Leszek Czarnecki

Poniedziałek, 21 października 2024 (15:33) Aktualizacja Poniedziałek, 21 października 2024 (15:36)
Leszek Janusz Czarnecki to jedna z najbardziej wpływowych postaci polskiego świata biznesu. Urodzony 9 maja 1962 roku we Wrocławiu, Czarnecki jest inżynierem, doktorem nauk ekonomicznych oraz autorem kilku książek, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju myśli ekonomicznej i przedsiębiorczości w Polsce.
Leszek Czarnecki - najważniejsze informacje
Leszek Czarnecki /Łukasz Giza /Agencja FORUM

Leszek Czarnecki - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i wczesna kariera

Czarnecki ukończył studia inżynierskie na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej w 1986 roku. Już w trakcie studiów zainteresował się biznesem, a jego pierwszy projekt biznesowy - Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN, które założył w 1986 roku - zajmowało się pracami podwodnymi.

W 1993 roku obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, prezentując pracę zatytułowaną "Model systemu informacyjnego przedsiębiorstwa leasingowego w warunkach polskiej gospodarki rynkowej".

Mimo ogromnych sukcesów w biznesie, nie wszystko poszło zgodnie z planem. W 2019 roku rada Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odmówiła mu nadania stopnia doktora habilitowanego.

Działalność gospodarcza

Leszek Czarnecki to przedsiębiorca, który zbudował swoją pozycję dzięki umiejętnemu zarządzaniu i strategicznym decyzjom.

Jest większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, takich jak Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance i Idea Bank.

Jego największym sukcesem biznesowym było założenie w 1991 roku Europejskiego Funduszu Leasingowego, pierwszej firmy leasingowej w Polsce.

EFL szybko stało się liderem na rynku, a w 2001 roku Czarnecki sprzedał firmę francuskiemu bankowi Crédit Agricole za 900 milionów złotych. Było to jedno z największych przejęć w Polsce po transformacji ustrojowej.

Czarnecki rozwijał swoją działalność w sektorze finansowym, zakładając i zarządzając licznymi instytucjami, w tym Getin Bankiem, który później połączył się z Noble Bankiem, tworząc Getin Noble Bank. Był również zaangażowany w sektor ubezpieczeń, będąc przewodniczącym rady nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa.

Jednym z jego najbardziej znanych projektów deweloperskich jest Sky Tower we Wrocławiu, który powstał na miejscu wyburzonego wieżowca Poltegor Centre.

Projekt ten, zrealizowany przez spółkę LC Corp, której właścicielem był Czarnecki, jest jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce.

Działalność społeczna i filantropijna

Leszek Czarnecki jest także zaangażowany w liczne inicjatywy społeczne i filantropijne. W 2009 roku zainicjował projekt "Przedsiębiorczość - inicjatywa Leszka Czarneckiego", w ramach którego organizowane były debaty na czołowych polskich uczelniach ekonomicznych.

Celem projektu było dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze studentami, a także wsparcie młodych przedsiębiorców poprzez finansowanie ich planów biznesowych w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam".

Jest również fundatorem Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich, która powstała w 2007 roku we Wrocławiu pod nazwą LC Heart. Fundacja ta wspiera dzieci i młodzież w wyrównywaniu szans edukacyjnych, finansując liczne programy pomocowe.

Czarnecki wraz z żoną Jolantą Pieńkowską przeznaczył na ten cel 56 milionów złotych. 
W 2012 roku, we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, założył Fundację St Antony’s College Oxford Noble, która zainaugurowała Program Studiów o Współczesnej Polsce. Program ten jest pierwszym tej skali projektem poświęconym badaniom nad współczesną Polską na międzynarodowej arenie akademickiej.

Pasja do nurkowania

Czarnecki jest również pasjonatem nurkowania. Był jednym z najmłodszych instruktorów nurkowania w Polsce, zdobywając uprawnienia w wieku 22 lat.

W ciągu swojej kariery nurkowej ustanowił kilka rekordów, w tym rekord Polski w głębokości nurkowania w jaskiniach (194 metry) oraz rekord świata w najdłuższym nurkowaniu jaskiniowym (przepłynięcie ponad 17 kilometrów podwodnych korytarzy w Meksyku).

W ciągu swojej kariery nurkowej brał udział w wielu ekspedycjach, w tym nurkowaniu na Biegunie Północnym, atolu Bikini, w jeziorze Bajkał na Syberii oraz na Antarktydzie.

Kontrowersje i wyzwania

Kariera Leszka Czarneckiego nie obyła się bez kontrowersji. W 2018 roku media ujawniły nagranie rozmowy pomiędzy Czarneckim a przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Według Czarneckiego, Chrzanowski miał oferować przychylność nadzoru finansowego w zamian za 40 milionów złotych.

Sprawa ta wywołała szerokie kontrowersje i doprowadziła do dymisji Chrzanowskiego. 
Czarnecki był również oskarżany o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL jako tajny współpracownik o pseudonimie "Ernest". Przyznał się do podpisania zobowiązania, jednak zaprzeczał, jakoby przekazywał informacje.

Wyróżnienia i nagrody

Czarnecki zdobył liczne wyróżnienia i nagrody za swoje osiągnięcia w biznesie. W 1998 roku został uznany za jednego z dziesięciu najlepszych menadżerów w Europie Środkowej przez "The Wall Street Journal". W 2004 roku "Financial Times" uznał go za jedną z 25 wschodzących gwiazd europejskiego biznesu.

W 2010 roku znalazł się na liście Światowych Miliarderów magazynu "Forbes", zajmując 721. miejsce z majątkiem szacowanym na 1,4 miliarda dolarów. Był również wielokrotnie wyróżniany w polskich rankingach biznesowych, w tym jako "Przedsiębiorca Roku" i "Finansista Roku".

Leszek Czarnecki - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »