Jak obliczyć emeryturę? Możesz to zrobić sam, ZUS udostępnił narzędzie

Kalkulator emerytalny ZUS to rewolucyjne narzędzie, które pozwala obliczyć swoją emeryturę. Od dawna już wiadomo, że w przyszłości, jeśli nic się nie zmieni, dzisiejsze aktywne zawodowo osoby może czekać zderzenie z głodowymi świadczeniami. Tym bardziej warto już dziś zainteresować się, jak obliczyć swoją emeryturę i podjąć odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. W kalkulacjach pomoże kalkulator emerytalny ZUS, a my podpowiadamy gdzie go znaleźć oraz jak z niego korzystać.

Co to jest emerytura?

Emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne, które przysługuje w ramach zabezpieczenia społecznego w zależności od przewidywanego osiągnięcia wieku emerytalnego. Co to jest emerytura? Etymologia samego słowa to łacińskie "emerere", czyli zasłużyć, a to bardzo ważna składowa świadczenia. Emerytura jest możliwa dzięki regularnemu odprowadzaniu składek i trafia do osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym.

Reklama

Emerytura w Polsce wypłacana jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Główny jej cel to oczywiście finansowe zabezpieczenie osób, które z uwagi na swój stan nie mogą podjąć się zarobkowej pracy. Moment przejścia na emeryturę zależy od płci czy wykonywanego zawodu. Powszechni wiek emerytalny w naszym kraju to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak obliczyć swoją emeryturę?   

Jak obliczyć emeryturę?

Emerytura jest wyliczana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Podstawa obliczenia emerytury to kwota składek na ubezpieczenia emerytalne. Mowa o tych zaksięgowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. Jak obliczyć emeryturę?

Średnie dalsze trwanie życia publikuje co roku Główny Urząd Statystyczny. Obecnie wynosi  254,3 miesięcy dla 60-latków, a dla 65-latków 210,0 miesięcy. Jak obliczyć emeryturę? Jeżeli życie seniorów zgodnie z danymi GUS wydłuża się, to wysokość nowo przyznawanych świadczeń będzie niższa. Część ekspertów krytykuje ten sposób obliczania emerytury, tłumacząc, że obliczenie długości życia seniorów na emeryturze to duża konfabulacja, co pokazała chociażby pandemia koronawirusa.

ZUS udostępnił narzędzie do obliczeń. Gdzie je znaleźć?

Jak obliczyć emeryturę? Dostęp do narzędzi obliczeń znajdziemy po zalogowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS TUTAJ. Kolejny krok to wybranie w głównym oknie zakładki "Ubezpieczony". Po wejściu do panelu ubezpieczonego należy wybrać "Kalkulator emerytalny". Ten daje możliwość przeprowadzenia obliczeń w wersji uproszczonej lub zaawansowanej.

Kalkulator emerytalny ZUS w wersji uproszczonej to mniejsza liczba parametrów do uzupełnienia. Stąd obliczenie emerytury od teraz do momentu przejścia na emeryturę nie zmieni się. Kalkulator emerytalny ZUS w wersji zaawansowanej to więcej opcji i dokładniejsze wyliczenia, bo możemy podać różne wynagrodzenia czy wyłączać poszczególne lata z okresu ubezpieczenia.

Jak korzystać z kalkulatora na PUE ZUS?

Kalkulator emerytalny ZUS udostępnia trzy opcje świadczeń. Dlatego świadczeniobiorca musi wybrać z: "Emerytura na nowych zasadach", "Emerytura na dotychczasowych zasadach" oraz "Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne". Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. powinny wybrać opcję "Emerytura na nowych zasadach". Jak obliczyć swoją emeryturę?

Kalkulator emerytalny w nowym oknie udostępni tablicę z polami, które należy uzupełnić. Część z nich wypełni się automatycznie danymi zapisanymi na naszym koncie w ZUS. Pozostałe pola należy uzupełnić samodzielnie i trzeba podać takie informacje jak chociażby dane o odprowadzaniu składek OFE. Jak obliczyć emeryturę? Po wypełnieniu wszystkich pól należy wybrać opcję "Oblicz", po czym pojawi się "Okno obliczeń".

Kalkulator emerytalny ZUS zaprezentuje wartości prognozowanej emerytury wraz z krótkim opisem. Co ważne, podane wyniki zależą od wielu czynników, w tym nowych, które mogą pojawić się w przyszłości i które zmienią wysokość emerytury. Niemniej kalkulator emerytalny ZUS poinformuje nas o tym, jaki jest stan konta oraz subkonta w ZUS w momencie przejścia na emeryturę z uwzględnieniem waloryzacji, a także poda dane o:

  • kwocie zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne bez składek na OFE i subkonto;
  • kwocie zwaloryzowanego kapitału początkowego;
  • kwocie zapisanej na subkoncie.

Jak ZUS oblicza wysokość emerytury? Prognozowana stawka powstaje w ten sposób, że zakład dzieli podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia osób w wieku równym naszemu wiekowi, gdy będziemy przechodzić na emeryturę. Co zrozumiałe, obliczenie wysokości emerytury przy pomocy kalkulatora ZUS nie jest podstawą do żadnych roszczeń.

CZYTAJ TAKŻE:

Staż pracy do emerytury. Co się do niego wlicza?

ZUS przeprowadził waloryzację kapitału. Emerytura wyższa nawet o 500 zł

Kiedy ZUS wypłaca emeryturę? Możesz zmienić swój termin wypłaty, ale jest haczyk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci | emerytura | wysokość emerytur | ZUS | świadczenia emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »