Sposób na abonament RTV. Możesz nie płacić i oglądać telewizję, kontrolerzy rozłożą tylko ręce

Abonament RTV to opłata, którą powinien regulować każdy Polak posiadający telewizor lub radio. Danina, która trafia na poczet publicznych nadawców, jest pobierana przez Pocztę Polską w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednak wciąż wielu Polaków nie tylko nie rejestruje swoich odbiorników, ale w ogóle unika opłaty. W takim wypadku może ich czekać kara 819 zł nałożona przez kontrolerów z poczty. Jest jednak sposób na to, by oglądać telewizję, a nie płacić ani złotówki abonamentu.

Abonament RTV jest daniną kontrowersyjną - z jednej strony powinniśmy go opłacać, gdy posiadamy radio lub telewizor, z drugiej strony wciąż wielu Polaków unika comiesięcznego regulowania abonamentu RTV. Ta druga z opcji, choć bardzo powszechna, jest sprzeczna z prawem i może narazić nas na wysokie kary. Znalezienie w portfelu 819 zł może być problemem, gdy kontrola z poczty, która może zapukać do naszych drzwi, wykaże obowiązek opłacania abonamentu RTV w wypadku, gdy go nie regulujemy.

Reklama

Abonament RTV wcale nie musi być opłacany, by oglądać telewizję. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Abonament RTV jest obowiązkiem, ale musimy pamiętać, że występuje on wyłącznie w sytuacji posiadania odbiorników zdolnych do odbioru sygnału radiowego lub telewizyjnego. Kontrolerzy z Poczty Polskiej mogą zrobić nam problem, gdy okaże się, że mamy w domu radio lub telewizor, a nawet nie korzystamy z nich w celu odbioru przekazu publicznych nadawców. Mało tego - nawet wykupienie pakietu kanałów telewizyjnych, jak np. Polsat Box, które zawierają w sobie stacje publicznego nadawcy, nie uwalnia nas od obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Możemy jednak w pełni legalnie słuchać radia i oglądać telewizję i abonamentu RTV nie płacić. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta - wystarczy skorzystać z nowinek technologicznych. Coraz więcej treści i usług przenosi się do internetu, a także radio i telewizja. Obecnie mamy więcej stacji radiowych w sieci niż w eterze odbieranych za pomocą fal radiowych. Podobnie jest z kanałami telewizyjnymi - wybrane stacje możemy oglądać już w internecie, bez konieczności posiadania telewizora.

I właśnie to jest wytrych, dzięki któremu możemy cieszyć się radiem i telewizją bez wiszącej nad nami jak miecz Damoklesa konieczności opłacania abonamentu RTV. Jeśli konsumujemy przekaz medialny przez laptopa, komputer stacjonarny czy smartfon, kontrola z Poczty Polskiej nic nie może nam zrobić. Jeśli przyjdą i zastaną taką sytuację, rozłożą tylko ręce.

Radio i telewizja przez internet uchroni nas przed abonamentem RTV, ale tylko w jednym wypadku

Co warto jednak podkreślić - jeśli mamy w domu radio lub telewizor, ale odbieramy telewizję i słuchamy radia przez internet, to i tak powinniśmy płacić abonament RTV. Nie liczy się bowiem to, czy korzystamy z tradycyjnych odbiorników, ale sam fakt potencjalnej możliwości używania ich w tym celu. W pełni więc uchronieni od obowiązku opłat abonamentowych są więc ci, którzy nie posiadają telewizora i radia, a treści zwyczajowo przez te odbiorniki przekazywane odbierają przez internet w komputerze lub smartfonie.

Jak opłacać abonament RTV? Co nakazuje prawo?

Jak powinno wyglądać regulowanie abonamentu zgodnie z literą prawa? Przede wszystkim musimy pamiętać o dwóch kwotach, które obowiązują w ramach opłat abonamentu RTV. Obecne stawki są następujące:

 • za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) powinniśmy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, 
 • z tytułu posiadania samego radia 8,70 zł miesięcznie.

Do opłacania abonamentu RTV najpierw należy zarejestrować posiadany przez nas odbiornik lub odbiorniki. Możemy tego dokonać osobiście w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej.

Po rejestracji otrzymujemy 26-cyfrowy numer rachunku bankowego abonenta, nadany podczas rejestracji odbiorników. To na niego powinniśmy przesyłać pieniądze. Następnie w cyklu miesięcznym lub w opłacie z góry za cały rok (otrzymujemy przy tym 10 proc. zniżki) opłacamy abonament RTV. Ważne przy tym, aby pamiętać, że termin na zapłatę abonamentu RTV mija 25 dnia każdego miesiąca.

Rejestracja odbiorników na poczcie. Są tylko trzy kroki, jakie powinniśmy wykonać

Poczta Polska na swoich stronach prezentuje następujące kroki, jakie powinniśmy wykonać, jeśli zdecydowaliśmy się zgodnie z prawem opłacać abonament RTV. W celu rejestracji powinniśmy

 1. powinniśmy udać się do dowolnej placówki pocztowej,
 2. następnie musimy zgłosić tam chęć rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych oraz okazać dokument potwierdzający tożsamość użytkownika (np. dowód osobisty, paszport, kartę stałego pobytu),
 3. w końcu także powinniśmy podpisać wypełniony i wydrukowany przez personel poczty formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych".

Rejestrowanie odbiorników przez internet. Najpierw wypełnij elektroniczny formularz

Równie dobrze możemy jednak nie ruszać się z domu i za pośrednictwem internetu zarejestrować nasz sprzęt, który stwarza obowiązek opłacania abonamentu RTV. Zgodnie ze wskazaną przez Pocztę Polską planem, powinniśmy najpierw zabrać się za wypełnienie elektronicznego formularza.

 1. przejdź na stronę Poczty Polskiej i w zakładce dotyczącej abonamentu RTV wypełnij elektroniczny formularz,
 2. upewnij się, że dane zawarte w formularzu są prawidłowe,
 3. zaakceptuj wypełniony formularz,
 4. poczekaj na otrzymanie na podany adres korespondencyjny "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych" - korespondencja zostanie przesłana w terminie 4 dni roboczych od dnia wypełnienia elektronicznego formularza,
 5. po otrzymaniu tej korespondencji podpisz nadesłane "Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych" (oryginał wraz z kopią). Podpisaną kopię zgłoszenia umieść w otrzymanej kopercie zwrotnej i wyślij do nadawcy.

Kiedy Poczta Polska otrzyma twoje "Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych", sprawą zajmie się Wydział Abonamentu RTV w Bydgoszczy. Ten przesyła do użytkownika odbiorników "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika". Może też zdarzyć się, że do korespondencji zostaną dołączone 4 spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wypłaty gotówki. Będzie tak jedynie w przypadku zaznaczenia podczas rejestracji odbiorników opcji otrzymywania blankietów wpłat.

Jak opłacać abonament RTV? Jeśli zarejestrowałeś odbiornik, są cztery sposoby

Jeśli zarejestrowaliśmy nasz odbiornik lub odbiorniki, możemy zabrać się do opłacania abonamentu RTV. Należy w tym względzie pamiętać, że za każdy miesiąc opłatę abonamentową możemy regulować wyłącznie do 25. dnia miesiąca. Są cztery sposoby, jakie wskazuje Poczta Polska, aby opłacić abonament RTV:

 1. wpłaty możemy dokonać w każdej placówce pocztowej,
 2. możemy to zrobić też telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06,
 3. abonament RTV uregulujemy również drogą elektroniczną, wysyłając zapytanie na adres e-mail: rtv.eod@poczta-polska.pl,
 4. a także w formie korespondencji kierowanej na adres: Poczta Polska S.A. COF Wydział Abonamentu RTV, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | opłata | Poczta Polska SA | kontrole | telewizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »