Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy? Sprawdź swoje uprawniania

Umowa zlecenie jest popularnym sposobem zatrudniania pracowników przez mniejszych przedsiębiorców. Pozwala to ograniczyć formalności i zmniejszyć nieco koszt zatrudnienia pracownika. Jednak czy umowa zlecenie jest korzystniejsza dla zatrudnionego niż umowa o pracę? Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy, od których zależy m.in. czas przejścia na emeryturę?

Co to jest staż pracy i na co wpływa?

Staż pracy nie jest dokładnie zdefiniowany przez kodeks pracy. Określa on jedynie czas, w którym pracownik wykonywał pracę na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy. Do stażu pracy wliczają się także okresy, w których pracownik był zatrudniony, ale nie wykonywał pracy na rzecz pracodawcy np. podczas czynnej i zawodowej służby wojskowej, prowadzenia gospodarstwa rolnego, przebywania na urlopie wychowawczym. Według kodeksu pracy do stażu pracy wliczają się także okresy edukacji

Reklama
  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany 
  • programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, 
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania 
  • nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, 
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) 
  • szkół zawodowych - 5 lat, 
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, 
  • szkoły policealnej - 6 lat, 
  • szkoły wyższej - 8 lat. 

Do stażu pracy nie wliczają się jednak studia podyplomowe, a także praca wynikająca z umów cywilnoprawnych. Lata pracy zapewniają uprawnienia pracownicze do m.in. wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, prawa do urlopu wychowawczego czy świadczeń przedemerytalnych

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy?

Umowa zlecenie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, od której istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli jest jedyną formą zatrudnienia, a zleceniobiorca nie ma przychodów na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia.  

Choć na umowie zlecenie odprowadzane są składki, to jednak różni się ona znacznie od umowy o pracę. Przede wszystkim nie jest regulowana kodeksem pracy, a pracownik nie jest chroniony jego zapisami ani nie przysługują mu uprawnienia pracownicze takie jak płatny urlop wypoczynkowy. Z tego powodu zatrudnienie na umowę zlecenie nie wlicza się do lat pracy.  

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Nieco inaczej sprawa wygląda z emeryturą. Tutaj zatrudnienie na umowę o pracę czy zlecenie wpływa na dwie kwestie: czas przejścia na emeryturę i jej wysokość. Lata pracy są ważne w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z kolei wysokość świadczenia zależy tylko od zgromadzonego kapitału.  

Z tego wynika, że zatrudnienie na umowę zlecenie nie wpływa na możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednak, jeśli była to umowa, od której odprowadzane były składki, wówczas wpływa na wysokości emerytury.  

Umowa zlecenie ze znamionami umowy o pracę

Według kodeksu stosunek pracy zachodzi wówczas, kiedy pracownik zobowiązuje się wykonywać daną pracę w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem. Z kolei pracownik w zamian za pracę otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie. Stosunek pracy przy spełnieniu tych warunków zachodzi bez względu na nazwę umowy.  

Na umowie zlecenie pracownik zobowiązuje się do wykonania usługi dla zleceniodawcy. Może być ustalony termin jej wykonania, jednak czas i miejsce pracy pracownika nie zależy od wymagań zleceniodawcy. Jeśli jednak jest inaczej i umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę, wówczas pracownik może dochodzić w sądzie pracy uznania jej jako umowy o pracę. W przypadku pozytywnego wyroku umowa taka wlicza się do stażu pracy, a pracownik ma prawo zażądać wynagrodzenia za nadgodziny i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.  

Przeczytaj także:

Umowa zlecenie i umowa o dzieło. Jakie składki się płaci?

Umowa zlecenie jako nadgodziny. Kara za nadużycie to nawet 30 tys. zł

Umowy zlecenia także ze składkami ZUS? Rząd szykuje zmiany

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »