jej największych osiągnięć na stanowisku prokuratora generalnego. 

Senator Stanów Zjednoczonych

W 2016 roku Kamala Harris została wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej, stając się drugą kobietą o kolorze skóry innym niż biały oraz pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia wybraną do Senatu USA. 

Jej praca w Senacie była skoncentrowana na kwestiach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, sprawami rządowymi, wywiadem oraz budżetem. Harris była również zaangażowana w reformę systemu imigracyjnego oraz walkę z dyskryminacją. 

Jako senator, Harris zyskała reputację jako twarda i skuteczna polityk, znana z ostrego przesłuchiwania świadków podczas przesłuchań senackich. Jej praca w komisjach senackich, zwłaszcza w Komisji ds. Sądownictwa, przyniosła jej uznanie zarówno wśród demokratów, jak i przeciwników politycznych. 

Wybory prezydenckie 2020

W styczniu 2019 roku Kamala Harris ogłosiła swoją kandydaturę na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach w 2020 roku, stając się jedną z głównych kandydatek w prawyborach Partii Demokratycznej. Jej kampania, zainspirowana postacią Martina Luthera Kinga i Shirley Chisholm, skupiła się na kwestiach sprawiedliwości społecznej, równości rasowej i reformie systemu wymiaru sprawiedliwości. 

Początkowo Harris osiągała dobre wyniki w sondażach, jednak w miarę trwania kampanii jej popularność zaczęła spadać. W grudniu 2019 roku z powodu braku środków finansowych wycofała swoją kandydaturę. Jednak jej pozycja w partii pozostała silna, co zaowocowało nominacją na kandydata na wiceprezydenta u boku Joe Bidena w sierpniu 2020 roku. 

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

20 stycznia 2021 roku Kamala Harris została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, stając się pierwszą kobietą, pierwszą osobą kolorową i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. 

Jej rola jako wiceprezydenta była szczególnie istotna w kontekście trudnych wyzwań, przed którymi stanęła administracja Bidena, w tym pandemii COVID-19, reformy systemu sprawiedliwości oraz walki ze zmianami klimatycznymi. 

Harris pełniła również funkcję przewodniczącej Senatu, mając kluczowy wpływ na uchwalanie ustawodawstwa. Jej głos, jako przewodniczącej Senatu, był decydujący w przypadku równego podziału głosów, co miało miejsce przy uchwalaniu pakietu stymulacyjnego American Rescue Plan Act w 2021 roku. 

Wybory prezydenckie 2024

Wybory prezydenckie w 2024 roku były dla Kamali Harris kolejnym ważnym etapem w jej karierze. Po ogłoszeniu przez Joe Bidena rezygnacji ze startu w wyborach, Harris stała się naturalnym kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta. 

Jej nominacja została oficjalnie potwierdzona podczas Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu 2024 roku, co uczyniło ją pierwszą czarnoskórą kobietą nominowaną na prezydenta przez jedną z dwóch głównych partii politycznych w Stanach Zjednoczonych. 

Temat Kamala Harris znajdziesz również w serwisie:

Kamala Harris - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »